www.relaxuj.cz
>
>

Heřmánek pravý

, , článek
Jistě znáte modrou heřmánkovou mast, která pomáhá na všechny bolístky. Využijte i dalších heřmánkových účinků, třeba při čištění pleti nebo zesvětlování vlasů.
reklama

Charakteristika


Heřmánek, latinským názvem Matricaria chamomilla, je jednoletá bylina, která dorůstá do výšky až šedesáti centimetrů. Je snadno rozpoznatelný pro své charakteristické heřmánkové aroma.Rostlinky jsou lysé, květy vyrůstají na konci dlouhých stopek. Okvětní lístky jsou bílé, uvnitř najdeme žluté zabarvení. Plodem je vejcovitá, zakřivená nažka. Nalezneme ho v Evropě, Americe, Asii i Austrálii. Roste převážně planě v teplých oblastech, v okolí cest nebo na polích, kde je ale považován za plevel.


Pěstování


Pokud chcete heřmánek pěstovat, tak pro něj zvolte slunné stanoviště. Půda by měla být středně těžká nebo lehčí. Rostlince vyhovuje vysoký obsah vápna a humusu v půdě. Lze ji pěstovat i na místě, kde byly předplodinou například okopaniny, protože zanechávají pozemek bez plevele.Vysévání probíhá brzy na jaře nebo od srpna do září. Semínka se nezahrnují půdou, protože potřebují k vyklíčení světlo. Jelikož jsou ale semena velice drobná, pro usnadnění výsevu na větší ploše, můžete použít směs vytvořenou přidáním popela či pilin. K vyklíčení dojde zhruba za čtrnáct dní. Sklízí se květy, které se ihned ve stínu suší.


Účinky


Heřmánek obsahuje především éterické oleje. Rostlinka je vyhledávaná kvůli protizánětlivým, dezinfekčním a protikřečovým účinkům. Protizánětlivého účinku se využívá při ošetřování popálenin.V tomto případě snižuje i bolest a zabraňuje tvorbě jizev. Další pozitivní účinky se uplatňují při zánětech močových cest či průjmu. Spařený heřmánek vložený do plátěného sáčku se přikládá k obkladům.


Použití


Kromě použití v lékařství je také často vyhledáván v kosmetice. Heřmánkové silice můžeme naleznout v krémech, pleťových maskách, ale i ve vlasové kosmetice. Přísadou je zejména proto, že má zklidňovat pokožku a pročistit ji. Pokud si chcete lehce zesvětlit vlasy, tak pak je nápomocen právě heřmánkový šampón.


Tip:


Pokud vás trápí žaludeční potíže nebo nadýmání, pomůže vám pití výluhu z heřmánku. Připravíte si jej z deseti gramů heřmánkové drogy a čtvrtlitru vřící vody. Tento výluh se také používá ke kloktání v případě zánětu ústní dutiny či k oplachování zaníceného oka.
Nejnovější články
Tipy na deskové hry pro dlouhé zimní večery Tipy na deskové hry pro dlouhé zimní večery
Máte hravou náturu a nechcete hrát s přáteli jen žolíka a Člověče, nezlob se? V tom případě pro vás máme pár tipů na několik deskových a karetních her, které jsou zábavné a většinou i velmi jednoduché na pochopení.
25.12.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: Longhua Temple, svatba i parky Cestování po Šanghaji: Longhua Temple, svatba i parky
Česko-čínská svatba, která byla primárním cílem našeho putování, se blížila. Sobotní ráno jsme tak využili k návštěvě Longhua Temple a zahrad okolo, nedělní odpoledne pak k návštěvě místních parků. A ke hledání kešek, samozřejmě.
23.11.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: People's Square, český pivovar Cestování po Šanghaji: People's Square, český pivovar
Další den nás zavedl do People's Square a prohlídli jsme si i obrovské muzeum v Šanghaji. Poté, co jsme byli zklamání jedním z chrámů, chtěli jsme si spravit chuť "českým" pivem v české restauraci. No, nespravili.
15.5.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: Bund a Shanghai Tower Cestování po Šanghaji: Bund a Shanghai Tower
Šanghaj je město mrakodrapů, které nejlépe uvidíte z Bundu, protějšího pobřeží. Panorama má rozhodně něco do sebe a nenechejte si ujít ani Shanghai Tower. Kde jinde můžete vidět mrakodrapům na střechu a projet se nejrychlejším výtahem na světě?
9.1.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: čínská víza a trampoty první noci Cestování po Šanghaji: čínská víza a trampoty první noci
Další cesta nás zavede do Číny. Konkrétně navštívíme nejlidnatější město tohoto státu, Šanghaj. A proč zrovna Šanghaj? Věřte nebo ne, kamarád se zde ženil. Svatba v Číně, to si člověk nemůže nechat ujít.
10.7.2017, článek, Milan Šurkala2 komentáře