www.relaxuj.cz
>

Jak slaví Vánoce ve světě?

Jak slaví Vánoce ve světě?
, , článek
Vánoce spolu s Velikonocemi patří mezi největší křesťanské svátky. Vánoce oslavují narození Ježíška, který se narodil v Betlémě. Od roku 354 n.l. jsou Vánoce uznány oficiálním svátkem. Jak ale slaví ostatní státy tyto svátky? Nechte se inspirovat nebo si připomeňte své známé v jiných zemích, jak asi Vánoce slaví.
K oblíbeným
reklama
V předkřesťanských dobách se o Vánocích slavil slunovrat. A v současné době se (bohužel) Vánoce stávají spíše konzumní záležitostí, co nejvíce se najíst a koupit si, co nejdražší dárky. Nicméně je to stále hezké období v roce, kdy se setkáváme se svými nejbližšími u tradičního vánočního stromečku, zpívající koledy (někteří), uždibující vánoční cukroví (všichni), s jesličkami a s již zmiňovanými vánočními dárky.


Vánoce ve Velké Británii


Tak například ve Velké Británii namísto Ježíška chodí Otec Vánoc (christmas father), tedy starší pán, který přijíždí saněmi taženými sobím spřežením a do domu se dostává komínem, aby v noci 24. prosince přinesl dětem dárky do punčochy. Děti se pak budí ráno zvědavé, zda do jejich punčoch přibylo hodně dárků. Dárky v rodinném kruhu ráno 25. prosince rozbalují a při svátečním obědě oslavují. Začátek slavnostního oběda začíná přípitkem a symbolickým rozlomením christmas cracker. Anglická vánoční večeře se od té naší také liší. Začíná hrachovou polévkou a šunkou. Jako hlavní chod jedí k obědu slepici, husu nebo nejčastěji krocana s kaštanovou nádivkou, zeleninou a omáčkou. Po hlavním chodu si mohou vybrat z více dezertů, mezi nimiž nesmí chybět tradiční anglický švestkový pudink - christmas pudding.


Vánoce na Slovensku


Jak slaví Vánoce naši sousedé na Slovensku? Naši východní sousedé si u vánočního stolu dopřávají podobných pochoutek jako lidé na Moravě. Mezi nejznámější pokrmy však patří polévka ze zelí zahuštěná smetanou nebo mlékem, do které se přidávají sušené houby. Říká se jí kapustnica.


Vánoce v USA


Američané převzali britské tradice slavení Vánoc. A tak nechybí Santa Claus se svými soby, k večeři pečený krocan. V USA se to na ulicích svítí tisíci světly, mají bohatě nazdobené domy, vánoční stromky jsou ohromné a dárků je také velké množství.


Vánoce ve Španělsku


Vánoční svátky mají ve Španělsku hluboko zakořeněnou tradici. K jídlu bývá zpravidla krocan, ovčí maso, plody moře, samozřejmě, kozí maso a šunka a velký výběr je také cukroví a pečiva. V Severní části Španělska, v Katalánsku, se na Vánoce připravuje například takzvané carn de olla - maso z hrnce. „Jsou to různé druhy masa (hovězí, slepičí, vepřové, parmská šunka nebo také kachní kousky), nakrájené na kousky, ke kterým se přidá zelenina. Ve vývaru se uvaří těstoviny. Co je opravdu zvláštní, není tady vůbec zvykem jist rybu (natož kapra) o Vánocích,“ říká Olga Týfová, která žije již deset let v Katalánsku.

Ve Španělsku chodí na Štědrý den přichází Papa Noel (otec Vánoc). Španělské děti dostávají dárky i na Tři krále, kdy jim Mikuláš naděluje dárečky do dřeváků. Španělé si navzájem přejí FELIZ NAVĎDAD!


Vánoce v Itálii


Čas Vánoc v Itálii začíná osm dní před 25. prosincem a končí po dvanácti dnech - na svátek Tří králů. Štědrý večer se slaví jako předvečer narození Páně jen schůzkou s přáteli. Italské děti dostávají dárky až na první svátek vánoční ráno. Štědrovečerní večeře se liší podle jednotlivých regionů. Na stolech nechybějí krocan ani ryba, v poslední době však stále častěji Italové podávají těstoviny - například s mořskými plody. Ve srovnání s našimi, jsou italské Vánoce velmi odbyté: vždyť tu ani nepečou cukroví. Jenom ta půlnoční mše je stejná. Pod vánočním stromkem najdou děti téměř vždy i malé jesličky.


Vánoce v Německu


Ježíšek má v Německu rezavé vlasy a vousy a k přemisťování používá osedlaný divoký vítr. Dříve prý odnášel neposlušné děti a trestal nevěrné ženy. 1. 12. děti dostávají sladké adventní kalendáře jako u nás, a až do Vánoc otvírají po jednom okénku se sladkým překvapením, aby si zkrátili čekání na Ježíška mlsáním.

Němci podobně jako Američané zdobí své domy elektrickými žárovkami. Tradičním vánočním stromečkem v Německu je jedlička. Na stolech většiny domácností leží adventní věnce. Dřevěné betlémy také nejsou výjimkou. Dárky dětem přináší 24. prosince Vánoční muž (der Weihnachtsmann). Jako tradiční vánoční jídlo se podává kapr nebo husa.


Vánoce v Rusku


Štědrý den je v Rusku obyčejným pracovním dnem. Pravoslavné Vánoce totiž připadají až na 6. a 7. ledna. Původně byly spojeny s velkým množstvím lidových zvyků. Po zákazu Vánoc v roce 1918 však zvyky upadly v zapomnění a nyní většina Rusů místo nich slaví Nový rok s jolkou a dárky od dědy Mráze. Děda Mráz používá saně, cestuje až ze vzdálené Čukotky a doprovází ho Sněhurka v bílém kožíšku ušitém z hranostajů.


V Ekvádoru


Na závěr přináším pohled na tom, jak se slaví v Jižní Americe, a to konkrétně v Ekvádoru. Ačkoliv jako u nás mají v Ekvádoru vánoční stromeček, k samotnému předání dárků dochází osobně mezi jednotlivými členy rodiny či příbuzenstva. Předání dárků a slavnostní jídlo připadá u nich na 25.prosince. Děti, které si napsali o dárky předem, je dostávají v 25. prosince v botě. Také se u nich poslouchají a zpívají koledy a jí se krocan (vliv USA) nebo slepici, králíky, ovce či jiné maso. „Další dva sváteční dny je v ulicích procesí, ve kterém občané představují osoby z betlémské doby: pastora, krále panenku Marii a podobně. Procházejí celé město a celý průvod končí v kostele, kde zpívají koledy. Děti, které jsou přestrojené, dostanou dárky (sladkosti, malé hračky),“ říká Mauro Lopez, mladý Ekvádorec, který v současné době žije ve Španělsku.

Titulní foto: dreamstime.com
Nejnovější články
Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit
Po celodenní aktivitě si zasloužíte chvíle odpočinku. Skvělým způsobem, jak relaxovat, je saunování. Pozitivní účinky termoterapie jsou totiž všeobecně známy. A takovou relaxaci si můžete dovolit díky infrasauně i v pohodlí svého domova.
21.3.2019, inzerce, PR článek
Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě
Chcete se potápět, ale exotické destinace jsou pro vás příliš daleko? Pak pro vás mohou mít v Polsku řešení. Otevřou zde totiž nejhlubší bazén na světě. Jmenuje se Deep Spot a nabídne rekordní hloubku až 45 metrů.
18.3.2019, článek, Milan Šurkala
Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai
Po necelých pěti dnech jsme opustili Canggu, kde se nám zkrátka nelíbilo, a přesunuli jsme se na jihovýchod ostrova do přístavu Padangbai. Ten je vyhlášený především krásnými potápěčskými lokalitami.
11.3.2019, článek, Jana Bártová
Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu
Pokud při práci rádi posloucháte hudbu a jde o práci kreativní, možná byste měli zvážit, zda při ní poslouchat hudbu nebo nikoli. Vědci z několika univerzit totiž nově tvrdí, že poslouchání hudby negativně ovlivňuje verbální kreativní výkony.
5.3.2019, článek, Milan Šurkala
Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí
Posilujete a bojíte se toho, že když na chvíli přestanete, veškerá snaha přijde vniveč? Vědci tvrdí, že známé pořekadlo "use it or lose it" zas tak úplně neplatí a opětovné posilování bude jednodušší, než by se mohlo zdát.
27.2.2019, článek, Milan Šurkala