Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Jitrocel kopinatý

17.8.2006, Kateřina Samuelová, článek
Nejlepší čas na jeho sběr! Základ sirupů a čajů proti kašli i jako první pomoc při spáleninách.

Charakteristika


Jitrocel, latinským názvem Platago lanceolata, je vytrvalá bylinka, která dorůstá až do půlmetrové výšky. V našich klimatických podmínkách však většinou nepřesáhne 30 centimetrů.V přízemí rostlinka utváří růžici listů, jež se vyznačují souběžnou žilnatinou. Z růžice dále vyrůstá několik stvolů a květy, které se objevují od května do září. Plodem je tobolka, a ta obsahuje hnědá semena.


Pěstování


Jitrocel nalezneme na loukách, mezích, pastvinách, trávnících, parcích, ale i v lomech nebo písčinách. Svědčí mu půdy vlhké, hlinité až hlinitopísčité, zásadité až neutrální. Můžeme ho ale objevit i v případě písčitých, štěrkovitých a kamenitých půd.


Účinky


V jitroceli nalezneme vitamín C, třísloviny, hořčiny, draselné soli i glykosidy. Právě posledně jmenovaná látka má tlumivý účinek na naší centrální nervovou soustavu.

Sbírání jitrocele není jednoduchá záležitost, a budeme se tedy potýkat s mnohými problémy. Listy se sbírají od května do konce srpna. Květní stvoly se odstraňují, aby se předešlo drolení a znehodnocení.Listy se suší v tenkých vrstvách po pěti centimetrech, nejprve na slunci, pak ve stínu. Pomačkané nebo zapařené listy zčernají, a musí se odstranit. Správně usušené listy by měly být olivově zelené. Nutno podotknout, že listy jsou křehké, a proto se suší bez obracení. Také si musíme dát pozor na to, aby se nám do sušení nepřipletl nějaký jiný druh jitrocele.

Dalším problémem je jeho náchylnost k plesnivění a vlhnutí. Opatrní musíme být i při manipulaci, aby se nerozdrolil. Jitrocel se nicméně v léčitelství užívá proti kašli, zánětům průdušek, astmatu nebo zácpě.


Využití


Zevně se používají jitrocelové obklady proti ekzémům nebo spáleninám. Přikládají se i na špatně a dlouhodobě se hojící rány. Čerstvá šťáva z jitrocele se v tomto případě nedoporučuje, protože by mohla způsobit infekci, nicméně ji můžete využít v případě otoků vzniklých bodnutím hmyzu.

Tip: Proti zácpě můžete využít tento nápoj pocházející z lidového léčitelství. Jednu polévkovou lžíci drogy přidáte do sklenice vody a necháte ji vylouhovat pět minut. Nápoj se pije hned teplý.

Jitrocel se v praxi také vyskytuje jako součást sirupů proti kašli či různých čajů. V kosmetice se využívá při přípravě kosmetických vod.