www.relaxuj.cz
>

Feng shui

Feng shui
, , článek
Nejprve je osud, pak teprve štěstí. Jako třetí přichází feng shui, které je následováno dobročinností a vzděláním. (stará čínská moudrost)
K oblíbeným
reklama

Co je Feng shui?


Feng shui je prastaré čínské umění, které pomáhá vyrovnat se s vlivy prostředí, jež na nás působí. Už před pěti tisíci lety lidé v Číně věřili, že když si člověk postaví dům na správném místě, bude žít životem plném štěstí, spokojenosti a hojnosti.

Původní čínské znaky pro feng shui byly ham a ju. „Ham“ znamená energii přicházející z vesmíru a „ju“ je energie vycházející ze země, která Zemi spojuje s ostatními nebeskými tělesy. Feng shui tedy začalo jako pokus spojit nebesa a zemi – velkých cílů se tedy nebálo…

Cílem feng shui je přilákat co nejvíce energie (čchi) do domu. Tato síla může být pozitivní a negativní. Například stojatá voda nebo stojatý vzduch v místnosti vytváří negativní čchi, ale klidně tekoucí voda nebo mírný vánek vytváří pozitivní čchi.

Feng shui vychází z tradičního systému pěti elementů - pěti různých způsobů projevu energie. Jsou to: dřevo, oheň, země, kov a voda. Každý z těchto prvků je charakterizován určitými vlastnostmi a je symbolem pro určité formy a tvary.


Jaké má v dnešní době využití?


Základní vlastnosti prvků využívají i architekti, když volí tvar budoucí budovy tak, aby vyhovovala určitému účelu. Tak například budova určená pro finanční účely bude mít často tvar spojený s prvkem kovu nebo vody, rodinný dům tvar asociovaný prvkem země, budova sloužící náboženským účelům se bude inspirovat tvary ohně, tvar dřeva je zase vhodný pro rozvíjející se firmu.V průběhu staletí se feng shui rozvinulo do mnoha forem a s jednou z nich se teď seznámíme blíže.


Aspirace pa-kua


Pa-kua je osmiboký čínský symbol, v němž každá strana představuje důležitou oblast života. Pa-kua se aplikuje na dům nebo jednotlivé pokoje, ale dá se použít i třeba jen na stůl. Z praktických důvodů se pa-kua používá ve formě čtverce nebo obdélníku, jehož každou stranu tvoří 3 pole.

Ta strana pa-kua, která znamená vědění, kariéru a rádce, se přikládá na plánek domu či pokoje tak, aby kopírovala stěnu, ve které jsou vstupní dveře. Ve feng shui jsou vstupní dveře ty, které používáme nejčastěji, ať se jedná o přední vchod do domu nebo ne. Každá část domova reprezentuje jednu z osmi oblastí života. V případě nepravidelného tvaru domu (jako je například na obrázku) se může stát, že když přiložíme pa-kua na plánek domu, zjistíme, že některé oblasti domu chybí. Obyvatelé domu pak mohou v této oblasti života pociťovat omezení a nedostatek. Ale i když domu některá oblast chybí, daný aspekt úplně neztrácíme, protože pa-kua se aplikuje i na každou jednotlivou místnost.Feng shui i v tomto případě nabízí určité možnosti nápravy a posílení jednotlivých chybějících oblastí. Za co jsou jednotlivé oblasti odpovědné a jak je harmonizovat se dozvíme příště.
reklama
Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala