www.relaxuj.cz
>
>

Heřmánek pravý

, , článek
Jistě znáte modrou heřmánkovou mast, která pomáhá na všechny bolístky. Využijte i dalších heřmánkových účinků, třeba při čištění pleti nebo zesvětlování vlasů.
K oblíbeným
reklama

Charakteristika


Heřmánek, latinským názvem Matricaria chamomilla, je jednoletá bylina, která dorůstá do výšky až šedesáti centimetrů. Je snadno rozpoznatelný pro své charakteristické heřmánkové aroma.Rostlinky jsou lysé, květy vyrůstají na konci dlouhých stopek. Okvětní lístky jsou bílé, uvnitř najdeme žluté zabarvení. Plodem je vejcovitá, zakřivená nažka. Nalezneme ho v Evropě, Americe, Asii i Austrálii. Roste převážně planě v teplých oblastech, v okolí cest nebo na polích, kde je ale považován za plevel.


Pěstování


Pokud chcete heřmánek pěstovat, tak pro něj zvolte slunné stanoviště. Půda by měla být středně těžká nebo lehčí. Rostlince vyhovuje vysoký obsah vápna a humusu v půdě. Lze ji pěstovat i na místě, kde byly předplodinou například okopaniny, protože zanechávají pozemek bez plevele.Vysévání probíhá brzy na jaře nebo od srpna do září. Semínka se nezahrnují půdou, protože potřebují k vyklíčení světlo. Jelikož jsou ale semena velice drobná, pro usnadnění výsevu na větší ploše, můžete použít směs vytvořenou přidáním popela či pilin. K vyklíčení dojde zhruba za čtrnáct dní. Sklízí se květy, které se ihned ve stínu suší.


Účinky


Heřmánek obsahuje především éterické oleje. Rostlinka je vyhledávaná kvůli protizánětlivým, dezinfekčním a protikřečovým účinkům. Protizánětlivého účinku se využívá při ošetřování popálenin.V tomto případě snižuje i bolest a zabraňuje tvorbě jizev. Další pozitivní účinky se uplatňují při zánětech močových cest či průjmu. Spařený heřmánek vložený do plátěného sáčku se přikládá k obkladům.


Použití


Kromě použití v lékařství je také často vyhledáván v kosmetice. Heřmánkové silice můžeme naleznout v krémech, pleťových maskách, ale i ve vlasové kosmetice. Přísadou je zejména proto, že má zklidňovat pokožku a pročistit ji. Pokud si chcete lehce zesvětlit vlasy, tak pak je nápomocen právě heřmánkový šampón.


Tip:


Pokud vás trápí žaludeční potíže nebo nadýmání, pomůže vám pití výluhu z heřmánku. Připravíte si jej z deseti gramů heřmánkové drogy a čtvrtlitru vřící vody. Tento výluh se také používá ke kloktání v případě zánětu ústní dutiny či k oplachování zaníceného oka.
reklama
Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala