www.relaxuj.cz
>

Jandova trnitá cesta za vítězstvím

Jandova trnitá cesta za vítězstvím
, , článek
Jakub Janda letos jako první český skokan na lyžích dosáhl celkového vítězství ve Světovém poháru. Jeho cesta k úspěchu však nevedla růžovým sadem. I v budoucnu na Jakuba čeká řada překážek, se kterými se bude muset poprat.
K oblíbeným

První harrachovský krůček


Prvním krůčkem ke znamenitému triumfu byl Jakubův premiérový start ve Světovém poháru v roce 1996. Stalo se tak téměř doma, v Harrachově. Po absolvování desítek skoků v nejprestižnější soutěži se Janda v sezóně 2004/2005 prodral mezi světovou špičku. Velký podíl na konečném šestém pořadí ve Světovém poháru měl lyžařův nový kouč Vasja Bajc.


Vasja Bajc, strůjce úspěchu


Slovinský trenér dříve vedl například Kazojušiho Funakiho a další japonské závodníky, se kterými na olympiádě v Naganu oslavoval zisk dvou zlatých medailí. Bajcova příprava Jakuba Jandy přinesla své ovoce již v létě 2005. Český skokan celkově zvítězil v letní Grand Prix a fanoušci ve středu Evropy začínali snít o úspěchu rodáka z Čeladné ve Světovém poháru.


„Půl království“ Jakuba Jandy


Do sezóny nastoupil Janda s novým vybavením. Dlouho oblíbené lyže značky Fischer vyměnil za slovinské Elany. Již v prvním závodě sezóny v Kuusamu Janda triumfoval. Brzy se usadil v čele celkové klasifikace a české diváky potěšil vítězstvím v Harrachově. Velký boj svedl Janda v Turné čtyř můstků s Finem Janne Ahonenem. O výhru v prestižním turnaji se oba závodníci nakonec podělili, což se dosud nikdy nestalo. Jakub navíc zvítězil teprve jako druhý český skokan. Předběhl jej pouze slavný Jiří Raška.


Konkurenti intrikáni


Právě po Turné přišlo pro Jakuba méně úspěšné období. Gerd Siegmund, kouč konkurenta Michaela Uhrmanna, zpochybnil v bulvárním deníku Bild přirozenost Jandova skokanského stylu. Český závodník si může díky měkkým a mimořádně pohyblivým kotníkům téměř dokonale naléhat mezi lyže (do tzv. V-stylu). Podle Siegmunda si Janda pomáhá klíny v botách. Jakubovu čest se konkurenci pošpinit sice nepodařilo, ale takováto pomluva skokana přirozeně psychicky rozhodila.


Lety raději ne!


Další Jandovou nástrahou bylo mistrovství světa v letech. Závody konané na tzv. mamutích můstcích nemá Jakub v oblibě. V Kulmu si Čech doslova doletěl pro sedmé místo. Tato pozice neznamenala pro Jandu žádnou pohromu, ale ani žádné důvody k oslavám.


Má český skok nepřátele nebo špatný realizační tým?


Před Jakubem stála další meta, olympijské hry v Turíně. Výsledky ze Světového poháru probudily víru českých fanoušků v Jandovu medaili. I v očích sponzorů, konkurentů, odborníků a bookmakerů ze sázkových kanceláří byl Jakub Janda favoritem. Do médií se však dostala nečekaná slova kouče Vasji Bajce o tom, že český skok má nepřátele. Slovinský trenér tak reagoval na článek uveřejněný na internetovém serveru provozovaném legendami tuzemského skoku. V textu bylo kritizováno složení realizačního týmu pro olympijské hry. Bajc pohrozil, že do Turína za těchto okolností nepojede. Katastrofický scénář se sice nenaplnil, ale i tak aféra způsobila na Jandově psychice další trhlinu.


Foto: Jakub Janda © Getty Images


Neúspěšný Turín


Jakub Janda doskočil v Turíně třináctý a desátý. V soutěži družstev nepostoupil společně s Ondřejem Vaculíkem, Janem Maturou a Borkem Sedlákem z kvalifikace. Na severu Itálie se nedařilo ani Janne Ahonenovi, hlavnímu sokovi Jakuba Jandy v boji o Světový pohár. Skokani měli před sebou sedm závodů.


„Křišťálové“ zaváhání protivníka


Druhé místo v Lahti a krátce před koncem sezóny i páté místo v Oslu pomohly Jandovi nalézt zpět dobrou náladu. O vítězi Světového poháru se mělo definitivně rozhodnout až v Planici, na pravděpodobně nejméně oblíbeném Jakubově můstku. Českému závodníkovi stačilo, aby se Ahonen umístil nejlépe třetí. Fin, od olympiády zjevně v krizi, skončil jedenáctý a Jandova mise byla u konce. Za vítězství ve Světovém poháru obdržel křišťálový glóbus. Dalšího ocenění se Jandovi dostalo nikoliv za sportovní výkony, ale za znamenitý charakter. Český olympijský výbor poctil skokana cenou fair play. Vysloužil si ji za finanční podporu charitativních akcí a handicapovaných sportovců.


Sympaťák i postrach


Po sezóně byla na novopečeném lídrovi světového skoku znát únava. Dramatické momenty ubraly Jandovi energii nejen fyzickou, ale i duševní. Psychická odolnost není Jakubovou silnou stránkou. Navíc patří mezi velmi náladové sportovce. Když má svůj den, rozdává úsměvy. Nenajdete sympatičtější bytost. Běda, když se něco nezdaří! Stačí jeden nepovedený skok a sportovní redaktoři vědí, že případné interview s Jandou nebude příjemnou záležitostí. Jandova psychická nevyrovnanost má však své pozitivum. Nikdo nemůže Jakuba považovat za pokrytce.


Kdo se ujme kormidla?


Letošní sezóna skončila a myšlenky zástupců českého skoku se již přesouvají k té další. Koncem dubna má padnout rozhodnutí, kdo Jakuba Jandu a ostatní členy reprezentačního A-týmu povede. Možnost, že by mužem u kormidla zůstal i nadále Vasja Bajc, zůstává stále otevřená. Hovoří se i o jiných alternativách z ciziny, například o Rakušanovi Richardu Schallertovi.


Do důchodu s olympijskou medailí...


Jakuba Jandu čeká nesporně velmi těžká cesta za obhajobou. Do karet mu však hrají statistiky. Od roku 1994 se každému vítězovi Světového poháru podařilo alespoň jednou trofej obhájit. Doufejme, že se tento jev potvrdí i v případě Jakuba Jandy. Nejdůležitější bude pro budoucí vývoj výběr Jandova realizačního týmu. Ten by mu měl poskytnout klidné prostředí. Pokud se vše podaří, nemusíme se vzdávat naděje na Jandův olympijský triumf, který v paměti sportovních fanoušků zanechává nesmazatelnou stopu. Vítězství v jedenatřiceti, pro skokana téměř důchodovém věku, by Jandovi slušelo.

Titulní foto: Jakub Janda of Czech Republic © Getty Images
Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář