www.relaxuj.cz
>
>

Heřmánek pravý

, , článek
Jistě znáte modrou heřmánkovou mast, která pomáhá na všechny bolístky. Využijte i dalších heřmánkových účinků, třeba při čištění pleti nebo zesvětlování vlasů.
K oblíbeným
reklama

Charakteristika


Heřmánek, latinským názvem Matricaria chamomilla, je jednoletá bylina, která dorůstá do výšky až šedesáti centimetrů. Je snadno rozpoznatelný pro své charakteristické heřmánkové aroma.Rostlinky jsou lysé, květy vyrůstají na konci dlouhých stopek. Okvětní lístky jsou bílé, uvnitř najdeme žluté zabarvení. Plodem je vejcovitá, zakřivená nažka. Nalezneme ho v Evropě, Americe, Asii i Austrálii. Roste převážně planě v teplých oblastech, v okolí cest nebo na polích, kde je ale považován za plevel.


Pěstování


Pokud chcete heřmánek pěstovat, tak pro něj zvolte slunné stanoviště. Půda by měla být středně těžká nebo lehčí. Rostlince vyhovuje vysoký obsah vápna a humusu v půdě. Lze ji pěstovat i na místě, kde byly předplodinou například okopaniny, protože zanechávají pozemek bez plevele.Vysévání probíhá brzy na jaře nebo od srpna do září. Semínka se nezahrnují půdou, protože potřebují k vyklíčení světlo. Jelikož jsou ale semena velice drobná, pro usnadnění výsevu na větší ploše, můžete použít směs vytvořenou přidáním popela či pilin. K vyklíčení dojde zhruba za čtrnáct dní. Sklízí se květy, které se ihned ve stínu suší.


Účinky


Heřmánek obsahuje především éterické oleje. Rostlinka je vyhledávaná kvůli protizánětlivým, dezinfekčním a protikřečovým účinkům. Protizánětlivého účinku se využívá při ošetřování popálenin.V tomto případě snižuje i bolest a zabraňuje tvorbě jizev. Další pozitivní účinky se uplatňují při zánětech močových cest či průjmu. Spařený heřmánek vložený do plátěného sáčku se přikládá k obkladům.


Použití


Kromě použití v lékařství je také často vyhledáván v kosmetice. Heřmánkové silice můžeme naleznout v krémech, pleťových maskách, ale i ve vlasové kosmetice. Přísadou je zejména proto, že má zklidňovat pokožku a pročistit ji. Pokud si chcete lehce zesvětlit vlasy, tak pak je nápomocen právě heřmánkový šampón.


Tip:


Pokud vás trápí žaludeční potíže nebo nadýmání, pomůže vám pití výluhu z heřmánku. Připravíte si jej z deseti gramů heřmánkové drogy a čtvrtlitru vřící vody. Tento výluh se také používá ke kloktání v případě zánětu ústní dutiny či k oplachování zaníceného oka.
Nejnovější články
Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit
Po celodenní aktivitě si zasloužíte chvíle odpočinku. Skvělým způsobem, jak relaxovat, je saunování. Pozitivní účinky termoterapie jsou totiž všeobecně známy. A takovou relaxaci si můžete dovolit díky infrasauně i v pohodlí svého domova.
21.3.2019, inzerce, PR článek
Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě
Chcete se potápět, ale exotické destinace jsou pro vás příliš daleko? Pak pro vás mohou mít v Polsku řešení. Otevřou zde totiž nejhlubší bazén na světě. Jmenuje se Deep Spot a nabídne rekordní hloubku až 45 metrů.
18.3.2019, článek, Milan Šurkala
Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai
Po necelých pěti dnech jsme opustili Canggu, kde se nám zkrátka nelíbilo, a přesunuli jsme se na jihovýchod ostrova do přístavu Padangbai. Ten je vyhlášený především krásnými potápěčskými lokalitami.
11.3.2019, článek, Jana Bártová
Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu
Pokud při práci rádi posloucháte hudbu a jde o práci kreativní, možná byste měli zvážit, zda při ní poslouchat hudbu nebo nikoli. Vědci z několika univerzit totiž nově tvrdí, že poslouchání hudby negativně ovlivňuje verbální kreativní výkony.
5.3.2019, článek, Milan Šurkala
Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí
Posilujete a bojíte se toho, že když na chvíli přestanete, veškerá snaha přijde vniveč? Vědci tvrdí, že známé pořekadlo "use it or lose it" zas tak úplně neplatí a opětovné posilování bude jednodušší, než by se mohlo zdát.
27.2.2019, článek, Milan Šurkala