www.relaxuj.cz
>

Floating - lék na pocuchané nervy i bolavá záda

Floating - lék na pocuchané nervy i bolavá záda
, , článek
Floating je vodoléčebná metoda, kterou v šedesátých letech minulého století objevili Američané. Princip léčebného účinku spočívá v naprostém uvolnění pohybového aparátu způsobeného imitací beztížného stavu. Bylo totiž zjištěno, že gravitace zdraví velmi neprospívá (škodí žaludku, kůži, kloubům, končetinám i nervovému systému).
K oblíbeným
reklama

Kouzlo embryonálního bezpečí


Název floating přesně vystihuje proces, v překladu totiž znamená „vznášet se“. Známý je však i pod jinými jmény, jako floatace či float terapie. Kouzlo floatace spočívá ve vajíčku, případně v nádrži, naplněné speciálním roztokem síranu horečnatého o stejné hustotě, jakou má voda v Mrtvém moři. Vajíčko je tank velký asi dva a půl metru na jedna a půl metru, o výšce 1,3 metru. Naplňuje jej na 550 litrů zvláštní tekutiny o teplotě průměrně 34,2 stupně Celsia, v níž je rozpuštěno na 350 kilogramů soli. Uvnitř si můžete nastavit vířivku, perličku, hudbu a ovládat světlo. Dvířka můžete mít otevřené i zavřené, pro hlubší relaxaci se však doporučuje dveře zavřít. Samotná koupel trvá třicet až šedesát minut. Vzhledem k několika fázím se doporučuje spíše absolvování šedesátiminutové koupele. Relaxační fáze vypadají následovně: v prvních dvaceti minutách si tělo teprve zvyká na nové prostředí, odcházejí poslední myšlenky na vnější svět. V další fázi se začne tělo uvolňovat a regenerovat, je prospěšné občas zkontrolovat, zda nemáme někde podvědomě stáhnutý sval, jeho uvolnění nám prohlubuje prožitek relaxace. Absolutní izolace, tma a vznášení se ve vajíčku nás vrátí zpět do embryonálního světa bezpečí a relaxace.


Léčivá síla beztíže


Tato kůra se doporučuje z mnoha důvodů - díky teplotě vody dochází k prokrvení periférie a dále pak k výživě svalů a kůže, sůl působí na rychlejší olupování svrchní pokožky, což vede k jejímu lepšímu prokrvení a regeneraci. Právě proto je floatterapie velmi vhodná pro atopiky a některé typy lupenky (hlavně ty neaktivní).

Po absolvování koupele dochází k rychlejší regeneraci, snížení psychického napětí, snížení úzkosti a depresivních stavů, podporuje celkový klid a relaxaci, odstraňuje únavu, dodává energii, omlazuje a revitalizuje. Kromě již vyjmenovaného dále synchronizuje funkci pravé a levé hemisféry, čímž působí na bdělost, kreativitu, schopnost řešení problémů, vnímavost, zrychluje učení, bystrost a uvědomění, zvyšuje motivaci a snižuje deprese, nervozitu a strach, napomáhá k odstranění zlozvyků a různých závislostí.

Floating působí na snížení produkce kortizonu, ACTH, kyseliny mléčné, adrenalinu, a naopak podporuje vylučování endorfinů. Má efekt rehabilitační, preventivní, kdy zbraňuje dalším zraněním, napomáhá sportovcům k lepším sportovním výkonům, ulevuje od bolesti, snižuje krevní tlak, pulz a spotřebu kyslíku. Indikačně jsou velmi vhodné právě i pro pohybový aparát, zvláště po různých operacích či jiných degenerativních onemocněních, obrnách a jiných k nim náležících obtížích. Navíc podporuje i imunitu.


Co je dobré vědět


Než vlezete do float nádrže, měli byste si zajít na WC, abyste pak nemuseli relaxaci přerušovat. Jíst byste měli naposled hodinu až dvě před kůrou. Je nutno dát si pozor na ranky a jít na floating buď až tehdy, kdy jsou zcela zhojeny, anebo je namazat vazelínou. Obzvlášť ženy by si měly zapamatovat, že není vhodné jít do vajíčka v tentýž den, kdy se depilovaly. Po koupeli je potřeba se opětně osprchovat.

Floating je úžasná regenerační metoda, kterou miloval i John Lennon, přesto existují i její odpůrci. Vajíčko totiž to není zrovna ideálním místem pro klaustrofobiky a někteří lidé si stěžují na špatnou cirkulaci vzduchu. Efekt je cítit již po první floataci, doporučuje se však absolvování deseti sezení v pravidelnosti jedenkrát týdně. Míst, kde bychom mohli tuto léčebnou metodu podstoupit není bohužel příliš, nicméně jedním z vyhlášených je i Penzion Kubíčkovi na Vysočině v obci Bystrá.

Titulní foto: dreamstime.com
Nejnovější články
Finsko nabízí cestu ke štěstí: soutěž o 3denní dovolenou Finsko nabízí cestu ke štěstí: soutěž o 3denní dovolenou
Finsko bylo opět vyhlášeno nejšťastnějším národem na světě i díky své nádherné přírodě. Země se chce o svou cestu ke štěstí podělit, a tak spustila soutěž o 8 třídenních dovolených s finskými průvodci.
1.4.2019, článek, Milan Šurkala
Vztahová koučka: úchylný fotograf se nekonal Vztahová koučka: úchylný fotograf se nekonal
Pamatujete si na server libimseti? To byl hit! Bodování kluků, vzkazy, první lásky. To napětí a vzrušení, když mi ve schránce blikla zpráva. Že by to byl jeden z těch sympaťáků, kterého jsem anonymně obodovala nejnižší možnou známkou? Nebyl…
26.3.2019, článek, Pavlína Uhrinová
Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit
Po celodenní aktivitě si zasloužíte chvíle odpočinku. Skvělým způsobem, jak relaxovat, je saunování. Pozitivní účinky termoterapie jsou totiž všeobecně známy. A takovou relaxaci si můžete dovolit díky infrasauně i v pohodlí svého domova.
21.3.2019, inzerce, PR článek
Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě
Chcete se potápět, ale exotické destinace jsou pro vás příliš daleko? Pak pro vás mohou mít v Polsku řešení. Otevřou zde totiž nejhlubší bazén na světě. Jmenuje se Deep Spot a nabídne rekordní hloubku až 45 metrů.
18.3.2019, článek, Milan Šurkala
Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai
Po necelých pěti dnech jsme opustili Canggu, kde se nám zkrátka nelíbilo, a přesunuli jsme se na jihovýchod ostrova do přístavu Padangbai. Ten je vyhlášený především krásnými potápěčskými lokalitami.
11.3.2019, článek, Jana Bártová