Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Fotbal a alkohol - Česká zkušenost

26.1.2006, Marek Numerato, článek
Příběhy o fotbalistech a alkoholu se nevyhýbají ani tuzemsku, pro které je společenská tolerance alkoholu charakteristická. Oslavy sportovních vítězství patří k radostem života fanoušků a někdy i samotných sportovců.
Jan Berger, sparťanská modla osmdesátých let, si v opilosti neodpustil pár štiplavých poznámek na adresu komunistického režimu. Následně poznal prostředí vazební věznice i protialkoholní léčebny. Berger dnes přiznává, že občas nepohrdne skleničkou vína nebo piva. Ví však, kdy přestat. Z dnešní generace fotbalistů se o rozruch postarala skupina brněnských fotbalistů, která na závěr nočního tahu zlikvidovala billboard. V Olomouci zase obviňovali obránce Radoslava Kováče a záložníka Aleše Urbánka, že na trénincích vykazovali příznaky opilosti z předešlého večera. V současné době svádí český fotbal boj s alkoholem o Jana Šimáka.


Zdroj: www.sport.cz


Pod kontrolou trenéra


Dnes sedmadvacetiletý ofensivní záložník odhalil svůj talent během angažmá v Blšanech. Již tehdy převzal nad problémovým hráčem kontrolu kouč Beránek. Šimák měl vlastní pokoj v trenérově domě a podle dohody Beránkovi vždy oznamoval, kam jde a kdy se vrátí. Během angažmá v Blšanech si Šimákových kvalit povšimli představitelé Hannoveru. V kádru účastníka druhé nejvyšší německé soutěže prožil ofensivní záložník vrcholnou formu. Občas se však zapomněl v baru. Kvůli řízení pod vlivem alkoholu dokonce přišel na krátkou dobu o řidičský průkaz.

Šimákova střelecká forma Hannoveru pomohla k postupu do Bundesligy a klub mu prominul nejeden prohřešek. Předností českého fotbalisty se rozhodl využít Leverkusen. Od Šimáka si představitelé čerstvého vicemistra slibovali, že nahradí Michaela Ballacka. Hráč dostal příležitost zahrát si Ligu mistrů, ale celkově se angažmá v Leverkusenu ukázalo jako nešťastný krok v Janově kariéře. Záložník se ocitl pod velkým tlakem, který nakonec neunesl. Vedení klubu se rozhodlo poslat hráče na hostování zpět do Hannoveru.


Dobří holubi se vracejí...


Hráč dokonce zveřejnil informaci o svých psychických problémech a oznámil konec fotbalové kariéry. Po roční pauze se však na trávníky vrátil. Angažovala jej pražská Sparta. Ani v domácím prostředí Šimák nenalezl ztracenou formu. Konkurenci v pražském klubu těžko snášel, den před zahájením letní přípravy se opil a jeho absenci musela omlouvat přítelkyně. Sparta se Šimákem o rok prodloužila smlouvu pod kuriózní podmínkou, že hráč podstoupí protialkoholní léčbu U Apolináře.


Zapíjení prohry


Vedle již zmiňovaného Jana Bergera zde několik dnu pobyl i malíř Josef Jíra nebo herec Vladimír Menšík. Šimák se na fotbalové trávníky vrátil krátce před zahájením zimní přestávky. Jarní část fotbalové ligy může být pro hráčovu budoucnost rozhodující. Pokud herně neobstojí, nevyhne se kritice, kterou velmi těžko snáší a jejíž tlak řeší právě posezením u skleničky s alkoholem. Mohl by však mile překvapit a rozšířit počet startů v reprezentačním týmu. Na kontě má prozatím jediný.


Přibíjí kopačky na hřebík alkohol?


Výčet jmen v obou článcích představuje příběhy fotbalistů, jejichž potíže s alkoholem byly odhaleny. Nelze ovšem vyloučit, že některým hráčům se daří problémy s pitím zatajit. Alkohol možná stojí za koncem kariéry nejednoho fotbalisty, který pověšení kopaček na hřebík odůvodnil pokročilým věkem, zdravotními nebo psychickými problémy.

Ve spolupráci s www.scudetto.cz
Ilustrační foto: Rudolf Kotulán