www.relaxuj.cz
>
>

Knižní speciality

Knižní speciality
, , článek
Dlouho očekávaná Nesnesitelná lehkost bytí, nový román Petry Hůlové, Baumanovy eseje a Sto roků kobrypro divadelní nadšence.
K oblíbeným
reklama

Světoznámý autor


Častou odpovědí na otázku: „Co je vaší nejoblíbenější knihou?“ bývá právě Nesnesitelná lehkost bytí, a to dotazovaný nemusí být Čechem. Milan Kundera je totiž jedním z mála českých spisovatelů, kteří jsou ve světě známí a co víc, jeho knihy se opravdu čtou. Je třeba ovšem dodat onu trpkou informaci, že sedmasedmdesátiletý Kundera již více než třicet let v Česku nežije a jeho vztah k této zemi je při nejmenším zvláštní. Nedává rozhovory, dlouho nešlo vydávat jeho knihy a když to šlo, byl problém s jejich překládáním.

Mezi další Kunderovy romány patří Směšné lásky, Žert, Valčík na rozloučenouNesmrtelnost. V posledních letech vyšly nové Kunderovy eseje Nechovejte se tu jako doma, příteli, Kastrující stín svatého Garty, Zneuznávané dědictví Cervantesovo a Můj Janáček. Na Nesnesitelnou lehkost bytí čeští čtenáři museli čekat dlouho, v roce 1985 vyšel tento román v nakladatelství manželů Škvoreckých Sixty-Eight Publishers v Torontu, ovšem tento exemplář se dostal do ruky pouze malému okruhu zájemců.


První oficiální české vydání


Přesvědčte se sami, že příběh Tomáše a Terezy, zasazený do komunistického Československa, nikterak nezestárl. Jak sám autor potvrdil, jde o vyprávění o lásce. Ve srovnání s torontským vydáním byl text změněn na základě postřehů z cizojazyčných vydání tohoto románu. Neustálé oddalování českého vydání pramení z Kunderova rozhořčení po shlédnutí amerického filmu podle tohoto románu, které způsobilo zákaz jakýchkoli adaptací jeho děl.

V českém překladu dosud nevyšly Kunderovy knihy Život je jinde, Kniha smíchu a zapomnění a jeho romány, napsané francouzsky, přičemž všechna tato díla v zahraničí slaví úspěchy. Budiž první oficiální vydání Nesnesitelné lehkosti bytí důležitým krokem k řešení paradoxní situace, kdy české čtenářstvo nemá možnost číst knihy slavného „českého“ autora.

Knihy vyšla v nakladatelství Atlantis v říjnu 2006.


Život v Umělohmotném třípokoji


Petra Hůlová debutovala románem Paměť mojí babičce, se kterým zaznamenala nevídaný úspěch. Hůlová pochází z Prahy, kde se narodila roku 1979. Na Filosofické fakultě UK vystudovala kulturologii a mongolistiku. Nyní se věnuje doktorandskému studiu kulturologie. Právě studium mongolistiky Hůlovou inspirovalo k napsání její první knihy, odehrávající se právě v Mongolsku.

Její další knihy Přes matný sklo, odkrývající rodinné vztahy, a Cirkus Les Mémoires, odehrávající se v New Yorku a soustřeďující se na více příběhů, byly kritikou přijaty spíše rozpačitě.

Kritikům vadila autorčina záliba v hovorové češtině, která působila spíše komicky a bylo jasné, že pokud Hůlová vydá další, již čtvrtou knihu, ukáže se co dál. Ve svém nejnovějším románu Umělohmotný třípokoj se Hůlová věnuje kontroverznímu tématu, a sice příběhu stárnoucí prostitutky. Autorka touto knihou dokázala nesporný talent a navíc ukázala, že umí psát i vtipně. Přečtěte si zbrusu novou knihu mladé české autorky.


Foto: zpravy.idnes.cz

Umělohmotný třípokoj vyšel v nakladatelství Torst v říjnu 2006.


Baumanův „tekutý“ svět


Knihy polského sociologa Zygmunta Baumana, nedávno oceněného cenou Vize 97, pomáhají lidem po celém světě lépe orientovat se v klikatých cestách moderní společnosti. Pro Baumanovu „tekutou“ společnost je typický chaos, ambivalence, nejistota, nahodilost a také úzkost. Lidé jsou podle něj rozpolceni: na jednu stranu chtějí jistotu a bezpečí, na druhou stranu chtějí být svobodní a žít dobrodružný život bez jakýchkoli závazků.

Zájem lidí o orientaci v současném zmateném světě Bauman nedávno pro Lidové noviny vysvětlil takto: „Myslím, že lidé hledají a potřebují vedení víc než kdykoliv předtím. Je to obzvlášť důležité, ale zároveň obzvlášť beznadějné. (…) Úzkost je nekonečná a nerozřešitelná, ale já věřím v lidskou autonomii a zodpovědnost.“


Postmoderní doba


V Sociologickém nakladatelství vyšlo druhé vydání Úvah o postmoderní době, které obsahují pět esejů. Bauman píše srozumitelně, vtipně a čtivě. Zabývá se současným světem: současným způsobem života ve velkoměstě i na venkově, proměnami postmoderní společnosti, ale také mravností.

„Znepokojivé jsou morální konsekvence. Konzumní společnost znehodnocuje to, co je základem veškeré morálky, totiž ideu „života pro“, nejen „života s“. Nacházení radosti ve službě někomu.

Konzumní přístup zakazuje být loajální, nakazuje užívat věc jenom potud, pokud přináší uspokojení.

Loajalita ke komoditě by znamenala konec konzumní společnosti. Společnosti by zbankrotovaly. Pokud se ale konzumní přístup rozšíří do sféry lidských vztahů, láska a mezilidské vztahy zbankrotují.“, řekl dvaaosmdesátiletý profesor Bauman pro Lidové noviny.

Úvahy o postmoderní době v překladu Miroslava Petrouska vyšly ve druhém vydání v Sociologickém nakladatelství v roce 2006.


Bestiář podle Dostojevského


Principál brněnského Divadla Husa na provázku Vladimír Morávek je současně hlavou projektu Sto roků kobry. Jedná se o dramatizace či adaptace Dostojevského děl: Zločin a trest, Idiot, Běsi a Bratři Karamazovi (inscenováno pod názvem Vzkříšení).

Tato divadelní představení zaznamenala nebývalý divácký úspěch a v rámci nedávného Festivalu Idioti na Provázku byla možnost spatřit během jedenácti hodin všechna tato představení za sebou.
Kniha Sto roků kobry obsahuje všechny čtyři texty a také zajímavý doprovodný materiál, za zmínku stojí především fotografie. Jedná se o výtvarně velmi zdařilou a obsahově propracovanou publikaci, kterou jistě ocení fanoušci Dostojevského, Divadla Husa na provázku, ale i jedinci těmito fenomény dosud nepoznamenaní.


Foto: Divadlo Husa na Provazku

Kniha Sto roků kobry vyšla v nakladatelství Větrné mlýny v říjnu roku 2006.

Titulní foto: www.leeds.ac.uk
Nejnovější články
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala
Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama! Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama!
Voňavý parfém – 1200 Kč, řasenka vytvářející neodolatelné řasy – 250 Kč, neslíbatelná rtěnka – 190 Kč, halenka vybraná s maximální péčí 600 Kč, jízdenka na mhd 32 Kč. Zkušenosti z nepovedeného rande? - K nezaplacení. Na všechno ostatní je tady MasterCard.
23.5.2019, článek, Pavlína Uhrinová
Cestování po Šanghaji: Yu Garden, Jing'an a maglev Cestování po Šanghaji: Yu Garden, Jing'an a maglev
Je tu poslední den v Šanghaji. V ten jsme navštívili starobylou Yuyuan Garden s velkým tržištěm, Jing'an Temple a znovu jsme se byli posilnit českým jídlem. A co by to byla za návštěva Šanghaje, kdybychom na letiště nejeli maglevem? 430 km/h! 
15.5.2019, článek, Milan Šurkala
10 důvodů, proč si pořídit nafukovací vířivku 10 důvodů, proč si pořídit nafukovací vířivku
Milujete relaxaci v prohřáté vodní lázni mezi bublinkami? Líbila by se vám možnost užívat si tuto slast pravidelně v pohodlí domova? Nafukovací vířivka je pro vás to pravé. Tady je 10 důvodů proč.
10.5.2019, inzerce, PR článek
Finsko nabízí cestu ke štěstí: soutěž o 3denní dovolenou Finsko nabízí cestu ke štěstí: soutěž o 3denní dovolenou
Finsko bylo opět vyhlášeno nejšťastnějším národem na světě i díky své nádherné přírodě. Země se chce o svou cestu ke štěstí podělit, a tak spustila soutěž o 8 třídenních dovolených s finskými průvodci.
1.4.2019, článek, Milan Šurkala