www.relaxuj.cz
>
>

Heřmánek pravý

, , článek
Jistě znáte modrou heřmánkovou mast, která pomáhá na všechny bolístky. Využijte i dalších heřmánkových účinků, třeba při čištění pleti nebo zesvětlování vlasů.
K oblíbeným
reklama

Charakteristika


Heřmánek, latinským názvem Matricaria chamomilla, je jednoletá bylina, která dorůstá do výšky až šedesáti centimetrů. Je snadno rozpoznatelný pro své charakteristické heřmánkové aroma.Rostlinky jsou lysé, květy vyrůstají na konci dlouhých stopek. Okvětní lístky jsou bílé, uvnitř najdeme žluté zabarvení. Plodem je vejcovitá, zakřivená nažka. Nalezneme ho v Evropě, Americe, Asii i Austrálii. Roste převážně planě v teplých oblastech, v okolí cest nebo na polích, kde je ale považován za plevel.


Pěstování


Pokud chcete heřmánek pěstovat, tak pro něj zvolte slunné stanoviště. Půda by měla být středně těžká nebo lehčí. Rostlince vyhovuje vysoký obsah vápna a humusu v půdě. Lze ji pěstovat i na místě, kde byly předplodinou například okopaniny, protože zanechávají pozemek bez plevele.Vysévání probíhá brzy na jaře nebo od srpna do září. Semínka se nezahrnují půdou, protože potřebují k vyklíčení světlo. Jelikož jsou ale semena velice drobná, pro usnadnění výsevu na větší ploše, můžete použít směs vytvořenou přidáním popela či pilin. K vyklíčení dojde zhruba za čtrnáct dní. Sklízí se květy, které se ihned ve stínu suší.


Účinky


Heřmánek obsahuje především éterické oleje. Rostlinka je vyhledávaná kvůli protizánětlivým, dezinfekčním a protikřečovým účinkům. Protizánětlivého účinku se využívá při ošetřování popálenin.V tomto případě snižuje i bolest a zabraňuje tvorbě jizev. Další pozitivní účinky se uplatňují při zánětech močových cest či průjmu. Spařený heřmánek vložený do plátěného sáčku se přikládá k obkladům.


Použití


Kromě použití v lékařství je také často vyhledáván v kosmetice. Heřmánkové silice můžeme naleznout v krémech, pleťových maskách, ale i ve vlasové kosmetice. Přísadou je zejména proto, že má zklidňovat pokožku a pročistit ji. Pokud si chcete lehce zesvětlit vlasy, tak pak je nápomocen právě heřmánkový šampón.


Tip:


Pokud vás trápí žaludeční potíže nebo nadýmání, pomůže vám pití výluhu z heřmánku. Připravíte si jej z deseti gramů heřmánkové drogy a čtvrtlitru vřící vody. Tento výluh se také používá ke kloktání v případě zánětu ústní dutiny či k oplachování zaníceného oka.
reklama
Nejnovější články
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář
Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama! Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama!
Voňavý parfém – 1200 Kč, řasenka vytvářející neodolatelné řasy – 250 Kč, neslíbatelná rtěnka – 190 Kč, halenka vybraná s maximální péčí 600 Kč, jízdenka na mhd 32 Kč. Zkušenosti z nepovedeného rande? - K nezaplacení. Na všechno ostatní je tady MasterCard.
23.5.2019, článek, Pavlína Uhrinová
Cestování po Šanghaji: Yu Garden, Jing'an a maglev Cestování po Šanghaji: Yu Garden, Jing'an a maglev
Je tu poslední den v Šanghaji. V ten jsme navštívili starobylou Yuyuan Garden s velkým tržištěm, Jing'an Temple a znovu jsme se byli posilnit českým jídlem. A co by to byla za návštěva Šanghaje, kdybychom na letiště nejeli maglevem? 430 km/h! 
15.5.2019, článek, Milan Šurkala
10 důvodů, proč si pořídit nafukovací vířivku 10 důvodů, proč si pořídit nafukovací vířivku
Milujete relaxaci v prohřáté vodní lázni mezi bublinkami? Líbila by se vám možnost užívat si tuto slast pravidelně v pohodlí domova? Nafukovací vířivka je pro vás to pravé. Tady je 10 důvodů proč.
10.5.2019, inzerce, PR článek