www.relaxuj.cz
>

Floating - lék na pocuchané nervy i bolavá záda

Floating - lék na pocuchané nervy i bolavá záda
, , článek
Floating je vodoléčebná metoda, kterou v šedesátých letech minulého století objevili Američané. Princip léčebného účinku spočívá v naprostém uvolnění pohybového aparátu způsobeného imitací beztížného stavu. Bylo totiž zjištěno, že gravitace zdraví velmi neprospívá (škodí žaludku, kůži, kloubům, končetinám i nervovému systému).
K oblíbeným

Kouzlo embryonálního bezpečí


Název floating přesně vystihuje proces, v překladu totiž znamená „vznášet se“. Známý je však i pod jinými jmény, jako floatace či float terapie. Kouzlo floatace spočívá ve vajíčku, případně v nádrži, naplněné speciálním roztokem síranu horečnatého o stejné hustotě, jakou má voda v Mrtvém moři. Vajíčko je tank velký asi dva a půl metru na jedna a půl metru, o výšce 1,3 metru. Naplňuje jej na 550 litrů zvláštní tekutiny o teplotě průměrně 34,2 stupně Celsia, v níž je rozpuštěno na 350 kilogramů soli. Uvnitř si můžete nastavit vířivku, perličku, hudbu a ovládat světlo. Dvířka můžete mít otevřené i zavřené, pro hlubší relaxaci se však doporučuje dveře zavřít. Samotná koupel trvá třicet až šedesát minut. Vzhledem k několika fázím se doporučuje spíše absolvování šedesátiminutové koupele. Relaxační fáze vypadají následovně: v prvních dvaceti minutách si tělo teprve zvyká na nové prostředí, odcházejí poslední myšlenky na vnější svět. V další fázi se začne tělo uvolňovat a regenerovat, je prospěšné občas zkontrolovat, zda nemáme někde podvědomě stáhnutý sval, jeho uvolnění nám prohlubuje prožitek relaxace. Absolutní izolace, tma a vznášení se ve vajíčku nás vrátí zpět do embryonálního světa bezpečí a relaxace.


Léčivá síla beztíže


Tato kůra se doporučuje z mnoha důvodů - díky teplotě vody dochází k prokrvení periférie a dále pak k výživě svalů a kůže, sůl působí na rychlejší olupování svrchní pokožky, což vede k jejímu lepšímu prokrvení a regeneraci. Právě proto je floatterapie velmi vhodná pro atopiky a některé typy lupenky (hlavně ty neaktivní).

Po absolvování koupele dochází k rychlejší regeneraci, snížení psychického napětí, snížení úzkosti a depresivních stavů, podporuje celkový klid a relaxaci, odstraňuje únavu, dodává energii, omlazuje a revitalizuje. Kromě již vyjmenovaného dále synchronizuje funkci pravé a levé hemisféry, čímž působí na bdělost, kreativitu, schopnost řešení problémů, vnímavost, zrychluje učení, bystrost a uvědomění, zvyšuje motivaci a snižuje deprese, nervozitu a strach, napomáhá k odstranění zlozvyků a různých závislostí.

Floating působí na snížení produkce kortizonu, ACTH, kyseliny mléčné, adrenalinu, a naopak podporuje vylučování endorfinů. Má efekt rehabilitační, preventivní, kdy zbraňuje dalším zraněním, napomáhá sportovcům k lepším sportovním výkonům, ulevuje od bolesti, snižuje krevní tlak, pulz a spotřebu kyslíku. Indikačně jsou velmi vhodné právě i pro pohybový aparát, zvláště po různých operacích či jiných degenerativních onemocněních, obrnách a jiných k nim náležících obtížích. Navíc podporuje i imunitu.


Co je dobré vědět


Než vlezete do float nádrže, měli byste si zajít na WC, abyste pak nemuseli relaxaci přerušovat. Jíst byste měli naposled hodinu až dvě před kůrou. Je nutno dát si pozor na ranky a jít na floating buď až tehdy, kdy jsou zcela zhojeny, anebo je namazat vazelínou. Obzvlášť ženy by si měly zapamatovat, že není vhodné jít do vajíčka v tentýž den, kdy se depilovaly. Po koupeli je potřeba se opětně osprchovat.

Floating je úžasná regenerační metoda, kterou miloval i John Lennon, přesto existují i její odpůrci. Vajíčko totiž to není zrovna ideálním místem pro klaustrofobiky a někteří lidé si stěžují na špatnou cirkulaci vzduchu. Efekt je cítit již po první floataci, doporučuje se však absolvování deseti sezení v pravidelnosti jedenkrát týdně. Míst, kde bychom mohli tuto léčebnou metodu podstoupit není bohužel příliš, nicméně jedním z vyhlášených je i Penzion Kubíčkovi na Vysočině v obci Bystrá.

Titulní foto: dreamstime.com
Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář