www.relaxuj.cz
>
>

Godard i Gosford Park: konec listopadu v televizi

Godard i Gosford Park: konec listopadu v televizi
, , článek
Na koneci listopadu se na obrazovce můžete těšit na věčného filmového revolucionáře Godarda. Nesmí ovšem ani chybět nevšední dokumenty o Honzovi Nedvědovi a oscarový film Gosford Park.
K oblíbeným
reklama

Filmař kladivem: Jean-Luc Godard


Na konci padesátých letech to ve francouzských kavárnách vřelo a v redakcích filmových magazínů se šikovala pod vedením Andrého Bazina, Francoise Truffauta a dalších nová generace filmařů, kteří přinesli velkou kinematografickou revoluci, se mladý Jean-Luc Godard nechal najmout na stavbu přehrady a za vydělané peníze o ní natočil svůj dokumentární debut, krátký film Operace beton.

Do světa tak prozatím nesměle vykročil režisér, který nejen přinesl do světové kinematografie revoluční vítr, nevšední způsob vyprávění a svéráznou filmovou řeč, jež bořila všechna zavedená pravidla "tatínkova kina", ale i Mao Ce-Tunga a Jean-Paul Belmonda.

Generace francouzské „nové vlny“, která vznikla jako generace filmařů-kritiků, vynikala kromě svého jasného programu "pravdivého filmu" především silnou individualitou jednotlivých tvůrců. Mezi nimi patřil Jean-Luc Godard rozhodně mezi ty nejvýstřednější. Nejde jen o jeho četné skandály či maoistickou politickou orientaci, ale především o jeho velmi osobitý styl.

Ten v některých dokumentárních filmech sklouzává až k nekoukatelnosti, k jakoby záměrné ignoraci diváka, k „nepohodlnému“ filmu, který je sám o sobě tak silnou osobností, že jej buď musíte vzít na milost, nebo odejít z kina.


Foto: Česká televize

Na druhé straně přinesl do nové vlny poetiku "filmu noir", gangsterskou tématiku, neotesanost a syrovost a nastartoval i kariéru Jean-Paul Belmonda. Ten se ve snímku U konce s dechem objevil s tajemnou Jean Sebergovou ve své později typické roli drsného sukničkáře s pohyby primáta a duší rozmazleného dítěte.


Godardova pocta filmu noir


Česká televize připravila do dramaturgie pondělního filmového klubu krátký cyklus Godardových snímků, který tento týden zahájí jedna z režisérových poct noirovým autorům, Banda pro sebe (pondělí 27.11. ve 21:25 na ČT2).

Jedná se o příběh o amatérském vloupání, inspirovaném hollywoodskými béčkovými gangsterkami, a o tom, co z toho vzešlo. I když snímek nepatří mezi ty nejvýznamnější Godardovy snímky, odkrývá tragikomické pole béčkové poetiky, kterou již od U konce s dechem režisér ve svém díle ve zběsilé kombinaci s autentickými prvky nové vlny s pečlivostí pěstoval.

Banda pro sebe odhaluje přesně toho Godarda, kterého si zamiloval Quentin Tarantino a který inspiroval celou poetiku současných drsných akčních postmoderních pohádek, ve kterých se přezrálá klišé a pomatená narace snoubí s železným řádem žánrových filmů, krvavých gangsterek a čínských bojových kaleidoskopů.


Dvakrát o něčem jiném: dokumentární úterý


Na úterní večer připravila Česká televize hned dva dokumentární snímky, které se zabývají dobře známými tématy z nevšedního pohledu. Tím prvním je premiéra nového filmu Břetislava Rychlíka U stánků na levnou krásu. V ohnisku kamery se nachází česká písničkářská hvězda Jan Nedvěd, která na jednu stranu sbírá platinové desky, aby pak byla coby symbol pokleslého vkusu zatracována a vysmívána nejen svými nepřáteli a intelektuály.


Foto: Česká televize

Co dojímá lidské duše na písních člověka, kterého básník Ivan M. Jirous dává ve svých rozhovorech za příklad kulturní zkázy českého národa? Jakým způsobem může zlidovět tvorba muzikanta z prvních stránek bulvárních deníků?

V úterý 28.11. ve 20:00 na ČT2 se Rychlík pokusí proniknout za povrchní lesk i bídu legendy showbusinessu spolu s organizátorem strahovského megakoncertu Petrem Novotným, muzikologem i psychologem. Zajímavostí půlhodinového dokumentu je i fakt, že se mezi respondenty neobjeví žádný z bratrů Nedvědů, i když právě mýtus o nich je jeho tématem.


Smoking skills: a documentary comedy


Druhou pozvánkou k obrazovce pro příznivce filmové dokumentární tvorby, ale nejen pro ně, je dva roky starý snímek Kouření zabíjí (v originále Smoking Kills: a documentary comedy). V něm francouzský režisér Andres Jarach s notnou dávkou humoru i autenticity vypráví příběh kuřáka Thomase, který se rozhodne skoncovat se svojí třicítkou cigaret denně.


Foto: Česká televize

Jak už sám původní název napovídá, autorům ve snímku nejde jen o výchovný efekt, ale i o to, pojmout zprofanovanou látku nevšedním způsobem. Jak se jim toto podařilo, budete moci zhodnotit v úterý 28.11. ve 20:30 na ČT2.


Gosford Park: psycho Roberta Altmana


Typické anglické lovecké sídlo, rok 1932 a kolem třicítky hostí, kteří se u majetného hostitele setkávají nejen nad čajem o páté, ale především nad divokou kořistí. To je detektivní klišé, které nedá spát snad žádnému z autorů kriminálních příběhů. Snad není autora detektivek, který by alespoň jednou nezasadil svoji důmyslnou vraždu do popsaného prostředí či po tom jen nezatoužil!

Robert Altman a Julian Fellowes ve svém Gosford Parku neodolali a jeden takový povedený mord si před kamerou zkusili. Ovšem ve zcela netradičním hávu: více než krev, peníze a vrah je totiž zajímalo oněch třicet návštěvníků, jejich minulost, vztahy, i temné stíny ukryté hluboko v jejich myslích.


Foto: Česká televize

Pozorně vybudovaný svět "nad schody" a "pod schody", v němž sluhové nemají jména a baroni a baronky ukájí nudu lovem dobře pěstěné zvěře a přemýšlením nad výší životní renty, je jako dokonale promazaný stroj.

Pevný společenský řád však pod svým povrchem skrývá silnou psychickou tenzi, nevyřešené problémy, zasunuté komplexy a jen těžko odbouratelné frustrace. Oscarový snímek Gosford Park, který si mimo jiné vysloužil i ocenění Britské filmové akademie či Zlatý glóbus, připravila na středu 29.11. na 20:00 hod. ČT2.

Titulní foto: Česká televize
Nejnovější články
Finsko nabízí cestu ke štěstí: soutěž o 3denní dovolenou Finsko nabízí cestu ke štěstí: soutěž o 3denní dovolenou
Finsko bylo opět vyhlášeno nejšťastnějším národem na světě i díky své nádherné přírodě. Země se chce o svou cestu ke štěstí podělit, a tak spustila soutěž o 8 třídenních dovolených s finskými průvodci.
1.4.2019, článek, Milan Šurkala
Vztahová koučka: úchylný fotograf se nekonal Vztahová koučka: úchylný fotograf se nekonal
Pamatujete si na server libimseti? To byl hit! Bodování kluků, vzkazy, první lásky. To napětí a vzrušení, když mi ve schránce blikla zpráva. Že by to byl jeden z těch sympaťáků, kterého jsem anonymně obodovala nejnižší možnou známkou? Nebyl…
26.3.2019, článek, Pavlína Uhrinová
Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit
Po celodenní aktivitě si zasloužíte chvíle odpočinku. Skvělým způsobem, jak relaxovat, je saunování. Pozitivní účinky termoterapie jsou totiž všeobecně známy. A takovou relaxaci si můžete dovolit díky infrasauně i v pohodlí svého domova.
21.3.2019, inzerce, PR článek
Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě
Chcete se potápět, ale exotické destinace jsou pro vás příliš daleko? Pak pro vás mohou mít v Polsku řešení. Otevřou zde totiž nejhlubší bazén na světě. Jmenuje se Deep Spot a nabídne rekordní hloubku až 45 metrů.
18.3.2019, článek, Milan Šurkala
Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai
Po necelých pěti dnech jsme opustili Canggu, kde se nám zkrátka nelíbilo, a přesunuli jsme se na jihovýchod ostrova do přístavu Padangbai. Ten je vyhlášený především krásnými potápěčskými lokalitami.
11.3.2019, článek, Jana Bártová