Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Italové slaví po penaltovém rozstřelu titul

10.7.2006, Marek Numerato, článek
Mistrovský titul z německého šampionátu vybojovali Italové. Ve finále porazili v penaltové loterii Francii. Tvrdý boj nervově neustál kapitán poražených Zidane, jenž se nechal zbytečně vyloučit. Bronzové medaile ozdobily hruď domácích Němců.

Italské žalování se Němcům nelíbilo

Motivace německého týmu před semifinálovým utkáním s Itálií byla posílena činem italských novinářů, kteří usvědčili záložníka Fringse z aktivního zapojení do rvačky s Argentinci. Na základě videozáznamu FIFA Fringse potrestala zákazem startu v semifinále. První půle přinesla pěknou podívanou. Šance se urodily na obou stranách, pochvalu ovšem zasluhovala zejména německá i italská obrana. Do největší šance se dostal Schneider. Po Kloseho přihrávce však Buffonovu branku těsně přestřelil. Ve druhém poločase squadra azzurra polevila ve své aktivitě. Po hodině hry vystřelil na malém vápně z otočky mladík Podolski. Připravený Buffon jeho střelu vyrazil. Bezbrankový výsledek vydržel až do konce řádné hrací doby.

Rozhodlo se až v závěru prodloužení

Podle pohledu na jednotlivé hráče se zdálo, že do prodloužení našetřili více sil domácí. První okamžiky třetí etapy zápasu ukázaly pravý opak. Itálie byla dvakrát velmi blízko vedení. Gilardino nejprve z metru trefil tyč a následně Zambrotta z větší vzdálenosti rozezvučel břevno. Rozhodnutí padlo až v závěru prodloužení. Po italském rohovém kopu Gilardino zpracoval hlavou míč pro Pirla. Záložník AC Milán přihrávkou do uličky našel Grossa, jehož střela skončila za Lehmannovými zády. V posledních vteřinách pojistil výhru Itálie Del Piero. „Obě mužstva mohou být oprávněně hrdá na svůj výkon. Německo prokázalo velkou bojovnost. Ačkoliv nyní hraje pouze o třetí místo, turnaj pro něj končí se vztyčenou hlavou,“ zhodnotil zápas Roy Hodgson, anglický člen technické komise turnaje. Na dosavadních jedenácti italských gólech na mistrovství se podílelo celkem deset hráčů. V tomto směru byl vyrovnán rekord Francie, za kterou v roce 1982 skórovalo taktéž deset různých fotbalistů. Francouzi však tehdy vstřelili celkem šestnáct branek.

Francouzský kapitán si poradil s likvidátorem penalt

Mnichovský stadión se s turnajem rozloučil utkáním mezi Portugalskem a Francií. Již ve čtvrté minutě protáhl Bartheze střelou z dálky Deco. Na dorážku dobíhajícího Pauletu ubránil důrazný Sagnol, a čisté konto Francie zůstalo uchráněno. Domenechovi svěřenci se do útoku pouštěli zřídka. Když už se tak ovšem stalo, měli Portugalci velké trable. Například ve třiatřicáté minutě Carvalho neuhlídal Henryho, a musel si proti kanonýrovi dopomoci ve velkém vápně faulem.

Nad tímto okamžikem ani na chvíli nezaváhal rozhodčí Larrionda a nařídil pokutový kop ve prospěch Francie. Kapitán Zidane se významného úkolu zhostil výborně. Brankář Ricardo sice odhadl směr Francouzovy střely. Ta byla ovšem tak prudká, že nedokázal zabránit její cestě až do brankové sítě. Ricardo mohl jen hořce vzpomínat na předchozí zápas s Anglií, v jehož závěru zlikvidoval rekordní tři pokutové kopy.

Portugalci projevili malou dávku snahy, finálová brána se před nimi uzavřela

Portugalsko zaspalo úvod druhého poločasu a hráči v bílém měli šanci zvýšit náskok. Při střelách Henryho a Riberyho prokázal své dovednosti gólman Ricardo. Na druhé straně Pauletova tvrdá rána mířila těsně vedle tyče. V 77. minutě zaváhal při Ronaldově střele z přímého kopu Barthez. Míč holohlavému brankářovi vyklouzl z předem připraveného koše přímo na hlavu Figa. Portugalský kapitán ale nezamířil přesně a míč minul branku. V nastavení ve výhodné pozici nezachoval chladnou hlavu Meira. Jeho střela bez přípravy mířila vysoko nad bránu a podtrhla tak konec portugalských nadějí na finále. Portugalsko si proti Francii nedokázalo vytvořit tlak.

Výkon předvedený hráči v červených dresech nebyl hoden semifinálového zápasu. Finále si tak po zásluze zahraje Francie. „Často jsem v rozhovorech říkal, že naším hlavním cílem je hrát devátého června v Berlíně finále. Nyní ovšem říkám, že naším hlavním posláním na tomto místě je oslava titulu,“ posunul o krok dále ambice francouzského mužstva kouč Domenech.

Německo po čtyřech letech opět s medailí

Zápas o bronzové medaile se odehrál v režii jediného muže. Po bezbrankovém prvním poločasu, v němž čisté konto uhájil Portugalec Ricardo a v premiérovém utkání na turnaji i domácí Kahn, vzali Němci osud zápasu do svých rukou. Třikrát se dostal ke střele ze vzdálenosti dvaceti metrů záložník Schweinsteiger a třikrát z toho byla branka. Dvě trefy si připsal samotný hráč mnichovského Bayernu. Německému střeleckému kontu přispěl i smolným vlastním gólem Portugalec Petit, jenž srazil Schweinsteigerův přímý kop za záda kolegy Ricarda. Chvíli před koncem zápasu svěřenci kouče Scolariho alespoň snížili. Konečnou podobu výsledku 3:1 dodal Nuno Gomes, když se nádherně hlavou opřel do Figova centru. Německo se jako jediný tým může pochlubit vlastnictvím medailí z obou posledních šampionátu. Před čtyřmi lety se radovali Němci ze stříbra, nyní z bronzu.

Zidane se ve finále loučil s francouzským dresem

Nejsledovanějším mužem berlínského finálového duelu byl od prvních vteřin kapitán Francie Zinedine Zidane, pro něhož byl zápas zároveň rozlučkou s reprezentační kariérou. Již před finále se Zidane mohl pochlubit ziskem titulu evropského i světového šampióna. O přímou účast na vrcholném zážitku fotbalové kariéry přisel vinou zranění Ital Nesta a Francouz Saha kvůli trestu za žluté karty.

Finálový večer přinesl nečekaně rychlou branku. Již v sedmé minutě zastavil Materazzi nedovoleně ve velkém vápně pronikajícího Maloudu, a kopala se penalta. Kapitán Zidane ji s pomocí odrazu od břevna proměnil a Francie šla do vedení. Již v devatenácté minutě odčinil svoji chybu penaltový hříšník. Pirlo zahrával rohový kop, který Materazzi hlavou pohotově usměrnil do sítě Barthezovy branky. Z podobné situace později Toni roztřásl břevno. Druhý poločas přinesl méně fotbalových momentů. Italům zjevně docházely síly a Francie si s jejich disciplinovanou obranou nedokázala poradit.

Italové slavili počtvrté titul mistrů světa

Po nerozhodném výsledku 1:1 z normální hrací doby následovalo prodloužení. Jeho hlavním aktérem se stal Zidane. Nejprve vyslal na bránu Buffona nebezpečnou hlavičku. Gólman Juventusu ji však výborně zneškodnil. Následně Zidaneho postihl zkrat. Francouzský kapitán se zničehonic rozběhl proti Materazzimu a hlavou jej udeřil do hrudi. Rozhodčí Elizondo musel zákrok potrestat vyloučením. I v oslabení Francie byla útočnějším mužstvem, nicméně ani v prodloužení nepadlo rozhodnutí. Na řadu přišly pokutové kopy. Jediným neúspěšným střelcem byl Francouz Trezeguet, jehož pokus zastavilo břevno. Po Grossově páté italské proměněné penaltě propukl gejzír azurové radosti. Itálie se stala počtvrté světovým šampiónem.

Semifinálové výsledky:
Německo – Itálie 0:2 (119. Grosso, 121. Del Piero)
Portugalsko – Francie 0:1 (33. Zidane z penalty)

Zápas o třetí místo:
Německo – Portugalsko 3:1 (56. a 78. Schweinsteiger, 60. Petit vlastní – 88. Nuno Gomes)