www.relaxuj.cz
>

Feng shui

Feng shui
, , článek
Nejprve je osud, pak teprve štěstí. Jako třetí přichází feng shui, které je následováno dobročinností a vzděláním. (stará čínská moudrost)
K oblíbeným
reklama

Co je Feng shui?


Feng shui je prastaré čínské umění, které pomáhá vyrovnat se s vlivy prostředí, jež na nás působí. Už před pěti tisíci lety lidé v Číně věřili, že když si člověk postaví dům na správném místě, bude žít životem plném štěstí, spokojenosti a hojnosti.

Původní čínské znaky pro feng shui byly ham a ju. „Ham“ znamená energii přicházející z vesmíru a „ju“ je energie vycházející ze země, která Zemi spojuje s ostatními nebeskými tělesy. Feng shui tedy začalo jako pokus spojit nebesa a zemi – velkých cílů se tedy nebálo…

Cílem feng shui je přilákat co nejvíce energie (čchi) do domu. Tato síla může být pozitivní a negativní. Například stojatá voda nebo stojatý vzduch v místnosti vytváří negativní čchi, ale klidně tekoucí voda nebo mírný vánek vytváří pozitivní čchi.

Feng shui vychází z tradičního systému pěti elementů - pěti různých způsobů projevu energie. Jsou to: dřevo, oheň, země, kov a voda. Každý z těchto prvků je charakterizován určitými vlastnostmi a je symbolem pro určité formy a tvary.


Jaké má v dnešní době využití?


Základní vlastnosti prvků využívají i architekti, když volí tvar budoucí budovy tak, aby vyhovovala určitému účelu. Tak například budova určená pro finanční účely bude mít často tvar spojený s prvkem kovu nebo vody, rodinný dům tvar asociovaný prvkem země, budova sloužící náboženským účelům se bude inspirovat tvary ohně, tvar dřeva je zase vhodný pro rozvíjející se firmu.V průběhu staletí se feng shui rozvinulo do mnoha forem a s jednou z nich se teď seznámíme blíže.


Aspirace pa-kua


Pa-kua je osmiboký čínský symbol, v němž každá strana představuje důležitou oblast života. Pa-kua se aplikuje na dům nebo jednotlivé pokoje, ale dá se použít i třeba jen na stůl. Z praktických důvodů se pa-kua používá ve formě čtverce nebo obdélníku, jehož každou stranu tvoří 3 pole.

Ta strana pa-kua, která znamená vědění, kariéru a rádce, se přikládá na plánek domu či pokoje tak, aby kopírovala stěnu, ve které jsou vstupní dveře. Ve feng shui jsou vstupní dveře ty, které používáme nejčastěji, ať se jedná o přední vchod do domu nebo ne. Každá část domova reprezentuje jednu z osmi oblastí života. V případě nepravidelného tvaru domu (jako je například na obrázku) se může stát, že když přiložíme pa-kua na plánek domu, zjistíme, že některé oblasti domu chybí. Obyvatelé domu pak mohou v této oblasti života pociťovat omezení a nedostatek. Ale i když domu některá oblast chybí, daný aspekt úplně neztrácíme, protože pa-kua se aplikuje i na každou jednotlivou místnost.Feng shui i v tomto případě nabízí určité možnosti nápravy a posílení jednotlivých chybějících oblastí. Za co jsou jednotlivé oblasti odpovědné a jak je harmonizovat se dozvíme příště.
reklama
Nejnovější články
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář
Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama! Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama!
Voňavý parfém – 1200 Kč, řasenka vytvářející neodolatelné řasy – 250 Kč, neslíbatelná rtěnka – 190 Kč, halenka vybraná s maximální péčí 600 Kč, jízdenka na mhd 32 Kč. Zkušenosti z nepovedeného rande? - K nezaplacení. Na všechno ostatní je tady MasterCard.
23.5.2019, článek, Pavlína Uhrinová
Cestování po Šanghaji: Yu Garden, Jing'an a maglev Cestování po Šanghaji: Yu Garden, Jing'an a maglev
Je tu poslední den v Šanghaji. V ten jsme navštívili starobylou Yuyuan Garden s velkým tržištěm, Jing'an Temple a znovu jsme se byli posilnit českým jídlem. A co by to byla za návštěva Šanghaje, kdybychom na letiště nejeli maglevem? 430 km/h! 
15.5.2019, článek, Milan Šurkala
10 důvodů, proč si pořídit nafukovací vířivku 10 důvodů, proč si pořídit nafukovací vířivku
Milujete relaxaci v prohřáté vodní lázni mezi bublinkami? Líbila by se vám možnost užívat si tuto slast pravidelně v pohodlí domova? Nafukovací vířivka je pro vás to pravé. Tady je 10 důvodů proč.
10.5.2019, inzerce, PR článek