www.relaxuj.cz
>
>

Kopr

, , článek
Kopr jistě znáte jako koření. Možná nesnášíte koprovou omáčku. Ale víte, jak toto koření používali například Egypťané a gladiátoři?
K oblíbeným
reklama

Charakteristika


Kopr je jednoletá rostlinka patřící do čeledi mrkvovitých. Může dorůstat až 120 centimetrů. Stonky má hladké. Pravidelné okolíky se skládají z pětičetných kvítků se zelenými květními lístky. Plody mají barvu šedou či hnědavou. Kopr má své typické aroma.Je znám od starověku pro své léčitelské vlastnosti, ale i pro svou chuť a vůni. Původně pochází z Orientu, ale v době Karla Velikého byl již hojně rozšířen v Evropě, kde se pěstoval hlavně v klášterech. Ve středověku se totiž tvrdilo, že jeho častá konzumace potlačuje zvířecí pudy, tedy především smyslnou žádostivost. Egypťané ho měli v oblibě kvůli pozitivním účinkům proti bolestem hlavy. Atleti na olympijských hrách ho údajně používali dokonce jako doping. Gladiátoři jej vyžadovali, protože měl pomáhat k posilování svalů. A lidové pověry tvrdí, že vyhání z těla zlé duchy.


Účinky


Kopr obsahuje 2 - 4% silic. Čerstvá nať obsahuje vitamín C - cca 130 mg ve 100 g. V kopru dále nalezneme provitamín A, minerální látky a třísloviny. Bylinka podporuje chuť k jídlu, pomáhá při nadýmání, má uklidňující účinky a je lehce močopudná. V léčitelství se využívá ke zvýšení tvorby mateřského mléka, údajně má utišovat škytavku a působit proti podrážděnosti.


Pěstování


Pěstování je jednoduché. Zakoupená semínka vysadíme do řádků vzdálených od sebe 10 až 30 centimetrů. Rostlinky vydatně zaléváme. Jestliže nevlastníme záhonek, není problém pěstovat kopr i doma v truhlíku. Vyséváme po 14 dnech, abychom měli k dispozici stále čerstvou nať. Pokud necháme uzrát semínka, bylinka se bude dále rozmnožovat sama.


Použití


Koprová nať se přidává do okurkového, rajčatového, hlávkového salátu a kysaného zelí. Z kopru můžeme vytvořit i tvarohovou pomazánku, omáčku či polévku. Semínka se umelou a ochucují okurkové a fazolové saláty. Celé rostlinky se využívají při nakládání zeleniny, hlavně okurek a cibulek. Nať se dává do másla, majonéz nebo do bylinného octa. Kopr je vhodný i k masu a vejcím. Nať se dá i sušit, kopr se dá jinak uchovávat jako sterilizovaný či v solném nebo kyselém nálevu.
Nejnovější články
Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama! Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama!
Voňavý parfém – 1200 Kč, řasenka vytvářející neodolatelné řasy – 250 Kč, neslíbatelná rtěnka – 190 Kč, halenka vybraná s maximální péčí 600 Kč, jízdenka na mhd 32 Kč. Zkušenosti z nepovedeného rande? - K nezaplacení. Na všechno ostatní je tady MasterCard.
23.5.2019, článek, Pavlína Uhrinová
Cestování po Šanghaji: Yu Garden, Jing'an a maglev Cestování po Šanghaji: Yu Garden, Jing'an a maglev
Je tu poslední den v Šanghaji. V ten jsme navštívili starobylou Yuyuan Garden s velkým tržištěm, Jing'an Temple a znovu jsme se byli posilnit českým jídlem. A co by to byla za návštěva Šanghaje, kdybychom na letiště nejeli maglevem? 430 km/h! 
15.5.2019, článek, Milan Šurkala
10 důvodů, proč si pořídit nafukovací vířivku 10 důvodů, proč si pořídit nafukovací vířivku
Milujete relaxaci v prohřáté vodní lázni mezi bublinkami? Líbila by se vám možnost užívat si tuto slast pravidelně v pohodlí domova? Nafukovací vířivka je pro vás to pravé. Tady je 10 důvodů proč.
10.5.2019, inzerce, PR článek
Finsko nabízí cestu ke štěstí: soutěž o 3denní dovolenou Finsko nabízí cestu ke štěstí: soutěž o 3denní dovolenou
Finsko bylo opět vyhlášeno nejšťastnějším národem na světě i díky své nádherné přírodě. Země se chce o svou cestu ke štěstí podělit, a tak spustila soutěž o 8 třídenních dovolených s finskými průvodci.
1.4.2019, článek, Milan Šurkala
Vztahová koučka: úchylný fotograf se nekonal Vztahová koučka: úchylný fotograf se nekonal
Pamatujete si na server libimseti? To byl hit! Bodování kluků, vzkazy, první lásky. To napětí a vzrušení, když mi ve schránce blikla zpráva. Že by to byl jeden z těch sympaťáků, kterého jsem anonymně obodovala nejnižší možnou známkou? Nebyl…
26.3.2019, článek, Pavlína Uhrinová