www.relaxuj.cz
>

Horká touha po chladu

Horká touha po chladu
, , článek
Ochlazení je jednou z nezbytných fází správného saunování. Koncem prohřívání je totiž každý saunující se takřka postižen touhou po ochlazení, čert vezmi po jakém, už aby bylo. Má na výběr – v chladné vodě sprchy, bazénku či kádi, v rybníce či v potoce, v moři či v jezeru anebo jen na čerstvém vzduchu.
K oblíbeným
reklama

Nejraději do bazénku


Je-li ve správné sauně instalován bazének k ochlazení, každý zdravý saunista si bez rozpaků vybírá koupel v jeho chladné vodě. Ale pozor! K estetice saunové lázně a chování jejích účastníků totiž patří striktní zásada nezanášet do čisté vody bazénku jakoukoli nečistotu. Správní saunisté i saunistky ji dodržují. Kvůli hygieně má jít každý nejprve pod sprchu. Krátce spláchne pot s uvolněnými šupinkami pokožky.

Celková koupel v chladné vodě je nejintenzivnější a přispívá k velmi rychlému návratu k normálu funkcí kardiovaskulárního a potního systému, které byly urychleny předchozím prohřátím. Intenzitu ochlazení vodou volíme podle své potřeby.


Jak se správně ochladit


Do vody vstupujeme pozvolna, můžeme se přidržovat opěrného zábradlí. Pokud velikost vodního zdroje umožňuje pohyb, využijeme toho buď k plavání anebo aspoň k střídavému a rychlému ponořování a vynořování. Přitom si prsty stiskneme nos. Ochlazení je intenzivní a je subjektivně pociťováno jako velmi dráždivé. Kupodivu více náročné je setrvávání ve vodě bez pohybu.

Někomu vyhovuje rychlý sestup do vody bazénku. Pokud jde o skok, pak raději po nohou. Můžeme k tomu využít i skluzavky. Začátečníkům-neplavcům a některým nemocným toto však neradím. Skok po hlavě je lépe zcela vynechat, a to zejména v zimním období.

Podle místních možností využíváme k celkovému ochlazení vody v sudu, skruži, vaně nebo norné kádi (náročné pro děti a nemocné), anebo polevy vodou ze studně, případně přírodních zdrojů vody (potoka, řeky, rybníka, jezera, moře).


Další způsoby ochlazování


Polevy chladnou vodou
Buď z nádoby, nebo volným proudem vody z hadice. Polévat se můžeme sami, anebo si vzájemně posloužíme s ostatními saunujícími se.

Sprchování
Pod sprchou nebo na dešti jde o mírnější ochlazení vodou. Rozptýlený proud vody zasahuje povrch těla sice na větší ploše, ale ne tak prudce, jako při ponoření těla do vody. Navíc lze postup sprchování modifikovat tak, aby nejdříve byly zasaženy ty okrsky těla, které jsou méně dráždivé a postupně teprve ty okrsky, které vyvolávají reflektoricky vyšší podráždění.

To umožňuje metoda podle Kneippa. Ta spočívá nejdříve v osprchování dolních končetin na jejich přední a zadní straně a od prstů vzhůru, stejným způsobem se sprchují horní končetiny, pokračuje se sprchování zad od beder k šíji na přední straně trupu od krku k podbřišku. Hlava a zátylí se osprchují jen krátce, případně se úplně vynechávají. Vodou z dlaní se opláchne tvář.

Prostým pobytem na čerstvém vzduchu
Čili ve venkovním ochlazovacím prostoru, ale i u otevřeného okna. Jde o nejmírnější, ale postačující způsob ochlazování. Podle výše teploty vzduchu a rychlosti jeho proudění trvá délka ochlazování. Saunující si může vlastní aktivitou sám regulovat účinek tohoto způsobu ochlazení.

Zintenzivní se, jestliže se kupříkladu při chůzi zacvičí několik nenáročných cviků dýchací gymnastiky. Podpoří se tak práce dýchacího svalstva, zejména výdechového, a to napomáhá také k rychlejšímu ochlazení krevního oběhu přímo v plicích. Tak se urychlí ochlazení celého těla. Je však dobré mít na nohou ochranné sandály a pro případné posazení textilní podložku. Pocit mrazení na zádech či na nohou je signál k návratu do tepla.


Návrat do tepla


Při prvním pocitu chladu především na dolních končetinách nebo na ramenou se saunující vrací do tepla prohřívárny, předtím si krátce osprchuje teplou vodou nohy do půli lýtek, pokud ještě hodlá pokračovat v saunování. V prohřívárně vyhledá vyšší stupeň pryčny. Intenzivnější teplo odstraní velmi rychle případný nepříjemný pocit chladu (i třesavku), zejména končetin a obnoví účinek tepla na organismus.


Ochlazení je důležitá součást saunování


Jestliže podle vybraného typu saunování nehodlá v něm pokračovat, po osprchování si chvilku oddechne v respiriu a po osušení těla se oblékne a odchází. Na závěru saunování – jak uvidíme - také záleží celkový efekt saunování.
Nejnovější články
Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit
Po celodenní aktivitě si zasloužíte chvíle odpočinku. Skvělým způsobem, jak relaxovat, je saunování. Pozitivní účinky termoterapie jsou totiž všeobecně známy. A takovou relaxaci si můžete dovolit díky infrasauně i v pohodlí svého domova.
21.3.2019, inzerce, PR článek
Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě
Chcete se potápět, ale exotické destinace jsou pro vás příliš daleko? Pak pro vás mohou mít v Polsku řešení. Otevřou zde totiž nejhlubší bazén na světě. Jmenuje se Deep Spot a nabídne rekordní hloubku až 45 metrů.
18.3.2019, článek, Milan Šurkala
Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai
Po necelých pěti dnech jsme opustili Canggu, kde se nám zkrátka nelíbilo, a přesunuli jsme se na jihovýchod ostrova do přístavu Padangbai. Ten je vyhlášený především krásnými potápěčskými lokalitami.
11.3.2019, článek, Jana Bártová
Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu
Pokud při práci rádi posloucháte hudbu a jde o práci kreativní, možná byste měli zvážit, zda při ní poslouchat hudbu nebo nikoli. Vědci z několika univerzit totiž nově tvrdí, že poslouchání hudby negativně ovlivňuje verbální kreativní výkony.
5.3.2019, článek, Milan Šurkala
Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí
Posilujete a bojíte se toho, že když na chvíli přestanete, veškerá snaha přijde vniveč? Vědci tvrdí, že známé pořekadlo "use it or lose it" zas tak úplně neplatí a opětovné posilování bude jednodušší, než by se mohlo zdát.
27.2.2019, článek, Milan Šurkala