www.relaxuj.cz
>
>

Godard i Gosford Park: konec listopadu v televizi

Godard i Gosford Park: konec listopadu v televizi
, , článek
Na koneci listopadu se na obrazovce můžete těšit na věčného filmového revolucionáře Godarda. Nesmí ovšem ani chybět nevšední dokumenty o Honzovi Nedvědovi a oscarový film Gosford Park.
K oblíbeným

Filmař kladivem: Jean-Luc Godard


Na konci padesátých letech to ve francouzských kavárnách vřelo a v redakcích filmových magazínů se šikovala pod vedením Andrého Bazina, Francoise Truffauta a dalších nová generace filmařů, kteří přinesli velkou kinematografickou revoluci, se mladý Jean-Luc Godard nechal najmout na stavbu přehrady a za vydělané peníze o ní natočil svůj dokumentární debut, krátký film Operace beton.

Do světa tak prozatím nesměle vykročil režisér, který nejen přinesl do světové kinematografie revoluční vítr, nevšední způsob vyprávění a svéráznou filmovou řeč, jež bořila všechna zavedená pravidla "tatínkova kina", ale i Mao Ce-Tunga a Jean-Paul Belmonda.

Generace francouzské „nové vlny“, která vznikla jako generace filmařů-kritiků, vynikala kromě svého jasného programu "pravdivého filmu" především silnou individualitou jednotlivých tvůrců. Mezi nimi patřil Jean-Luc Godard rozhodně mezi ty nejvýstřednější. Nejde jen o jeho četné skandály či maoistickou politickou orientaci, ale především o jeho velmi osobitý styl.

Ten v některých dokumentárních filmech sklouzává až k nekoukatelnosti, k jakoby záměrné ignoraci diváka, k „nepohodlnému“ filmu, který je sám o sobě tak silnou osobností, že jej buď musíte vzít na milost, nebo odejít z kina.


Foto: Česká televize

Na druhé straně přinesl do nové vlny poetiku "filmu noir", gangsterskou tématiku, neotesanost a syrovost a nastartoval i kariéru Jean-Paul Belmonda. Ten se ve snímku U konce s dechem objevil s tajemnou Jean Sebergovou ve své později typické roli drsného sukničkáře s pohyby primáta a duší rozmazleného dítěte.


Godardova pocta filmu noir


Česká televize připravila do dramaturgie pondělního filmového klubu krátký cyklus Godardových snímků, který tento týden zahájí jedna z režisérových poct noirovým autorům, Banda pro sebe (pondělí 27.11. ve 21:25 na ČT2).

Jedná se o příběh o amatérském vloupání, inspirovaném hollywoodskými béčkovými gangsterkami, a o tom, co z toho vzešlo. I když snímek nepatří mezi ty nejvýznamnější Godardovy snímky, odkrývá tragikomické pole béčkové poetiky, kterou již od U konce s dechem režisér ve svém díle ve zběsilé kombinaci s autentickými prvky nové vlny s pečlivostí pěstoval.

Banda pro sebe odhaluje přesně toho Godarda, kterého si zamiloval Quentin Tarantino a který inspiroval celou poetiku současných drsných akčních postmoderních pohádek, ve kterých se přezrálá klišé a pomatená narace snoubí s železným řádem žánrových filmů, krvavých gangsterek a čínských bojových kaleidoskopů.


Dvakrát o něčem jiném: dokumentární úterý


Na úterní večer připravila Česká televize hned dva dokumentární snímky, které se zabývají dobře známými tématy z nevšedního pohledu. Tím prvním je premiéra nového filmu Břetislava Rychlíka U stánků na levnou krásu. V ohnisku kamery se nachází česká písničkářská hvězda Jan Nedvěd, která na jednu stranu sbírá platinové desky, aby pak byla coby symbol pokleslého vkusu zatracována a vysmívána nejen svými nepřáteli a intelektuály.


Foto: Česká televize

Co dojímá lidské duše na písních člověka, kterého básník Ivan M. Jirous dává ve svých rozhovorech za příklad kulturní zkázy českého národa? Jakým způsobem může zlidovět tvorba muzikanta z prvních stránek bulvárních deníků?

V úterý 28.11. ve 20:00 na ČT2 se Rychlík pokusí proniknout za povrchní lesk i bídu legendy showbusinessu spolu s organizátorem strahovského megakoncertu Petrem Novotným, muzikologem i psychologem. Zajímavostí půlhodinového dokumentu je i fakt, že se mezi respondenty neobjeví žádný z bratrů Nedvědů, i když právě mýtus o nich je jeho tématem.


Smoking skills: a documentary comedy


Druhou pozvánkou k obrazovce pro příznivce filmové dokumentární tvorby, ale nejen pro ně, je dva roky starý snímek Kouření zabíjí (v originále Smoking Kills: a documentary comedy). V něm francouzský režisér Andres Jarach s notnou dávkou humoru i autenticity vypráví příběh kuřáka Thomase, který se rozhodne skoncovat se svojí třicítkou cigaret denně.


Foto: Česká televize

Jak už sám původní název napovídá, autorům ve snímku nejde jen o výchovný efekt, ale i o to, pojmout zprofanovanou látku nevšedním způsobem. Jak se jim toto podařilo, budete moci zhodnotit v úterý 28.11. ve 20:30 na ČT2.


Gosford Park: psycho Roberta Altmana


Typické anglické lovecké sídlo, rok 1932 a kolem třicítky hostí, kteří se u majetného hostitele setkávají nejen nad čajem o páté, ale především nad divokou kořistí. To je detektivní klišé, které nedá spát snad žádnému z autorů kriminálních příběhů. Snad není autora detektivek, který by alespoň jednou nezasadil svoji důmyslnou vraždu do popsaného prostředí či po tom jen nezatoužil!

Robert Altman a Julian Fellowes ve svém Gosford Parku neodolali a jeden takový povedený mord si před kamerou zkusili. Ovšem ve zcela netradičním hávu: více než krev, peníze a vrah je totiž zajímalo oněch třicet návštěvníků, jejich minulost, vztahy, i temné stíny ukryté hluboko v jejich myslích.


Foto: Česká televize

Pozorně vybudovaný svět "nad schody" a "pod schody", v němž sluhové nemají jména a baroni a baronky ukájí nudu lovem dobře pěstěné zvěře a přemýšlením nad výší životní renty, je jako dokonale promazaný stroj.

Pevný společenský řád však pod svým povrchem skrývá silnou psychickou tenzi, nevyřešené problémy, zasunuté komplexy a jen těžko odbouratelné frustrace. Oscarový snímek Gosford Park, který si mimo jiné vysloužil i ocenění Britské filmové akademie či Zlatý glóbus, připravila na středu 29.11. na 20:00 hod. ČT2.

Titulní foto: Česká televize
Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář