www.relaxuj.cz
>
>

Kopřiva dvoudomá

, , článek
Kopřivu používali již staří Římané při šlehání kopřivami proti artritidě a revmatismu. Nyní je však vnímána spíše jako plevel v zahrádkách. Avšak její léčivé účinky jsou obdivuhodné a stojí za to je náležitě využít.
K oblíbeným

Charakteristika


Kopřiva dvoudomá neboli Urtica dioica je vytrvalá bylina dorůstající v našem podnebném pásu až jednoho a půl metru výšky. Květy jsou bledě zelené, samičí v dlouhých nicích květenstvích, samčí v krátkých vzpřímených latách. Listy i lodyhy jsou porostlé žahavými chlupy.Kopřiva roste na kyprých humusních půdách, v křovinách, na rumištích a neosázených místech. Kvete od června do října.


Obsahové látky


Droga obsahuje složitý komplex látek: vitamíny, organické kyseliny (kyselinu mravenčí a křemičitou), flavonoidy, třísloviny, velké množství chlorofylu, silice a látky s fytoncidním účinkem.


Na co je kopřiva dobrá


Kopřiva tedy působí jako diuretikum a metabolikum, mírné kardiotonikum, antidiabetiku, proti průjmům při chřipce a jiných virózách, hojí rány, harmonizuje funkci vaječníků, je to antiastmatikum, antirevmatikum a  žlučopudný prostředek.


Sbírají se listy a nať


Suší se nejšetrněji ve stínu ve vrstvě nejvýše do deseti centimetrů. Správně usušená droga má sytě zelenou barvu. Zapařená droga po usušení zčerná, a je nehodnotná.


Léčivé účinky kopřiv


Nať kopřivy působí močopudně, odstraňuje z těla škodlivé látky, hojí žaludeční vředy, posiluje nervy, tiší astmatické záchvaty, žlučníkové koliky a zvyšuje sekreci mateřského mléka. Příznivě ovlivňuje funkci jater a žlučníku a je vhodná proti některým kožním chorobám.

Kopřivový čaj působí příznivě na cévy, na funkci ledvin, odstraňuje některé typy bolestí hlavy a podporuje růst vlasů. Chlorofyl, jehož je kopřiva kvalitním zdrojem, podporuje aktivitu fyziologických funkcí a zlepšuje látkovou výměnu.


Využití léčivých účinků


Tinktura na růst vlasů
Jednu lžíci směsi řezaných listů a kořene zalijeme třemi lžícemi alkoholu a necháme stát dva týdny na slunci v uzavřené sklenici. Potom profiltrujeme a zředíme ve čtvrtlitru vody. Tímto roztokem masírujeme vlasovou pokožku.
Kopřivový čaj
Dvě lžičky čerstvých nebo sušených řezaných listů necháme přejít varem ve čtvrtlitru vody. Na deset minut odstavíme, scedíme a pijeme vlažný po doušcích, ráno a večer po jednom šálku.

Kopřivový sirup
250 g kopřivy povaříme v jednom a půllitru vody, necháme do rána vyluhovat, poté scedíme, přidáme dvojnásobné množství cukru a vaříme do hustoty medu. Užívají se dvě polévkové lžíce třikrát denně.
Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář