Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Jde to i bez paprsků - pořiďte si samoopalovací nástřik!

30.5.2006, FIA , článek
Na slunce se letos spolehnout nelze, nehřeje a neopaluje. A tak je tu článek pro všechny, kteří nechtějí své tělo vystavit záři paprsků, ať už přírodních nebo umělých - seznámení s novými možnostmi samoopalovacích prostředků a metod, které zdraví neuškodí a vzhledu přidají.
Většina žen touží před letní sezónou po bronzové pokožce. Ovšem ani muži nezůstávají pozadu! Řada z nás už nějaký čas navštěvuje solária, ostatní se těší na intenzivní sluneční paprsky, aby dohněda opálili svoje těla. Ovšem zdravotní rizika opalování jsou poměrně veliká. A někdo se prostě neopálí, i kdyby se snažil sebevíc, protože není ten správný fototyp. Co tedy poradit těm, které se nemohou vystavit působení solárních trubic nebo slunečnímu záření? Řešením může být používání samoopalovací kosmetiky nebo samoopalovací nástřik.


Proč je samoopalování hitem?


Pokud chcete dosáhnout co nejtmavšího opálení a disponujete minimem času nebo jste-li právě gravidní, nesnášíte-li UV záření nebo prostě jen chcete vyzkoušet něco nového, nabízíme vám nyní virtuální možnost vyzkoušet si samoopalovací nástřik.


Jak reaguje nástřik s pokožkou?


Princip samoopalování je založen na reakci opalovací emulze s horní vrstvou pokožky. Tento proces způsobí rychlé a bezpečné ztmavnutí, aniž by se přitom kůže setkala se slunečními paprsky. Jednou z možností je užití přípravku s DHA a „bronzerem“ což je typické pro samoopalovací nástřiky.


Foto: Sean Nel


Připravte tělo na aplikaci


  • Před samotným nástřikem je důležité pleť dostatečně očistit. Většina kosmetických salónů a solárních studií provozující samoopalovací nástřiky doporučuje aplikaci tělového peelingu na všechny partie, kam bude látka později aplikována.
  • Několik hodin před samotným nástřikem je vhodné použít také tělové mléko.
  • Obecně se uvádí, že zhruba čtyři hodiny před aplikací samoopalovacího preparátu by již neměly být používány žádné krémy, tělové emulze a podobné přípravky.


Zavřete oči, přicházím...


Při samotné aplikaci samoopalovací emulze kvalifikovanou osobou je důležité si uvědomit, že se vpodstatě jedná (sice o velmi vzdálený, ale přesto dosti podobný) proces, jako je malování pokojů prostřednictvím nástřiků. Proto platí, že co je skryté, zůstane neobarvené. Naopak pokud při proceduře dojde ke kontaktu s dlaněmi, patami, nosními dírkami, rty a podobě, je vhodné si tyto části těla opatrně umýt.


Foto: Iryna Shpulak

Protože se jedná o aplikaci bronzové emulze, nedoporučuje se bezprostředně po nástřiku vystavovat tělo přílišné fyzické námaze a tudíž nadstandardnímu pocení. Více než žádoucí je tmavý oděv, z něhož se dají případné bronzové stopy vyprat, a co se týče odolnosti materiálů, podle informací obsluhy jednoho ze solárních studií je jediným materiálem, z něhož se barvivo nedá odstranit, hedvábí. Samoopalovací nástřik je prováděn obvykle ve speciálně vyhrazené místnosti nebo přímo k tomu účelu sestrojené kabině a trvá zhruba 10 až 15 minut.


Opálené tělo po několik dnů


Nejintenzivněji opálení budete zhruba 24 hodin po aplikaci emulze, poté dochází k blednutí pokožky. Průměrná životnost „opálení“ na lidském těle je zhruba osm dnů, během nichž je vhodné užívat hydratační mléko, a to alespoň dvakrát denně. Chcete-li dosáhnout maximálně tmavého odstínu, platí obecné doporučení opakovat samoopalovací nástřik asi po 3 – 4 dnech od první aplikace emulze.


Výhody versus nevýhody samoopalovacích nástřiků


Na závěr exkurse do světa zdravého opalování shrnu jen ty nejzásadnější výhody a nevýhody této procedury, a dovolím si doplnit, že cenová relace celého samoopalovacího nástřiku se pohybuje v rozmezí 150 až 250 korun podle ceníku konkrétního solárního studia či kosmetického salonu.


Kladné stránky jsou zřejmé na první pohled:


  • rychlost opálení
  • intenzita barevného odstínu pleti
  • nezávislost na solárních paprscích


Zápory aplikovaných samoopalovcích emulzí prostřednictvím nástřiku:


  • omezená doba působení na pleť
  • nulová ochrana před účinky UV záření
  • možnost otěru pokožky a následné barevné skvrny na oblečení

Pokud tedy chcete své okolí ohromit bronzovou barvou pokožky a neplánujete dovolenou u moře, může být samoopalovací nástřik jedním ze způsobů, jak toho docílit. :-)