Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

GRAND PRIX ČESKÉ REPUBLIKY 2006

21.8.2006, Jan Veselý, článek
Brněnský Masarykův okruh má po tomto víkendu za sebou nejprestižnější závody, které se na této trati pravidelně konají. Pojďme se podívat, jak závodní víkend na okruhu i mimo něj vlastně probíhal...

Záplava fanoušků motocyklů v Brně


Během pátku se do Brna sjíždějí především zahraniční návštěvníci a začínají pomalu zaplňovat hotely a kempy do posledního místečka. Do Brna jezdí každoročně hodně německých a rakouských fanoušků, ale letos zde bylo k vidění i mnoho Poláků a Maďarů a našich nejbližších sousedů ze Slovenska. Přes třicet tisíc fanoušků pak přišlo na první kvalifikační trénink.


Češi měli komu fandit


Především domácím udělal radost Lukáš Pešek - naše největší naděje na úspěch, protože si pro nedělní závod v první kvalifikaci vyjel polepossition. Další Čech - Jakub Smrž - si v pátek dojel pro patnácté místo v kubatuře do 250 kubických centimetrů. V královské kubatuře Moto GP kraloval ve volném tréninku Valentino Rossi.Po kvalifikaci se procházím paddockem a vychutnávám atmosféru mistrovství světa silničních motocyklů. Zase mě dostala ta preciznost a propracovanost, s jakou v zázemí vše funguje. Jen těch hostesek, mám pocit, je letos trochu méně než loni. Snad si spravím oko v sobotu...


Kempy praskají ve švech


V sobotu už jsou všechny kempy kolem okruhu plné. Kdo má větší zahradu, pronajímá ji. Je krásné počasí a na to, v jakém pořadí jezdci odstartují do nedělního závodu, se přišlo podívat úctyhodných šedesát tisíc fanoušků. Oproti minulému roku je zde daleko více českých fandů. Ti během tréninku povzbuzují české jezdce k co nejlepšímu výkonu a mnohdy si ve fandění nezadají s italskými „tiffosi“, kteří mají fandění v krvi. Lukáš nakonec končí v kvalifikaci na výborném třetím místě, Jakub Smrž odstartuje do závodu z osmé pozice.


Kvalifikaci Moto GP vyhrál Rossi


Velkou podívanou přinesla kvalifikace Moto GP. V té hned od začátku jel velmi dobře Ital Loris Capirossi. Trochu zklamáním pro italské přívržence byl výkon v první půlce kvalifikace. „Vale“ se v ní motal až kolem dvanáctého místa. Ale v druhé půlce jako by se do jeho žil nalila nová čerstvá krev a úřadující mistr světa této třídy nakonec vyhrává kvalifikaci s neuvěřitelným časem 1:56,191. Italové jsou u vytržení a přes závodní dráhu skandují do boxu „Vale, Vale, Vale“. Po obrovské smůle, která Rossiho tento rok provází, se mu v Brně, na trati, kterou nemá příliš v oblibě, poprvé podařilo vybojovat polepossition.

Pořadatelé během soboty nenechaly nic náhodě a ve spolupráci s Policií ČR usměrňovali dopravu, řešili menší konflikty s podnapilými fanoušky a pilovali organizaci pro nadcházející „Velký den“. V neděli se očekávala rekordní návštěva, jakou Masarykův okruh dosud nezažil...


Návštěvnost, která nemá obdoby


Předtucha a přání rekordní návštěvy se nakonec vyplnila. V neděli sledovalo zápolení nejrychlejších jezdců světa kolem okruhu osmdesát tisíc lidí. V konečném součtu to nakonec za celé tři dny konání závodů bylo více než sto šedesát tisíc návštěvníků! To Velkou cenu ČR republiky řadí mezi přední okruhy - co do počtu diváků, na kterých se mistrovství světa jede. Jasně, na Valencii s dvě stě padesáti tisíci diváky stále ještě něco chybí, ale i tak je to úžasné číslo, a pro okruh znamená velký úspěch a také prestiž. Jen pro srovnání - na německém Sachsenringu bylo letos sto padesát tisíc fanoušků.
Smůla čekala před cílem


Já sám jsem celé závody sledoval na velmi oblíbené tribuně „C“. Hned vedle mě seděla velmi početná skupinka maďarských diváků. Ti byli oděni do zelených, bílých a červených triček a seřazeni tak, aby vytvářeli maďarskou vlajku. Tito diváci přijeli povzbuzovat zejména Gabora Talmacsiho, který závodí ve třídě do 125 kubíků. A byl to právě Gabor, který nakonec dojel k třetímu místu našeho Lukáše Peška. Ten s Gaborem o třetí místo bojoval doslova do poslední zatáčky, kde bohužel upadnul. I tak ale Luki zajel úžasný závod a patří mu za jeho výkon obrovský dík. Díky patří také Smržovi, jenž si z Brna odváží šest bodů za desáté místo.


Rossi je na předních příčkách jako doma


Když jsem tady zmiňoval ty trička různých barev, není žádným tajemstvím, že fanoušci Valentina Rossiho nosí trička žluté. „Žlutásků“ bylo na tribunách opravdu hodně a troufám si říct, že každý z nich věřil, že Rossi po vyhrané kvalifikaci vyhraje i nedělní závod. Závod třídy Moto GP přece jen Ital vyhrál. Dokonce má v příjmení i Rossi. Jenže předtím je ještě Capi. Loris Capirossi vyhrál nedělní závod naprosto zaslouženě a povedlo se mu něco velmi neobvyklého.

Svůj první závod mistrovství světa silničních motocyklů vyhrál Capirossi v roce 1990. To znamená, že už šestnáct let se tento Ital drží v naprosté špičce nejen současných, ale i minulých závodníků a nepřeháním, pokud Lorise přirovnám například k Angelu Nietovi, kterému se také po dlouhá léta dařilo vyhrávat. Valentino Rossi nakonec skončil druhý, když po nádherném souboji za svým zadním kolem nechal mladičkého Španěla Daniho Pedrosu.


A jaké jsou mé dojmy ze závodu?


I když Lukáš v Brně nedojel, nemusí český divák smutnit. Měli jsme tento víkend možnost vidět souboje v nádherném sportu, který má u nás velkou tradici. Počasí bylo vynikající a již zmíněná divácká účast neuvěřitelná. Jedničku dávám také za celkovou organizaci - jak při příjezdu, tak odjezdu z okruhu. I když zvládnout nápor osmdesáti tisíc diváků je opravdu těžké, povedlo se to letos pořadatelům a policii velmi dobře. Někteří motorkáři sice „brblali“ nad neustálým kontrolováním dokladů od motorek pokaždé co opouštěli parkoviště nebo výjezdy z města. Nakonec byla odcizena pouze jedna motorka, což je při tak obrovském počtu motorkářů neuvěřitelné. A slovo neuvěřitelné je pro mě také synonymem letošní Grand Prix ČR.

Foto: Tomáš Hájek