Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Jak přežít bacily - část první

20.11.2006, Doris Danielová, článek
Počasí si s námi hraje, jeden den svítí sluníčko a den nato zase sněží. Je to však ideální příležitost pro nejrůznější bacily, aby našly pohodlné zimoviště v našich domovech. Pojďme se na ně nyní dobře připravit a nevpusťme je do našeho života! Nejlepší obrana bývá často velmi jednoduchá - úprava jídelníčku a životosprávy.

Čím je „nachlazení“ vyvoláno?


Příznaky známé jako kýchání, kašel, únava, zvýšená teplota provázená neurčitými bolestmi svalů a kloubů jsou nejčastěji vyvolány viry, a to z největší části nikoliv chřipkovými. Očkování proti chřipce nás tudíž před ostatními virózami neuchrání. Rovněž tak nám na běžné, bakteriálně nekomplikované virové onemocnění nepomohou antibiotika (ta zabírají pouze na bakterie, např. na hnisavou streptokokovou angínu). Nezbývá tudíž, než abychom se proti viróze pokusili ubránit sami a k tomu nám mohou dobře posloužit následující doporučení.


Buďme psychicky v pohodě a zdravě jezme


Základem dobře fungujícího imunitního aparátu u člověka je psychická pohoda a kvalitní vyvážená strava. Jsme-li neustále ve stresu a psychické nepohodě, podlamuje se obranyschopnost těla a zvyšuje se nemocnost. Zvláště v zimních měsících je tedy nutné dbát na přiměřenou relaxaci a odpočinek po práci a pokud možno zmírnit „honění se“ na nezbytnou nejnutnější míru.


Foto: Wael Hamdan

Snažte se chodit spávat nejpozději do jedenácti hodin v noci, neponocovat a pokud možno vstávat ne dříve než v šest či sedm hodin ráno. Ve stravě je nutno dbát na dostatečné množství tzv. „teplých“ potravin, což jsou pokrmy tepelně upravené (vařené, dušené, pečené..) a denně si dopřát výživnou polévku (ze zeleniny, luštěnin či masa, nejlépe střídat).

Vhodné je omezit konzumaci syrové stravy (to se týká i ovoce a zeleniny; stejně to, co v zimě ze zeleniny a ovoce obvykle seženeme v supermarketech, není příliš chutné ani kvalitní). Syrová zelenina a ovoce totiž organismus ještě více „zchlazují“. Je vhodné zařadit do jídelníčku zeleninu spíše dušenou, pečenou apod.


Vitamín C, koření a maso


Na doplnění vitamínu C je v zimě ideální obyčejné kysané zelí. Jíst bychom měli pravidelně, třikrát až pětkrát denně, z toho většinu jídla teplého (neodbývat se chlebem se sýrem či sendvičem!).

Hezky „prohřejí“ i některé druhy koření - kardamom, skořice, zázvor, curry, kurkuma, dále též česnek, cibule, křen. Zimě doporučujeme více kořenit, můžete si i častěji dopřát pikantní indické pokrmy.

Obilná strava a rýže jsou vhodné pro každé roční období, tedy i nyní (hezky harmonizují organismus, a tím také prospívají naší imunitě). Maso můžeme v chladném období oproti létu rovněž zařazovat častěji, a to i grilované, neuškodí nám občas ani sádlo či tučnější i smažené jídlo (ale opět platí - vše s mírou).

Co v zimě pít?


Určitě ne studené nápoje s bublinkami. Ideální je popíjení čajů nebo jen obyčejné teplé vody (samozřejmě ne natočené horké vody z vodovodu, ale ohřáté kvalitní pitné vody).

V samotné Číně, dnes běžně akceptované jako „pravlasti čaje“, se dávno před „objevením“ blahodárných účinků čajů běžně pila právě teplá voda, která se dodnes uznává v tradiční čínské medicíně jako vhodný nápoj pro chladné období).

 Příprava čaje. Ilustrační foto: Tomáš Hájek
Foto: Tomáš Hájek


Čaje


Z čajů si dopřejte čaj zázvorový, čaje bylinkové (šípek, fenykl, majoránka, ibišek, jitrocel, měsíček, podběl, listí maliníku, jahodníku...) a nezapomeňte na oblíbenou ideálně prohřívající indickou specialitu Dátá Másala (čaj černý s kombinací koření kardamomu, hřebíčku, pepře a zázvoru, oslazený medem a doplněný mlékem).

Mléko samotné na běžné popíjení vhodné moc není – zahleňuje a může zhoršovat průběh katarů dechových cest. Naopak zakysané mléčné výrobky (bílý jogurt s živou kulturou, zákysy, podmáslí apod.) našim střevům obvykle lahodí.

Pěkný listopad bez podlehnutí bacilům Vám přeje
Doris Danielová

Titulní foto: Photoeuphoria (Dreamstime)