www.relaxuj.cz
>
>
>

Karlovy Vary: život festivalového města

Karlovy Vary: život festivalového města
, , článek
V době filmového festivalu žijí Karlovy Vary zvláštním životem. Hotel Thermal se stává Mekkou filmařů i novinářů a takřka se zdvojnásobí počet obyvatel města. V publiku převládají mladí lidé, jež se pro svit stříbrného plátna rozjedou i přes celou republiku.
K oblíbeným
reklama
Karlovy Vary totiž patří snad k jedinému prestižnímu filmovému festivalu na světě, který je otevřený dokořán opravdu všem. Mladým fanouškům filmu se říká baťůžkáři, a protože nemají většinou moc peněz a nezajímá je lesk rób, ale novinky v kinematografii, neváhají spát pod stanem třeba na fotbalovém stadionu. Velkou poklonu jim při své návštěvě vysekl herec a režisér Andy Garcia, jemuž se tato možnost noclehu v lázeňském městě zdála neuvěřitelná. Proto také před první mezinárodní projekcí svého filmu Ztracené město nocležníky ze stadionu zvlášť a osobně pozdravil. Nutno říci, že stanovníci mají zajím letos štěstí, protože počasí ve Varech nečekaně nadmíru přeje.


Čím je divák živ


Chtělo by se říci, že festivalovými filmy, ale není to tak úplně pravda, protože i na krmi a mok dojde. Zatímco honorace debužíruje na recepcích a večírcích, pro běžného diváka vyrostly před Thermalem i na mostě přes říčku Teplou velké a prostorné stany s nápoji a občerstvením, v nichž to vře a juchá mnohdy až do brzkých ranních hodin. Na velkých megapánvích se přihřívají halušky se zelím a uzeným, na grilu se opékají párky, klobásky a kuřecí stehýnka, v hrnci se vaří kukuřice. Komu stačí hamburger, taky si na své přijde. Z nápojů nejvíce „frčí“ pivo, ale ve stanu na mostě je lahodnou a osvěžující specialitou mojito z bílého rumu a s vůní máty a citrusových plodů.
Šance pro handicapované


Festival myslí opravdu úplně na všechny, protože se zde letos přestavuje také Kino bez bariér. I vozíčkáři mají rádi filmy, tak proč jim přístup do kina neumožnit. Jejich hojná účast ve Varech svědčí o skutečnosti, že to nemusí být až takový problém. Svůj program nacházejí ve Varech rovněž nevidomí. Naproti karlovarskému divadlu, proměněnému taktéž v jeden z filmových sálů, vyrostla Kavárna Potmě, kde si můžete vyzkoušet, jak se obejdete bez zraku. Kávu vám zde nalévají do hrníčků, které zahrají v okamžiku, když jsou plné, a zvukovou kulisu tvoří dialogy z českých filmů i s komentáři toho, co se děje v obraze.
Vary bez Bessona


Přestože nejsou letos Vary tak „hvězdné“ jako loni, kdy přijel Robert Redford či Sharon Stone, diváci si je užívají. Náladu jim nezkazila ani čerstvá zpráva, že Luc Besson pro pracovní zaneprázdnění nedorazí. Ze stejného důvodu také festival nenavštíví herečka Jacqueline Bisset. Známý mystifikátor a filmový mág Terry Gilliam však zůstává ve hře.I tak sály praskají ve švech a diváci oceňují filmy vřelým potleskem. U promítání českého soutěžního titulu Kráska v nesnázích dokonce potleskem několikrát odměnily herecké výkony Jiřího Schmitzera a Josefa Abraháma i v průběhu promítání. Nezbývá než „Krásce“ popřát štěstí i u festivalové poroty. Do českých kin nový film Jana Hřebejka dorazí v září.
Nejnovější články
Finsko nabízí cestu ke štěstí: soutěž o 3denní dovolenou Finsko nabízí cestu ke štěstí: soutěž o 3denní dovolenou
Finsko bylo opět vyhlášeno nejšťastnějším národem na světě i díky své nádherné přírodě. Země se chce o svou cestu ke štěstí podělit, a tak spustila soutěž o 8 třídenních dovolených s finskými průvodci.
1.4.2019, článek, Milan Šurkala
Vztahová koučka: úchylný fotograf se nekonal Vztahová koučka: úchylný fotograf se nekonal
Pamatujete si na server libimseti? To byl hit! Bodování kluků, vzkazy, první lásky. To napětí a vzrušení, když mi ve schránce blikla zpráva. Že by to byl jeden z těch sympaťáků, kterého jsem anonymně obodovala nejnižší možnou známkou? Nebyl…
26.3.2019, článek, Pavlína Uhrinová
Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit
Po celodenní aktivitě si zasloužíte chvíle odpočinku. Skvělým způsobem, jak relaxovat, je saunování. Pozitivní účinky termoterapie jsou totiž všeobecně známy. A takovou relaxaci si můžete dovolit díky infrasauně i v pohodlí svého domova.
21.3.2019, inzerce, PR článek
Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě
Chcete se potápět, ale exotické destinace jsou pro vás příliš daleko? Pak pro vás mohou mít v Polsku řešení. Otevřou zde totiž nejhlubší bazén na světě. Jmenuje se Deep Spot a nabídne rekordní hloubku až 45 metrů.
18.3.2019, článek, Milan Šurkala
Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai
Po necelých pěti dnech jsme opustili Canggu, kde se nám zkrátka nelíbilo, a přesunuli jsme se na jihovýchod ostrova do přístavu Padangbai. Ten je vyhlášený především krásnými potápěčskými lokalitami.
11.3.2019, článek, Jana Bártová