Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Gólů padalo jako šafránu

27.6.2006, Marek Numerato, článek
Žádného gólu ze hry se nedočkali v pondělí diváci na fotbalovém mistrovství. V utkání dala gól, a to z penalty, pouze Itálie proti Austrálii. O postupu Ukrajiny rozhodl až pozápasový penaltový rozstřel.

Omyl sudího daroval Austrálii přesilovku

Kaiserslautern představoval pro české fanoušky místo, ve kterém mohli v případě postupu reprezentace z prvního místa ve skupině vidět své miláčky v osmifinálovém klání. Jak dobře víme, naše počínání na turnaji skončilo nezdarem. Kaiserslautern proto hostil zápas Itálie s Austrálií. V prvním poločase měli zvláště v gólových šancích převahu Italové. Gilardino ani Toni však na brankáře Schwarzera nevyzráli. Australané spoléhali na zbraň v podobě osobního napadání hráčů soupeře, myšleno v rámci pravidel hry. V úvodu druhé půle vývoj utkání ovlivnil chybující sudí Medina Cantalejo, když bez předchozího napomenutí vyloučil za drobný faul na Bresciana italského obránce Materazziho.

Pád jako z hollywoodského filmů

Lippiho svěřenci se poté stáhli do obrany a chvílemi to vypadalo, že se spoléhají na penaltový rozstřel. Obraně Italů zatápěl zejména Bresciano, jemuž ovšem v koncovce chyběla přesnost. Aktivní byl taktéž obránce Chipperfield, který dvakrát prověřil Buffonovy brankářské schopnosti. Rozhodující moment zápasu přišel v samotném nastavení. Na levém kraji se šikovně uvolnil Grosso, pronikl až do velkého vápna a tam přifilmoval pád po kontaktu s ležícím Neillem. Rozhodčí Medina Cantajelo podruhé v zápase neměl správný úsudek a nařídil pokutový kop. Proměněnou penaltou poslal Italy do čtvrtfinále Totti. Na hřišti byl teprve čtvrt hodiny jako náhrada za Del Piera. "Itálie postoupila do čtvrtfinále zásluhou mistrovského taktického představení kouče Lippiho. Australané mohou letět domů se vztyčenými hlavami. Odehráli výborný turnaj a mohou být hrdí na to, co v Německu předvedli i na své báječné fanoušky," povzbudil australské mužstvo technický komisař FIFA Alvin Corneal.

Jeden ofsajd, jedna karta, žádný gól

Osmifinále mezi Švýcarskem a Ukrajinou nebylo zrovna tím pravým ořechovým pro fotbalové fajnšmekry. Kolínský stadión nabídl zřejmě nejnudnější podívanou na celém turnaji. Rozhodčí Archundia odpískal během zápasu jediný ofsajd a udělil jedinou žlutou kartu. Pár slibných příležitostí nabídla alespoň první půle. Ukrajinský gólman Šovkovskij se vyznamenal a také pěkně protáhl při zákroku proti Wickyho střele. Na obou stranách se otřásla branková konstrukce. Ševčenko trefil břevno, Švýcar Frei spojnici. Po devadesáti odehraných minutách se diváci gólu nedočkali. Když ani v prodloužení branka nepadla, došlo na pokutové kopy.

Penalty jako ruská ruleta

Jako první kopal desítku Ševčenko, svým věhlasem i cenou na trhu největší hvězda na hřišti. "Sheva" však předvedl ledabylý pokus o překonání gólmana Zuberbühlera, který jeho střelu zlikvidoval. Naštěstí pro Blochinovy svěřence byl Ševčenko jediným ukrajinským neúspěšným exekutorem v penaltovém rozstřelu. Milevskij, Rebrov i Gusev se gólově prosadili. Na švýcarské straně Barnetta trefil jen břevno a pokusy jeho kolegů Strellera a Cabanase skončily v rukou skvělého gólmana Šovkovskijho. Ukrajina v rozstřelu zvítězila 3:0 a ve čtvrtfinále narazí na celek Itálie. „Obě mužstva byla velmi vyrovnaná. Měli jsme více štěstí, tak jako se to někdy stává v ruské ruletě,“ přirovnal trenér Blochin penaltový rozstřel k hazardní hře carských důstojníků. Sílu Lippiho mužstva poznali hráči ve žlutomodrých dresech již v přípravě těsně před začátkem turnaje. Výsledek tohoto duelu měl bezbrankovou podobu. Se Švýcarskem končí na turnaji i poslední zástupce české ligy, útočník Mauro Lustrinelli. Za dva roky bude mít alpská země možnost přesvědčit svět o svých kvalitách na mistrovství Evropy, které pořádá společně s Rakouskem.