www.relaxuj.cz
>
>

Jitrocel kopinatý

, , článek
Nejlepší čas na jeho sběr! Základ sirupů a čajů proti kašli i jako první pomoc při spáleninách.
reklama

Charakteristika


Jitrocel, latinským názvem Platago lanceolata, je vytrvalá bylinka, která dorůstá až do půlmetrové výšky. V našich klimatických podmínkách však většinou nepřesáhne 30 centimetrů.V přízemí rostlinka utváří růžici listů, jež se vyznačují souběžnou žilnatinou. Z růžice dále vyrůstá několik stvolů a květy, které se objevují od května do září. Plodem je tobolka, a ta obsahuje hnědá semena.


Pěstování


Jitrocel nalezneme na loukách, mezích, pastvinách, trávnících, parcích, ale i v lomech nebo písčinách. Svědčí mu půdy vlhké, hlinité až hlinitopísčité, zásadité až neutrální. Můžeme ho ale objevit i v případě písčitých, štěrkovitých a kamenitých půd.


Účinky


V jitroceli nalezneme vitamín C, třísloviny, hořčiny, draselné soli i glykosidy. Právě posledně jmenovaná látka má tlumivý účinek na naší centrální nervovou soustavu.

Sbírání jitrocele není jednoduchá záležitost, a budeme se tedy potýkat s mnohými problémy. Listy se sbírají od května do konce srpna. Květní stvoly se odstraňují, aby se předešlo drolení a znehodnocení.Listy se suší v tenkých vrstvách po pěti centimetrech, nejprve na slunci, pak ve stínu. Pomačkané nebo zapařené listy zčernají, a musí se odstranit. Správně usušené listy by měly být olivově zelené. Nutno podotknout, že listy jsou křehké, a proto se suší bez obracení. Také si musíme dát pozor na to, aby se nám do sušení nepřipletl nějaký jiný druh jitrocele.

Dalším problémem je jeho náchylnost k plesnivění a vlhnutí. Opatrní musíme být i při manipulaci, aby se nerozdrolil. Jitrocel se nicméně v léčitelství užívá proti kašli, zánětům průdušek, astmatu nebo zácpě.


Využití


Zevně se používají jitrocelové obklady proti ekzémům nebo spáleninám. Přikládají se i na špatně a dlouhodobě se hojící rány. Čerstvá šťáva z jitrocele se v tomto případě nedoporučuje, protože by mohla způsobit infekci, nicméně ji můžete využít v případě otoků vzniklých bodnutím hmyzu.

Tip: Proti zácpě můžete využít tento nápoj pocházející z lidového léčitelství. Jednu polévkovou lžíci drogy přidáte do sklenice vody a necháte ji vylouhovat pět minut. Nápoj se pije hned teplý.

Jitrocel se v praxi také vyskytuje jako součást sirupů proti kašli či různých čajů. V kosmetice se využívá při přípravě kosmetických vod.
Nejnovější články
Tipy na deskové hry pro dlouhé zimní večery Tipy na deskové hry pro dlouhé zimní večery
Máte hravou náturu a nechcete hrát s přáteli jen žolíka a Člověče, nezlob se? V tom případě pro vás máme pár tipů na několik deskových a karetních her, které jsou zábavné a většinou i velmi jednoduché na pochopení.
25.12.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: Longhua Temple, svatba i parky Cestování po Šanghaji: Longhua Temple, svatba i parky
Česko-čínská svatba, která byla primárním cílem našeho putování, se blížila. Sobotní ráno jsme tak využili k návštěvě Longhua Temple a zahrad okolo, nedělní odpoledne pak k návštěvě místních parků. A ke hledání kešek, samozřejmě.
23.11.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: People's Square, český pivovar Cestování po Šanghaji: People's Square, český pivovar
Další den nás zavedl do People's Square a prohlídli jsme si i obrovské muzeum v Šanghaji. Poté, co jsme byli zklamání jedním z chrámů, chtěli jsme si spravit chuť "českým" pivem v české restauraci. No, nespravili.
15.5.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: Bund a Shanghai Tower Cestování po Šanghaji: Bund a Shanghai Tower
Šanghaj je město mrakodrapů, které nejlépe uvidíte z Bundu, protějšího pobřeží. Panorama má rozhodně něco do sebe a nenechejte si ujít ani Shanghai Tower. Kde jinde můžete vidět mrakodrapům na střechu a projet se nejrychlejším výtahem na světě?
9.1.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: čínská víza a trampoty první noci Cestování po Šanghaji: čínská víza a trampoty první noci
Další cesta nás zavede do Číny. Konkrétně navštívíme nejlidnatější město tohoto státu, Šanghaj. A proč zrovna Šanghaj? Věřte nebo ne, kamarád se zde ženil. Svatba v Číně, to si člověk nemůže nechat ujít.
10.7.2017, článek, Milan Šurkala2 komentáře