www.relaxuj.cz
>

Hubneme s kickboxem

Hubneme s kickboxem
, , článek
Bydlíte na samotě nebo na anonymním sídlišti? Vracíte se z práce sama pozdě večer? Chodíte běhat po lesních cestách? Jestliže alespoň na jednu otázku odpovíte kladně, mohly byste se stát lákavou kořistí násilníka. Nedejte mu šanci! Naučte se kickbox!
K oblíbeným
reklama
Pokud si myslíte, že kickbox je jen bezduché "mlácení" do soupeře, tak jste na omylu jako většina lidí, kteří tento sport nikdy nezkusili a ani pořádně neviděli. Kick-box je zajímavý bojový styl pocházející z Ameriky. Pro laika mnohdy bývá velmi složité rozeznat kick-box od velmi podobného thajského boxu, který ovšem vznikl před tisíci lety v Asii. Původní kořeny kick-boxu sahají vlastně do full-contactových zápasů, které jsou i dnes velmi rozšířenou sportovní disciplínou.

Jestliže si představujete, že ženy, které se tomuto sportu věnují, vypadají jako neforemná nabušená monstra, jste na omylu. Naopak: štíhlost, pružné tělo a vytvarované svaly jsou výsledkem tréninku. Zmizí zbytečná kila, tukové polštáře na bříšku a bocích a věřte, že po půl roce si budete kupovat oblečení velikosti 38 namísto dnešních 42!


Než vyrazíme


Na cvičení si připravte oblečení, ve kterém se budete cítit pohodlně a nebude vás omezovat v pohybu. Nemusíte utrácet tisíce za značky Adidas nebo Nike, stejnou službu udělají i méně proslulá jména. Důležité jsou boty, na těch raději nešetřete, nechcete-li riskovat zranění. Vyberte si obuv určenou pro indorové sporty (fitness nebo aerobik), protože ty mají pod patou podložku pro tlumení nárazů při dopadu. Sáhněte po nižších tvarech a kupte si raději o číslo větší, než je vaše běžná velikost. Nohy vám totiž při cvičení naběhnou a není nic protivnějšího než otlačené a bolavé prsty. Hned po dobrém páru bot, si pořiďte tréninkový deník, stačí obyčejný diář. Zaškrtávejte si dny, kdy a jak dlouho cvičíte, co bylo příliš namáhavé, a co vás po tréninku nejvíce bolelo. Budete překvapeny, až si v něm po pár měsících zalistujete: jak jste si vylepšily kondici, že to, co vám zpočátku dělalo potíže, hravě zvládáte. Pokud ovšem nebudete švindlovat.

Na otázku, kdy cvičit, neexistuje jednoznačná odpověď. Ranní ptáčata, která nejsou líná nařídit budík na šestou hodinu, si rozproudí metabolismus natolik, že po celý pracovní den budou spalovat více kalorií. Opakem jsou sovy, ale ruku na srdce. Když přijdete utahané z práce s nákupem a vidinou přípravy večeře, sníte o tom, jak se svalit k televizi? Zkuste se přemoci a uvidíte, že večerní trénink vám vyplaví z těla celodenní stress lépe než sklenička vína nebo prášky na uklidnění.


V pokoji nebo v posilovně?


Kickbox má tu výhodu, že jeho základy si můžete nacvičit doma. Postačí vám k tomu podložka, švihadlo, malé činky a příjemná hudba. A samozřejmě videokazeta nebo alespoň kniha s popisy a obrázky jednotlivých postojů a kopů. Nezapomeňte se na sebe stále dívat do zrcadla – čím většího, tím lépe. Není to kvůli marnivosti, ale pro kontrolu, zda každý cvik provádíte přesně.

Ty odvážnější mohou začít s trenérem ve fitness centru. I když se přiznám, že jsem se odhodlávala hodně dlouho a hledala výmluvy, proč dnes ještě ne. Až jednou...

Několikaminutová rozcvička se švihadlem, dřepy, výskoky, rychlým během na místě, to vše v ostrém tempu mi okamžitě propotilo tričko. Nikdo se ale nikomu nesměje, každý má co dělat sám se sebou. Po zahřátí následovalo posilování a poté došlo konečně na nácvik kopů. Zprvu u opěrné tyče, pokročilejší bez držení. Trpělivá trenérka, mimochodem mistryně Evropy v kickboxu, opravovala a povzbuzovala i ty méně šikovné. Budiž ovšem ke cti žen řečeno, že přítomní pánové patřili právě mezi tuto skupinu. Údery paží jsme trénovaly ve dvojicích. Ne, nikdo nikomu nerozbíjel nos, bušily jsme do vypolstrovaného „štítu“a střídaly se v držení. Trénovanější kickboxerky zápasily s boxerským pytlem. Nohy jim jen kmitaly, jak uskakovaly před tímto nepříjemným soupeřem. Závěrečný strečink a uvolnění přišly ve chvíli, kdy jsem si říkala: Už nikdy! Předsevzetí mi vydrželo necelý týden a nyní po několika měsících (dvakrát týdně trénuji) si troufnu jít v noci sama z kina, což v pražských ulicích není bez nebezpečí. Když k nečekanému výpadu přidáte staré čínské přísloví, které říká: „Oživ namalovaného draka tím, že vložíš zřítelnice do jeho očí,“ zbavíte se strachu také.


Vyplňte si dotazník


Kickbox je, jak se tvrdí, sportem vhodným pro každého, ale než se pro něj rozhodnete, odpovězte si na následující otázky:
  • trpíte bolestmi v kolenou, když jdete s kopce nebo ze schodů
  • měli jste někdy úraz holenní kosti
  • bolí vás často v kříži
  • jste po operaci kloubů nebo vazů
  • máte vysoký krevní tlak
  • máte více než dvacet kilo nadváhy
  • jste diabetička
  • trpíte dýchacími potížemi nebo jste astmatička
  • jste v jiném stavu nebo se pokoušíte otěhotnět
  • cítily jste v poslední době bolest na hrudi při fyzické námaze

Pokud na kteroukoli otázku odpovíte kladně, poraďte se s lékařem, zda je kickbox pro vás dobrou sportovní aktivitou.

Titulní foto: lady-g-fitness.blogspot.com
Nejnovější články
Finsko nabízí cestu ke štěstí: soutěž o 3denní dovolenou Finsko nabízí cestu ke štěstí: soutěž o 3denní dovolenou
Finsko bylo opět vyhlášeno nejšťastnějším národem na světě i díky své nádherné přírodě. Země se chce o svou cestu ke štěstí podělit, a tak spustila soutěž o 8 třídenních dovolených s finskými průvodci.
1.4.2019, článek, Milan Šurkala
Vztahová koučka: úchylný fotograf se nekonal Vztahová koučka: úchylný fotograf se nekonal
Pamatujete si na server libimseti? To byl hit! Bodování kluků, vzkazy, první lásky. To napětí a vzrušení, když mi ve schránce blikla zpráva. Že by to byl jeden z těch sympaťáků, kterého jsem anonymně obodovala nejnižší možnou známkou? Nebyl…
26.3.2019, článek, Pavlína Uhrinová
Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit
Po celodenní aktivitě si zasloužíte chvíle odpočinku. Skvělým způsobem, jak relaxovat, je saunování. Pozitivní účinky termoterapie jsou totiž všeobecně známy. A takovou relaxaci si můžete dovolit díky infrasauně i v pohodlí svého domova.
21.3.2019, inzerce, PR článek
Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě
Chcete se potápět, ale exotické destinace jsou pro vás příliš daleko? Pak pro vás mohou mít v Polsku řešení. Otevřou zde totiž nejhlubší bazén na světě. Jmenuje se Deep Spot a nabídne rekordní hloubku až 45 metrů.
18.3.2019, článek, Milan Šurkala
Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai
Po necelých pěti dnech jsme opustili Canggu, kde se nám zkrátka nelíbilo, a přesunuli jsme se na jihovýchod ostrova do přístavu Padangbai. Ten je vyhlášený především krásnými potápěčskými lokalitami.
11.3.2019, článek, Jana Bártová