www.relaxuj.cz
>
>

Jitrocel kopinatý

, , článek
Nejlepší čas na jeho sběr! Základ sirupů a čajů proti kašli i jako první pomoc při spáleninách.
K oblíbeným

Charakteristika


Jitrocel, latinským názvem Platago lanceolata, je vytrvalá bylinka, která dorůstá až do půlmetrové výšky. V našich klimatických podmínkách však většinou nepřesáhne 30 centimetrů.V přízemí rostlinka utváří růžici listů, jež se vyznačují souběžnou žilnatinou. Z růžice dále vyrůstá několik stvolů a květy, které se objevují od května do září. Plodem je tobolka, a ta obsahuje hnědá semena.


Pěstování


Jitrocel nalezneme na loukách, mezích, pastvinách, trávnících, parcích, ale i v lomech nebo písčinách. Svědčí mu půdy vlhké, hlinité až hlinitopísčité, zásadité až neutrální. Můžeme ho ale objevit i v případě písčitých, štěrkovitých a kamenitých půd.


Účinky


V jitroceli nalezneme vitamín C, třísloviny, hořčiny, draselné soli i glykosidy. Právě posledně jmenovaná látka má tlumivý účinek na naší centrální nervovou soustavu.

Sbírání jitrocele není jednoduchá záležitost, a budeme se tedy potýkat s mnohými problémy. Listy se sbírají od května do konce srpna. Květní stvoly se odstraňují, aby se předešlo drolení a znehodnocení.Listy se suší v tenkých vrstvách po pěti centimetrech, nejprve na slunci, pak ve stínu. Pomačkané nebo zapařené listy zčernají, a musí se odstranit. Správně usušené listy by měly být olivově zelené. Nutno podotknout, že listy jsou křehké, a proto se suší bez obracení. Také si musíme dát pozor na to, aby se nám do sušení nepřipletl nějaký jiný druh jitrocele.

Dalším problémem je jeho náchylnost k plesnivění a vlhnutí. Opatrní musíme být i při manipulaci, aby se nerozdrolil. Jitrocel se nicméně v léčitelství užívá proti kašli, zánětům průdušek, astmatu nebo zácpě.


Využití


Zevně se používají jitrocelové obklady proti ekzémům nebo spáleninám. Přikládají se i na špatně a dlouhodobě se hojící rány. Čerstvá šťáva z jitrocele se v tomto případě nedoporučuje, protože by mohla způsobit infekci, nicméně ji můžete využít v případě otoků vzniklých bodnutím hmyzu.

Tip: Proti zácpě můžete využít tento nápoj pocházející z lidového léčitelství. Jednu polévkovou lžíci drogy přidáte do sklenice vody a necháte ji vylouhovat pět minut. Nápoj se pije hned teplý.

Jitrocel se v praxi také vyskytuje jako součást sirupů proti kašli či různých čajů. V kosmetice se využívá při přípravě kosmetických vod.
Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář