www.relaxuj.cz
>

Hubnutí a sport – skvělá kombinace

Hubnutí a sport – skvělá kombinace
, , článek
Znáte to, máte své oblíbené džíny, které se rok od roku „zmenšují“. Přestože vypadají pořád zachovale a ráda byste je znovu oblékla, zůstávají ve skříni a v hloubi duše doufáte, že jednou je zase dopnete. Nechcete to už konečně změnit? Vyměnit posměšky za obdivné pohledy mužů i žen? Chce to jen trochu vůle a novou závislost… na sportu.
K oblíbeným
reklama

Na volbě sportu záleží


K odbourávání tukových zásob je nejvhodnější aerobní cvičení, při kterém dáváte tělu dostatek kyslíku. Při aerobním cvičení zaměstnáváte téměř všechny svaly, navíc přidáním lehké zátěže (malé činky do rukou, upevňovací zátěž na ruce i nohy) můžete klasickému aerobnímu cvičení přidat na intenzitě a také si zaposilovat.


Intenzita při aerobním sportu


Máte-li v plánu cíleně hubnout, neplatí, že čím déle cvičíte, tím rychleji zhubnete. Zásadním parametrem je 30. minuta cvičení, kdy tělo donutíte díky pohybu spalovat tuky. To znamená, že 30 minut by měl být v každém případě základ. Minuty navíc jsou k dobru. Výjimku tvoří jen pohyb nalačno (vodu si samozřejmě dopřát můžete), kdy tuky spalujete již po prvních minutách cvičení. Pro optimální výsledek nepřekračujte hodinu intenzivního pohybu.

Kromě času si hlídejte i tep, je dobré se naučit poznat svou hranici – zrychlené dýchání, zčervenání tváří a přiměřené pocení je v pořádku. Pokud cítíte píchání v boku, odpočiňte si, zařaďte protáhnutí celého těla a zhluboka se nadechujte. Při cvičení se vyplatí vnímat známky vašeho těla.


Změny na těle – zapomeňte na váhu!


Pokud jste úplný začátečník a s hubnutím máte špatnou zkušenost, jistě se neustále vážíte a metr používáte jen zřídka. Zásadní chyba, kterou hned na začátku snahy musíte odbourat. Centimetry v pase, oblasti boků, stehen i paží jsou tím nejlepším měřítkem, zda se dostavily nějaké výsledky.

Zpočátku totiž tělo hodně zpevňujete. Tuk v těle nahrazuje svalová hmota, která je těžší, proto váha může i mírně stoupat nebo zůstat stejná. Změny však zpozorujete na úbytku centimetrů a na starších kouscích oblečení – třeba právě na oblíbených džínách.


Módní sporty nenahradí ty klasické


Na světě existuje nepřeberné množství sportů. Od klasického běhu až po novinky jako je frisbee (házení létajícím talířem) nebo stále oblíbenější kroket a golf. Chceme-li zhubnout, musíme se hýbat a stále platí, že klasické sporty jsou pro spalování tuků ty nejlepší. Není třeba hledat zázračné sporty, stačí zvolit ty nejprověřenější. Běh, svižná chůze, jízda na kole a běh na lyžích patří mezi nejlepší spalovače tuku. Naopak zpevnění těla dosáhnete díky klasickému posilování jednotlivých partií, cílenému plavání, některých druhů aerobiku a oblíbené letní turistice.


Žádné výmluvy a jdeme na to!


Vyberte si sport, který pro vás bude mít alespoň jedno pozitivum. Cvičíte rádi v kolektivu, máte rádi přírodu? Nebo raději vyhledáváte samotu a rádi se soustředíte při sportu pouze na sebe? V obou případech lze zvolit nejlepší likvidátor tuku – běh. Buďto v přírodě nebo doma na běžícím páse. Díky běhu získáte z pohybu maximální efekt a nemusíte se jej nijak zvlášť učit. Jako předpříprava postačí krátká koncentrace, protažení a zkoordinování pohybů. Základem je dobrá obuv (doma i v přírodě), sluchátka do uší pro ještě větší sportovní nadšení a můžete začít.


Běhání v přírodě – nejlevnější spalovač


Vyrazit můžete sami, ale také s partou lidí. Nejprve se protáhněte – zejména dolní partie a oblast trupu, jako pomocníka použijte přilehlé lavičky nebo i stromy, o které se zapřete. Začněte trochu vyklusávat, na začátku můžete běh střídat s rychlejší chůzí. Střídejte rychlejší tempo s pomalejším, měňte terén a občas si vyběhněte i mírný kopeček, při kterém dostanou nohy opravdu zabrat. Vydržte alespoň 30 minut a po běžeckém výcviku se opět protáhněte. Strečink je před i po běhu důležitý. Nejste-li zvyklí, bolelo by vás pár dní celé tělo a odhodlání by tak mohlo dostat pořádnou ránu, a to přece není cílem.


Endorfiny – to nejkrásnější z pohybu


Běh v přírodě vám dá mnohem víc než radost z toho, že jste to zvládli. V přírodě zrelaxujete, budete se soustředit pouze na své tělo a dodáte si více sebedůvěry, která bude s pravidelným tréninkem stoupat, stejně jako budou ubývat centimetry. Jediné, na co je třeba brát zřetel při běhu, je zdraví kloubů. Protože se při běžeckém tréninku posilují a nadmíru zatěžují také vazy, šlachy a klouby, běh není vhodný pro výrazně obézní a pro jedince s nemocemi srdce. V tomto případě zařaďte běh až po plavání, které je pro vás v počátcích hubnutí - s ohledem na vaše zdraví mnohem bezpečnější.

Titulní foto: Dmitry Rogatnev
Nejnovější články
Finsko nabízí cestu ke štěstí: soutěž o 3denní dovolenou Finsko nabízí cestu ke štěstí: soutěž o 3denní dovolenou
Finsko bylo opět vyhlášeno nejšťastnějším národem na světě i díky své nádherné přírodě. Země se chce o svou cestu ke štěstí podělit, a tak spustila soutěž o 8 třídenních dovolených s finskými průvodci.
1.4.2019, článek, Milan Šurkala
Vztahová koučka: úchylný fotograf se nekonal Vztahová koučka: úchylný fotograf se nekonal
Pamatujete si na server libimseti? To byl hit! Bodování kluků, vzkazy, první lásky. To napětí a vzrušení, když mi ve schránce blikla zpráva. Že by to byl jeden z těch sympaťáků, kterého jsem anonymně obodovala nejnižší možnou známkou? Nebyl…
26.3.2019, článek, Pavlína Uhrinová
Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit
Po celodenní aktivitě si zasloužíte chvíle odpočinku. Skvělým způsobem, jak relaxovat, je saunování. Pozitivní účinky termoterapie jsou totiž všeobecně známy. A takovou relaxaci si můžete dovolit díky infrasauně i v pohodlí svého domova.
21.3.2019, inzerce, PR článek
Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě
Chcete se potápět, ale exotické destinace jsou pro vás příliš daleko? Pak pro vás mohou mít v Polsku řešení. Otevřou zde totiž nejhlubší bazén na světě. Jmenuje se Deep Spot a nabídne rekordní hloubku až 45 metrů.
18.3.2019, článek, Milan Šurkala
Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai
Po necelých pěti dnech jsme opustili Canggu, kde se nám zkrátka nelíbilo, a přesunuli jsme se na jihovýchod ostrova do přístavu Padangbai. Ten je vyhlášený především krásnými potápěčskými lokalitami.
11.3.2019, článek, Jana Bártová