Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Když ledviny zlobí, pomohou bylinky

23.3.2009, M Chylková, článek
Záněty močových cest postihují obě pohlaví, podstatně častěji však „pronásledují“ ženy v jakémkoliv věku a s častou frekvencí se vracejí. Jak se pro příště ubránit? Co je tím spouštěčem úmorných bolestí? Otázkou také je, zda jsou podávané léky vždy tím nejlepším řešením.

Záněty močových cest jako časté trápení


Ve většině případů onemocnění močových cest jsou na vině rychle se množící bakterie vyvolávající zánět. Fungují jako spouštěč všech potíží. Od mírného svědění až po velmi bolestivé močení (pálení, řezání), bolesti v podbřišku, ve vážnějších případech přechází bolest až do oblasti ledvin. Moč bývá zakalená, má nepříjemný zápach, mohou se objevit i stopy krve. Vyskytují se bolesti v zádech, neustálý pocit nucení na močení, výjimečně se projeví i zvýšená teplota, při akutních stavech výrazná únava až malátnost.


Příčiny onemocnění močových cest


Prevenci i léčbu znesnadňuje celá řada možností, jak můžeme k zánětu přijít. Příčinou infekce je přítomnost přemnožených bakterií v močových cestách. Na vině bývá bakterie Escherichia coli (součástí střevní mikroflóry), která se přenese (často během pohlavního styku) do močových cest. Na vině může být také nedostatek hygieny, nošení těsného oblečení či nevhodného spodního prádla. Preventivně bychom se měli vyvarovat také potlačování nucení na močení a hlavně prochlazení!

Riziko zánětů se obzvlášť stupňuje při změně sexuálního partnera, v těhotenství, během menstruace a v období menopauzy. Záněty se častěji tvoří také při ledvinových kamenech, cukrovce, u mužů při zvětšení prostaty.


Léčba zánětu močových cest


Onemocnění bychom nikdy neměli podceňovat. Pokud se nám v domácích podmínkách nepodaří příznaky zmírnit do dvou dnů, musíme navštívit lékaře. Lékařskou pomoc neodkládejme v případě, že se bolesti stupňují, případně jsme v moči objevili stopy krve. Zde je již nutný zásah antibiotiky, hrozí totiž postupování zánětu až k ledvinám. Součástí musí být dostatečný příjem tekutin, vynechání alkoholu, kávy a černého čaje. V jídle bychom se měli vyhnout silně kořeněným pokrmům, také zelenině a kyselému ovoci s vysokým obsahem vitamínu C (zejména léčíme-li se Biseptolem). Během léčby je doporučováno vynechat jakékoliv sexuální aktivity, a to i při zmírnění potíží.


„Babské rady“, jak si pomoci při bolestech


Být v teple je to nejdůležitější, co pro sebe můžeme udělat. Každý, kdo trpí záněty, jistě vyzkoušel různé metody, jak se zbavit bolesti. Samozřejmě pokud se nechceme neustále dopovat utišujícími léky. Pomáhají různé teplé zábaly na oblast podbřišku a stydké kosti, horké sedací koupele a během spánku vrstvení oblečení a přikrývek. Samozřejmostí musí být dostatek tekutin, nejlepší je čistá voda bez bublinek. Vyzkoušet můžeme také urologické a ledvinové čaje s tím správným namícháním bylinek. Seženeme je v sypané i sáčkované variantě.


Sedací koupele s esenciálním olejem


Na zklidnění a prohřátí močových cest můžeme zkusit i horké sedací koupele s využitím éterických olejů. Na sedací koupel nám postačí tří až pět kapek. Při zánětu močového měchýře jsou doporučovány koupele s bergamotem, plodem jalovce, lemon tea tree, rosaliny, santalového dřeva a klasického esenciálního oleje tea tree. Pamatujme, že během těhotenství se musíme vyvarovat jakéhokoliv použití oleje ze santalového dřeva.


Na prevenci zánětů močových cest pomáhají brusinky


O tomto „fenoménu“ se v současnosti mluví ve spojitosti s onemocněním močových cest velmi často. Extrakt z brusinek, čerstvé nebo sušené brusinky působí preventivně proti vzniku zánětů. Brusinky obsahují kyselinu ellagikovou, která bakteriím znesnadňuje množení, tím brání i rozvoji onemocnění.


Urologický čaj působí dezinfekčně


Čajová směs obsahuje v popředí medvědici léčivou s dezinfekčním účinkem. Vhodně ji doplňují další bylinky (například březový list, nať rdesna ptačího, petrželový kořen, řebříčkovou nať a další), které její účinek podporují a působí příznivě při urologických potížích. Čaj popíjíme vždy čerstvý a teplý (až pětkrát denně). Čaj by se bez porady s lékařem neměl užívat déle než dva týdny.


Bylinný ledvinový čaj


Pravý ledvinový čaj obsahuje takzvané „devatero bylin“. Do směsi patří list břízy, vřesová nať, zlatobýl nať, květ černého bezu, list brusinky, libečkový kořen, nať průtržníka, přesličky a truskavce. Čaj pro dobrý stav ledvin můžeme pít dlouhodobě, nejvýše třikrát denně.


Za všechno může oslabená imunita


Léky, zvlášť antibiotika, imunitu snižují
Opakované infekce, časté návštěvy lékaře a jediná možnost léčby - léky, nejlépe „rychle působící antibiotika“. Ovšem člověk jako pacient málokdy řeší dopad časté antibiotické léčby.

Antibiotika nepůsobí pouze cíleně na mikroby, které nás v tu chvíli trápí, ale nenápadně „napadají“ i jiné části těla. Proto je tělo po takové léčbě oslabené a hrozí markantní nebezpečí další infekce. Jednoduše řečeno to znamená, že tělo po časté léčbě antibiotiky, téměř není schopno se ubránit i běžnému nachlazení. Následuje návštěva lékaře, další léky a jsme v začarovaném kruhu.

Mnohdy nám lékař nabídne na stále vracející se záněty takzvanou imunoterapii. Jsou to léky, které mají imunitu nabudit k činnosti. Ovšem dříve než imunopreparáty či imunostimulanty začneme užívat, zjistíme si dostatek informací. Ne vždy jsou pozitivním a stálým řešením zdravotního problému, při intenzivní léčbě se může objevit výskyt alergií a autoalergií, proto se vyplatí promyslet i jiné možnosti, které bychom však měli konzultovat se svým lékařem.

Posilujeme imunitní systém
Péče o vlastní tělo v podobě vyvážené stravy a dostatku pohybu je základem zdravého životního stylu a prevence každého onemocnění. Imunitní systém je přirozenou bariérou, která nás chrání před vnějšími vlivy. Jistě zde hraje roli genetický základ, ale ten může každý z nás uvést do harmonie a povzbudit tak oslabené orgány či sliznice. Pokud budeme v dobré fyzické a psychické kondici, stejně tak na tom bude i náš imunitní systém.

Bylinka na posílení organismu - Echinacea – třapatka nachová
O podporu imunitního systému, nejen v období zvýšeného výskytu chřipky, se postará také echinacea, patřící do rodu Rudbeckia. Bylina s purpurovými kvítky působí jako přírodní antibiotikum. Bojuje proti infekci, bakteriím i virům v organismu – preventivně i v průběhu onemocnění. Extrakt z rostliny echinacea nachází své uplatnění při recidivujích obtížích, jako jsou herpetické infekce, onemocnění dýchacích cest, zánět dásní a středního ucha, v neposlední řadě také při opakujících se infekcích močových cest.

Třapatku nachovou užíváme ve formě tablet nebo ji po vyluhování s dalšími bylinkami popíjíme jako čaj. V podobě tinktury můžeme bylinu echinacea použít místně i na kůži (na ekzémy, popáleniny, abscesy a dekubity). Zředěnou tinkturu lze použít jako kloktadlo při zánětu mandlí, mírní bolesti v krku.

Cibule, česnek a čerstvý křen
I běžně používaná zelenina na náš organismus působí blahodárně. Kromě obsahu minerálů, vitamínů a stopových prvků působí cibule, česnek i křen jako antibiotikum přírodního původu a ničí nežádoucí plísně a bakterie. Proto se vyplatí je zařazovat do jídelníčku co nejčastěji, a to v čerstvé formě.

Titulní foto: dreamstime.com