Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Jak v pohodě přežít horké léto

6.7.2007, M Chylková, článek
Léto je plné pokušení. Paprsky slunce lákají odhalovat tělo, pobývat u vody a občas si zahřešit dobrým jídlem nebo osvěžujícím nápojem, třeba i s obsahem alkoholu. Najděte ideální míru pro všechny činnosti, ať se cítíte fit i v parných dnech. Přinášíme vám cenné rady, jak na to.

Péče o pokožku a pitný režim


Pokožka potřebuje hydrataci. Čím více pijeme, tím je kůže celého těla pružnější a na obličeji se dostatek vody projeví ustupováním vrásek, hebkostí a vzhledem plným vitality. Příjem tekutin by měl být odrazem vlastních potřeb, ale nikdy bychom neměli jít pod dva litry tekutin denně. Čím více sportujeme a jsme vystavováni nadměrným teplotám, tím větší spotřebu vody (nejlépe čisté, neslazené) máme.

Kromě „vnitřní ochrany“ bychom měli při pobytu na sluníčku dodržovat všeobecně známá pravidla. Třicet minut před vystavováním pokožky slunečnímu záření aplikovat na pokožku krémy s ochranným faktorem, po každém koupání nanášení opakovat. Tabu by pro nás měl být čas mezi jedenáctou až patnáctou hodinou, v tuto dobu si zajděte posedět do kavárny, dát si lehký oběd, nebo se alespoň přemístěte do stínu.

Při takovém odpočinku nás často přemůže chuť na něco dobrého. Před alkoholickými nápoji dejte přednost osvěžujícím koktejlům z čerstvého ovoce. Namíchané ovocné kombinace pročistí tělo, podpoří trávení a dodají energii. Nápoje s obsahem zázvoru dokonce potlačí bolesti hlavy a mrkvové šťávy urychlí opalování.


Letní pomoc pro vlasy


Kvalita vlasů nám byla dána do vínku. Příroda sama určila, zda budeme mít vlasy husté a pevné a budou moci dorůstat bez sebemenšího poškození do délky, nebo se třepí, lámou a na pohled vypadají slabě a řídce. Na vlasy však působí kromě genetické vybavenosti i zátěž ve formě nedostatečné výživy, stresu a v neposlední řadě působení slunce, které vlasy nekompromisně oslabuje a poškozuje. Strukturu i vzhled.

Zárukou krásných vlasů je dostatek minerálů, vitamínů i na dovolené. Je vhodné přibalit si do lékárničky některý z produktů obsahující všechny potřebné látky, doplnit zejména vitamíny skupiny B a zinek. Vlasy musíme chránit jak před sluncem, tak namáháním slanou mořskou i chlorovanou vodou. Obojí vlasy nadmíru poškozuje. Proto si nezapomeňte pořídit klobouk nebo šátek. V létě a zejména na slunné dovolené jej užijete, stejně jako kosmetické prostředky s UV filtry, od šamponů až po různé stylingové přípravky.


Horka jsou pro organismus nebezpečná


Máme-li potíže se srdíčkem, horka jsou na nás znát. Pocit těžkého dýchání, nepříjemný tlak na hrudníku, nadměrné pocení a pocity únavy dříve, než je tomu u ostatních jedinců. Období léta je pro kardiaky obzvlášť zátěžové, hrozí větší nebezpečí vzniku infarktu a srdečního selhání. Pro kardiaky platí zásada – vyhýbat se přímému slunci, vyhledávat chladná místa, procházku či intenzivnější pohyb vykonávat nejlépe brzy ráno.

Ale i pro zdravé jedince nejsou horka nic příjemného, pokud je slunného počasí přespříliš. Lidské tělo se sice před horkem umí chránit a skrz pokožku tělo ochlazuje, ale někdy prostě nestačí. Pocení je jediným přirozeným jevem organismu, kterým se dokážeme bránit. Tělu musíme pomoci dostatečným příjmem tekutin, ve velkých vedrech se doporučuje přijmout až pět litrů za den. Pijeme průběžně po celý den a přednost dáváme vlažným neslazeným čajům, ledové tekutiny mohou ještě zintenzivnit pocity horka.


Pocení je přirozené, ale…


Ztráta tekutin skrz kůži (pocení) se nazývá též perspirace. Lidé, kteří se výrazněji potí (lidé obézní, kardiaci, lidé s hormonálními poruchami), musí věnovat během léta zvýšenou pozornost hygieně. Antiperspiranty a deodoranty by měly být samozřejmostí. Ovšem účinnost je ovlivněna právě čistotou. Prostředky omezující pocení působí pouze na omyté a suché pokožce. Zápach potu žádný z produktů nepřekryje, a na to je třeba při aplikaci myslet.


Foto: Roxana González

Trápí-li vás extrémní pocení zejména v podpaží, je zde ještě jedna možnost, jak se vyhnout propocenému oblečení – aplikace botulotoxinu – přesné dávky „jedu“, který zatáhne potní žlázky. Působení botulotoxinu vydrží zhruba rok a pocení dokáže zmírnit až o osmdesát procent!


Kalorie v létě tolik neřešíme


Léto je báječným obdobím ke ztrátě kilogramů. Hubnutí jde téměř samo. Dlouhé dny, více pohybu na čerstvém vzduchu a menší chuť k jídlu, na dovolené si dopřáváme i více spánku. Čerstvé ovoce a zelenina je k vidění na každém kroku a my jako bychom na čerstvé plody získávali s rostoucími teplotami i větší chuť. Vždyť co chutná lépe než šťavnatý meloun, kousky ananasu a zralé meruňky? Ovoce obsahuje spoustu energie nabité ze slunce, bez obav ji přijměte.


Závěrem


I letní zásady jsou pořád zásady. A člověk pravidla rád porušuje. Ale není důvod proč je alespoň nevzít na vědomí. Myslet na své zdraví je nepodstatnější formou, jak zdravým i zůstat.

Titulní foto: Vitalii Gubin