www.relaxuj.cz
>
>

Kopřiva dvoudomá

, , článek
Kopřivu používali již staří Římané při šlehání kopřivami proti artritidě a revmatismu. Nyní je však vnímána spíše jako plevel v zahrádkách. Avšak její léčivé účinky jsou obdivuhodné a stojí za to je náležitě využít.
K oblíbeným
reklama

Charakteristika


Kopřiva dvoudomá neboli Urtica dioica je vytrvalá bylina dorůstající v našem podnebném pásu až jednoho a půl metru výšky. Květy jsou bledě zelené, samičí v dlouhých nicích květenstvích, samčí v krátkých vzpřímených latách. Listy i lodyhy jsou porostlé žahavými chlupy.Kopřiva roste na kyprých humusních půdách, v křovinách, na rumištích a neosázených místech. Kvete od června do října.


Obsahové látky


Droga obsahuje složitý komplex látek: vitamíny, organické kyseliny (kyselinu mravenčí a křemičitou), flavonoidy, třísloviny, velké množství chlorofylu, silice a látky s fytoncidním účinkem.


Na co je kopřiva dobrá


Kopřiva tedy působí jako diuretikum a metabolikum, mírné kardiotonikum, antidiabetiku, proti průjmům při chřipce a jiných virózách, hojí rány, harmonizuje funkci vaječníků, je to antiastmatikum, antirevmatikum a  žlučopudný prostředek.


Sbírají se listy a nať


Suší se nejšetrněji ve stínu ve vrstvě nejvýše do deseti centimetrů. Správně usušená droga má sytě zelenou barvu. Zapařená droga po usušení zčerná, a je nehodnotná.


Léčivé účinky kopřiv


Nať kopřivy působí močopudně, odstraňuje z těla škodlivé látky, hojí žaludeční vředy, posiluje nervy, tiší astmatické záchvaty, žlučníkové koliky a zvyšuje sekreci mateřského mléka. Příznivě ovlivňuje funkci jater a žlučníku a je vhodná proti některým kožním chorobám.

Kopřivový čaj působí příznivě na cévy, na funkci ledvin, odstraňuje některé typy bolestí hlavy a podporuje růst vlasů. Chlorofyl, jehož je kopřiva kvalitním zdrojem, podporuje aktivitu fyziologických funkcí a zlepšuje látkovou výměnu.


Využití léčivých účinků


Tinktura na růst vlasů
Jednu lžíci směsi řezaných listů a kořene zalijeme třemi lžícemi alkoholu a necháme stát dva týdny na slunci v uzavřené sklenici. Potom profiltrujeme a zředíme ve čtvrtlitru vody. Tímto roztokem masírujeme vlasovou pokožku.
Kopřivový čaj
Dvě lžičky čerstvých nebo sušených řezaných listů necháme přejít varem ve čtvrtlitru vody. Na deset minut odstavíme, scedíme a pijeme vlažný po doušcích, ráno a večer po jednom šálku.

Kopřivový sirup
250 g kopřivy povaříme v jednom a půllitru vody, necháme do rána vyluhovat, poté scedíme, přidáme dvojnásobné množství cukru a vaříme do hustoty medu. Užívají se dvě polévkové lžíce třikrát denně.
Nejnovější články
Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit
Po celodenní aktivitě si zasloužíte chvíle odpočinku. Skvělým způsobem, jak relaxovat, je saunování. Pozitivní účinky termoterapie jsou totiž všeobecně známy. A takovou relaxaci si můžete dovolit díky infrasauně i v pohodlí svého domova.
Včera, inzerce, PR článek
Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě
Chcete se potápět, ale exotické destinace jsou pro vás příliš daleko? Pak pro vás mohou mít v Polsku řešení. Otevřou zde totiž nejhlubší bazén na světě. Jmenuje se Deep Spot a nabídne rekordní hloubku až 45 metrů.
18.3.2019, článek, Milan Šurkala
Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai
Po necelých pěti dnech jsme opustili Canggu, kde se nám zkrátka nelíbilo, a přesunuli jsme se na jihovýchod ostrova do přístavu Padangbai. Ten je vyhlášený především krásnými potápěčskými lokalitami.
11.3.2019, článek, Jana Bártová
Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu
Pokud při práci rádi posloucháte hudbu a jde o práci kreativní, možná byste měli zvážit, zda při ní poslouchat hudbu nebo nikoli. Vědci z několika univerzit totiž nově tvrdí, že poslouchání hudby negativně ovlivňuje verbální kreativní výkony.
5.3.2019, článek, Milan Šurkala
Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí
Posilujete a bojíte se toho, že když na chvíli přestanete, veškerá snaha přijde vniveč? Vědci tvrdí, že známé pořekadlo "use it or lose it" zas tak úplně neplatí a opětovné posilování bude jednodušší, než by se mohlo zdát.
27.2.2019, článek, Milan Šurkala