www.relaxuj.cz
>
>

Kopřiva dvoudomá

, , článek
Kopřivu používali již staří Římané při šlehání kopřivami proti artritidě a revmatismu. Nyní je však vnímána spíše jako plevel v zahrádkách. Avšak její léčivé účinky jsou obdivuhodné a stojí za to je náležitě využít.
reklama

Charakteristika


Kopřiva dvoudomá neboli Urtica dioica je vytrvalá bylina dorůstající v našem podnebném pásu až jednoho a půl metru výšky. Květy jsou bledě zelené, samičí v dlouhých nicích květenstvích, samčí v krátkých vzpřímených latách. Listy i lodyhy jsou porostlé žahavými chlupy.Kopřiva roste na kyprých humusních půdách, v křovinách, na rumištích a neosázených místech. Kvete od června do října.


Obsahové látky


Droga obsahuje složitý komplex látek: vitamíny, organické kyseliny (kyselinu mravenčí a křemičitou), flavonoidy, třísloviny, velké množství chlorofylu, silice a látky s fytoncidním účinkem.


Na co je kopřiva dobrá


Kopřiva tedy působí jako diuretikum a metabolikum, mírné kardiotonikum, antidiabetiku, proti průjmům při chřipce a jiných virózách, hojí rány, harmonizuje funkci vaječníků, je to antiastmatikum, antirevmatikum a  žlučopudný prostředek.


Sbírají se listy a nať


Suší se nejšetrněji ve stínu ve vrstvě nejvýše do deseti centimetrů. Správně usušená droga má sytě zelenou barvu. Zapařená droga po usušení zčerná, a je nehodnotná.


Léčivé účinky kopřiv


Nať kopřivy působí močopudně, odstraňuje z těla škodlivé látky, hojí žaludeční vředy, posiluje nervy, tiší astmatické záchvaty, žlučníkové koliky a zvyšuje sekreci mateřského mléka. Příznivě ovlivňuje funkci jater a žlučníku a je vhodná proti některým kožním chorobám.

Kopřivový čaj působí příznivě na cévy, na funkci ledvin, odstraňuje některé typy bolestí hlavy a podporuje růst vlasů. Chlorofyl, jehož je kopřiva kvalitním zdrojem, podporuje aktivitu fyziologických funkcí a zlepšuje látkovou výměnu.


Využití léčivých účinků


Tinktura na růst vlasů
Jednu lžíci směsi řezaných listů a kořene zalijeme třemi lžícemi alkoholu a necháme stát dva týdny na slunci v uzavřené sklenici. Potom profiltrujeme a zředíme ve čtvrtlitru vody. Tímto roztokem masírujeme vlasovou pokožku.
Kopřivový čaj
Dvě lžičky čerstvých nebo sušených řezaných listů necháme přejít varem ve čtvrtlitru vody. Na deset minut odstavíme, scedíme a pijeme vlažný po doušcích, ráno a večer po jednom šálku.

Kopřivový sirup
250 g kopřivy povaříme v jednom a půllitru vody, necháme do rána vyluhovat, poté scedíme, přidáme dvojnásobné množství cukru a vaříme do hustoty medu. Užívají se dvě polévkové lžíce třikrát denně.
Nejnovější články
Tipy na deskové hry pro dlouhé zimní večery Tipy na deskové hry pro dlouhé zimní večery
Máte hravou náturu a nechcete hrát s přáteli jen žolíka a Člověče, nezlob se? V tom případě pro vás máme pár tipů na několik deskových a karetních her, které jsou zábavné a většinou i velmi jednoduché na pochopení.
25.12.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: Longhua Temple, svatba i parky Cestování po Šanghaji: Longhua Temple, svatba i parky
Česko-čínská svatba, která byla primárním cílem našeho putování, se blížila. Sobotní ráno jsme tak využili k návštěvě Longhua Temple a zahrad okolo, nedělní odpoledne pak k návštěvě místních parků. A ke hledání kešek, samozřejmě.
23.11.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: People's Square, český pivovar Cestování po Šanghaji: People's Square, český pivovar
Další den nás zavedl do People's Square a prohlídli jsme si i obrovské muzeum v Šanghaji. Poté, co jsme byli zklamání jedním z chrámů, chtěli jsme si spravit chuť "českým" pivem v české restauraci. No, nespravili.
15.5.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: Bund a Shanghai Tower Cestování po Šanghaji: Bund a Shanghai Tower
Šanghaj je město mrakodrapů, které nejlépe uvidíte z Bundu, protějšího pobřeží. Panorama má rozhodně něco do sebe a nenechejte si ujít ani Shanghai Tower. Kde jinde můžete vidět mrakodrapům na střechu a projet se nejrychlejším výtahem na světě?
9.1.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: čínská víza a trampoty první noci Cestování po Šanghaji: čínská víza a trampoty první noci
Další cesta nás zavede do Číny. Konkrétně navštívíme nejlidnatější město tohoto státu, Šanghaj. A proč zrovna Šanghaj? Věřte nebo ne, kamarád se zde ženil. Svatba v Číně, to si člověk nemůže nechat ujít.
10.7.2017, článek, Milan Šurkala2 komentáře