www.relaxuj.cz
>

Hydroterapie - voda „kam se podíváš“

Hydroterapie - voda „kam se podíváš“
, , článek
Letní období vodu přímo vyžaduje - jako součást pitného režimu pro dobrou kondici, pro relaxaci a hydroterapii, ale také v podobě vodních sportů, které rozšiřují rok co rok svou nabídku. Podívejme se na pár tipů
K oblíbeným
reklama

Voda součástí organismu


Lidské tělo se až ze dvou třetin skládá z vody. Ta je obsažena kromě vnitřku buněk i v takzvaném mimobuněčném (extracelulárním) prostoru. Z procentuálního hlediska mají nejvíce vody v organismu děti, čím člověk stárne, tím má vody v těle méně, což je u starých lidí příčinou povislé a svraštělé kůže.
Voda v těle zajišťuje transport živin, její přísun je neodmyslitelnou součástí správného fungování veškerých procesů v našem těle. Podle „druhu vody“ se můžeme setkat s vodou obohacenou o stopové prvky, soli, a minerální látky. Opodstatněný význam pro metabolismus má příjem vody z potravin, zejména pak z ovoce a zeleniny. Ovoce v čerstvé podobě obsahuje až pětaosmdesát procent vody, u zeleniny hodnota převyšuje i devadesát procent.


Dopřejme tělu dostatek tekutin


Základem pitného režimu by měla být čistá voda (stolní voda, běžná pitná voda z kohoutku), zelený či bílý čaj bez cukru, v menším množství pak minerální voda (obsahují příliš mnoho solí). V minimálním množství, a spíše jako doplněk, bychom měli do pitného režimu zařadit slazené nápoje, ani silný černý čaj nebo ovocný čaj s kostkami cukru není příliš vhodný. Vyvarovat bychom se měli sycených nápojů, kromě toho, že jsou většinou přeslazené, mohou být příčinou nadýmání. Nasycené nápoje navíc dokáží zpomalit odbourávání kyseliny mléčné, která vzniká v organismu po fyzické aktivitě (následně můžeme očekávat bolesti svalů a únavu). Nejen kvůli kalorické hodnotě bychom měli vynechat alkohol všeho druhu, povolen je vinný střik. Káva se do pitného režimu nepočítá, odvodňuje a každý šálek bychom měli vyvážit dvojnásobným množstvím vody.


Základní pravidla k pitnému režimu


Povědomí lidí zahltila ještě před pár lety zpráva o nutnosti vypít denně až čtyři litry tekutin - jako optimální množství pro „zavlažení“ organismu. Ovšem podle Státního zdravotního ústavu je takovéto doporučení nadsazené. Ano, v extrémně horkém počasí, při velké fyzické zátěži, nebo pokud se nadměrně potíme, je to v pořádku. Ale v běžném režimu postačí organismu dva litry tekutin, pouze s ohledem na pohlaví, tělesnou hmotnost, pravidelnou tělesnou aktivitu a vlhkost prostředí, ve kterém se vyskytujeme. Pitný režim jednoduše přizpůsobíme vlastnímu pocitu a momentální situaci. Například při nemoci pijeme více, v klimatizovaném prostředí tělo nadměrným příjmem tekutin zatěžovat nemusíme.

Stačí si zapamatovat jednoduchý návod. Tekutiny dodávat tělu rovnoměrně po celý den, při obvyklém režimu dodat tělu okolo dvou litrů tekutin, při jakékoliv zátěži přísun o něco zvýšit. Škodlivost nápojů příliš řešit nemusíme, pokud si ohlídáme přijaté množství a nenahradíme jimi celý pitný režim. Zapomínat nesmíme ani na „skryté tekutiny“ získané z jídla, i ty mají svou hodnotu a do příjmu se započítávají.


Vodoléčba zajistí zdraví i krásu


Voda nad zlato, i tak lze na její význam pohlížet. Už v době antiky probíhaly vodní léčebné procedury a používají se dodnes jako pomocná léčba na řadu zdravotních neduhů, jako prevence nebo jen pro relaxaci. Vodoléčba se stala součástí dnešního životního stylu a samotná voda nabízí řadu využití. Od pouhého „koupání“ v aromatických olejíčcích a léčivých solích, kdy si ve vodě krásně odpočineme, lze ve vodě i cvičit, střídat horké a studené koupele, sedací koupele, vytvářet obklady nebo zábaly celého těla (například ke snížení teploty). Zanedbatelné není ani využití páry (pro zdravé saunování či inhalaci).


Hydroterapie - léčebná vodní terapie


Správná volba a dávkování na míru, to jsou nejdůležitější kritéria pro účinnost hydroterapie. Po pár vyšetřeních odborníky dojde na výběr nejúčinnější terapie pro každého individuelně. Vodní lázně, podvodní masáže, přísadové a vířivé lázně, kyslíkové lázně, uhličité lázně a další metody spadající do hydroterapie budou naordinovány v množství, jaké naše tělo potřebuje.

S doplněním dalších alternativních terapií jako thallassoterapie (léčba mořem), floating (koupel ve „vajíčku“ se slanou vodou), sauna terapie (často s inhalováním éterických olejů) a a dalších. Přesně nastavený „vodní program“ přinese jen samé ovoce.


Letní tréninkový plán - bez vody to nepůjde


Plaváním ke zpevněné postavě
Snad nejčastější letní činnost, ke které nepotřebujeme extra vybavení. K plavání v rybníce, přehradě i u moře nám budou stačit ledajaké plavky. Ke kondičnímu plavání nám postačí základ - sportovní plavky, plavecké brýle, případně čepice.

Právě proto, že je tělo při plavání nadlehčováno vodou, doporučuje se plavání i obézním, lidem po úrazech a operacích. Plaváním minimálně zatížíme páteř, klouby i vazy. Ovšem pozor, při stylu prsa bez ponořování hlavy do vody dochází k přepětí šíjových svalů a bederní části zad.

Plavecký styl se vyplatí zdokonalit a pro výraznější spálení energie udržovat během plavání tempo - jen tak můžeme plavání brát za intenzivní sport, alternativu aerobního cvičení, při kterém spálíme za hodinu okolo šestiset kalorií. Pokud styl dobře nezvládáme, přitom plavat chceme, za nejméně rizikový a prospěšný se jeví znak. Ovšem tělo musí i při „ležení na zádech“ být dobře zpevněné, prsa tlačíme nahoru a zadeček nám nesmí klesat pod úroveň páteře.

Rýsování a odstranění tuku z podkoží však plavání příliš nepřeje. Důvod je jasný. Voda obklopující tělo je ve většině případů chladnější a z těla odnímá teplo. Naše tělo je naprogramováno tak, aby si udrželo vnitřní prostředí v rovnováze, v rámci adaptace si při pravidelném plavání vytvoří izolační vrstvu z nežádoucího tuku. Jen plavání pro hubnutí nestačí, svalový reliéf budeme muset zvýraznit pomocí jiného pohybu a přidat posilování.

Surfing - ta zkouška stojí za to!
Ze surfingu mají mnozí obavy. Ale stačí vyrazit s přáteli k moři, vybrat si poloprázdnou pláž, den, kdy jsou dobré vlny a k surfingovým začátkům kromě prkna už nic nepotřebujeme. Protože lekce surfingu přímo v letoviscích nejsou levnou záležitostí, vyplatí se nastudovat si techniku surfingu alespoň „na suchu“ ještě před odjezdem za první zkouškou.

Wakeboarding - prkno, vlny a divoká jízda
Nápad floridských surfařů postrádajících vlny se ujal na jedničku. Motorový člun, lano, a nový sport byl na světě. Wakeboarding, obdobu vodního lyžování, vyhledává stále více lidí, zejména těch, kteří rádi adrenalinové sporty a chtějí si vyzkoušet něco nového „na prkně“. U nás lze vyzkoušet wakeboarding třeba ve wakeboard kempu na Orlíku.

Windsurfing - oblíbený vodní sport
K windsurfingu se lehce dostaneme i v Čechách. Spojuje v sobě něco z jachtingu, něco ze surfingu, ale moře v tomto případě není třeba. Vodní plocha, dostatečný vítr a prkno s plachtou bude stačit. Když budeme chtít profesionální výuku, zaručeně se dá vybrat ze speciálních lekcí, víkendových i několikadenních kurzů, kde se naučíme všem základním trikům. Navíc při windsurfingu posílíme všechny svalové skupiny a doplníme třeba již zmiňované plavání.

Titulní foto: Marin Conic
reklama
Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala