www.relaxuj.cz
>
>
>

Karlovy Vary: život festivalového města

Karlovy Vary: život festivalového města
, , článek
V době filmového festivalu žijí Karlovy Vary zvláštním životem. Hotel Thermal se stává Mekkou filmařů i novinářů a takřka se zdvojnásobí počet obyvatel města. V publiku převládají mladí lidé, jež se pro svit stříbrného plátna rozjedou i přes celou republiku.
K oblíbeným
reklama
Karlovy Vary totiž patří snad k jedinému prestižnímu filmovému festivalu na světě, který je otevřený dokořán opravdu všem. Mladým fanouškům filmu se říká baťůžkáři, a protože nemají většinou moc peněz a nezajímá je lesk rób, ale novinky v kinematografii, neváhají spát pod stanem třeba na fotbalovém stadionu. Velkou poklonu jim při své návštěvě vysekl herec a režisér Andy Garcia, jemuž se tato možnost noclehu v lázeňském městě zdála neuvěřitelná. Proto také před první mezinárodní projekcí svého filmu Ztracené město nocležníky ze stadionu zvlášť a osobně pozdravil. Nutno říci, že stanovníci mají zajím letos štěstí, protože počasí ve Varech nečekaně nadmíru přeje.


Čím je divák živ


Chtělo by se říci, že festivalovými filmy, ale není to tak úplně pravda, protože i na krmi a mok dojde. Zatímco honorace debužíruje na recepcích a večírcích, pro běžného diváka vyrostly před Thermalem i na mostě přes říčku Teplou velké a prostorné stany s nápoji a občerstvením, v nichž to vře a juchá mnohdy až do brzkých ranních hodin. Na velkých megapánvích se přihřívají halušky se zelím a uzeným, na grilu se opékají párky, klobásky a kuřecí stehýnka, v hrnci se vaří kukuřice. Komu stačí hamburger, taky si na své přijde. Z nápojů nejvíce „frčí“ pivo, ale ve stanu na mostě je lahodnou a osvěžující specialitou mojito z bílého rumu a s vůní máty a citrusových plodů.
Šance pro handicapované


Festival myslí opravdu úplně na všechny, protože se zde letos přestavuje také Kino bez bariér. I vozíčkáři mají rádi filmy, tak proč jim přístup do kina neumožnit. Jejich hojná účast ve Varech svědčí o skutečnosti, že to nemusí být až takový problém. Svůj program nacházejí ve Varech rovněž nevidomí. Naproti karlovarskému divadlu, proměněnému taktéž v jeden z filmových sálů, vyrostla Kavárna Potmě, kde si můžete vyzkoušet, jak se obejdete bez zraku. Kávu vám zde nalévají do hrníčků, které zahrají v okamžiku, když jsou plné, a zvukovou kulisu tvoří dialogy z českých filmů i s komentáři toho, co se děje v obraze.
Vary bez Bessona


Přestože nejsou letos Vary tak „hvězdné“ jako loni, kdy přijel Robert Redford či Sharon Stone, diváci si je užívají. Náladu jim nezkazila ani čerstvá zpráva, že Luc Besson pro pracovní zaneprázdnění nedorazí. Ze stejného důvodu také festival nenavštíví herečka Jacqueline Bisset. Známý mystifikátor a filmový mág Terry Gilliam však zůstává ve hře.I tak sály praskají ve švech a diváci oceňují filmy vřelým potleskem. U promítání českého soutěžního titulu Kráska v nesnázích dokonce potleskem několikrát odměnily herecké výkony Jiřího Schmitzera a Josefa Abraháma i v průběhu promítání. Nezbývá než „Krásce“ popřát štěstí i u festivalové poroty. Do českých kin nový film Jana Hřebejka dorazí v září.
reklama
Nejnovější články
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala1 komentář
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář