www.relaxuj.cz
>
>

Jitrocel kopinatý

, , článek
Nejlepší čas na jeho sběr! Základ sirupů a čajů proti kašli i jako první pomoc při spáleninách.
K oblíbeným
reklama

Charakteristika


Jitrocel, latinským názvem Platago lanceolata, je vytrvalá bylinka, která dorůstá až do půlmetrové výšky. V našich klimatických podmínkách však většinou nepřesáhne 30 centimetrů.V přízemí rostlinka utváří růžici listů, jež se vyznačují souběžnou žilnatinou. Z růžice dále vyrůstá několik stvolů a květy, které se objevují od května do září. Plodem je tobolka, a ta obsahuje hnědá semena.


Pěstování


Jitrocel nalezneme na loukách, mezích, pastvinách, trávnících, parcích, ale i v lomech nebo písčinách. Svědčí mu půdy vlhké, hlinité až hlinitopísčité, zásadité až neutrální. Můžeme ho ale objevit i v případě písčitých, štěrkovitých a kamenitých půd.


Účinky


V jitroceli nalezneme vitamín C, třísloviny, hořčiny, draselné soli i glykosidy. Právě posledně jmenovaná látka má tlumivý účinek na naší centrální nervovou soustavu.

Sbírání jitrocele není jednoduchá záležitost, a budeme se tedy potýkat s mnohými problémy. Listy se sbírají od května do konce srpna. Květní stvoly se odstraňují, aby se předešlo drolení a znehodnocení.Listy se suší v tenkých vrstvách po pěti centimetrech, nejprve na slunci, pak ve stínu. Pomačkané nebo zapařené listy zčernají, a musí se odstranit. Správně usušené listy by měly být olivově zelené. Nutno podotknout, že listy jsou křehké, a proto se suší bez obracení. Také si musíme dát pozor na to, aby se nám do sušení nepřipletl nějaký jiný druh jitrocele.

Dalším problémem je jeho náchylnost k plesnivění a vlhnutí. Opatrní musíme být i při manipulaci, aby se nerozdrolil. Jitrocel se nicméně v léčitelství užívá proti kašli, zánětům průdušek, astmatu nebo zácpě.


Využití


Zevně se používají jitrocelové obklady proti ekzémům nebo spáleninám. Přikládají se i na špatně a dlouhodobě se hojící rány. Čerstvá šťáva z jitrocele se v tomto případě nedoporučuje, protože by mohla způsobit infekci, nicméně ji můžete využít v případě otoků vzniklých bodnutím hmyzu.

Tip: Proti zácpě můžete využít tento nápoj pocházející z lidového léčitelství. Jednu polévkovou lžíci drogy přidáte do sklenice vody a necháte ji vylouhovat pět minut. Nápoj se pije hned teplý.

Jitrocel se v praxi také vyskytuje jako součást sirupů proti kašli či různých čajů. V kosmetice se využívá při přípravě kosmetických vod.
Nejnovější články
Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit
Po celodenní aktivitě si zasloužíte chvíle odpočinku. Skvělým způsobem, jak relaxovat, je saunování. Pozitivní účinky termoterapie jsou totiž všeobecně známy. A takovou relaxaci si můžete dovolit díky infrasauně i v pohodlí svého domova.
21.3.2019, inzerce, PR článek
Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě
Chcete se potápět, ale exotické destinace jsou pro vás příliš daleko? Pak pro vás mohou mít v Polsku řešení. Otevřou zde totiž nejhlubší bazén na světě. Jmenuje se Deep Spot a nabídne rekordní hloubku až 45 metrů.
18.3.2019, článek, Milan Šurkala
Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai
Po necelých pěti dnech jsme opustili Canggu, kde se nám zkrátka nelíbilo, a přesunuli jsme se na jihovýchod ostrova do přístavu Padangbai. Ten je vyhlášený především krásnými potápěčskými lokalitami.
11.3.2019, článek, Jana Bártová
Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu
Pokud při práci rádi posloucháte hudbu a jde o práci kreativní, možná byste měli zvážit, zda při ní poslouchat hudbu nebo nikoli. Vědci z několika univerzit totiž nově tvrdí, že poslouchání hudby negativně ovlivňuje verbální kreativní výkony.
5.3.2019, článek, Milan Šurkala
Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí
Posilujete a bojíte se toho, že když na chvíli přestanete, veškerá snaha přijde vniveč? Vědci tvrdí, že známé pořekadlo "use it or lose it" zas tak úplně neplatí a opětovné posilování bude jednodušší, než by se mohlo zdát.
27.2.2019, článek, Milan Šurkala