www.relaxuj.cz
>

Feng shui

Feng shui
, , článek
Nejprve je osud, pak teprve štěstí. Jako třetí přichází feng shui, které je následováno dobročinností a vzděláním. (stará čínská moudrost)
K oblíbeným
reklama

Co je Feng shui?


Feng shui je prastaré čínské umění, které pomáhá vyrovnat se s vlivy prostředí, jež na nás působí. Už před pěti tisíci lety lidé v Číně věřili, že když si člověk postaví dům na správném místě, bude žít životem plném štěstí, spokojenosti a hojnosti.

Původní čínské znaky pro feng shui byly ham a ju. „Ham“ znamená energii přicházející z vesmíru a „ju“ je energie vycházející ze země, která Zemi spojuje s ostatními nebeskými tělesy. Feng shui tedy začalo jako pokus spojit nebesa a zemi – velkých cílů se tedy nebálo…

Cílem feng shui je přilákat co nejvíce energie (čchi) do domu. Tato síla může být pozitivní a negativní. Například stojatá voda nebo stojatý vzduch v místnosti vytváří negativní čchi, ale klidně tekoucí voda nebo mírný vánek vytváří pozitivní čchi.

Feng shui vychází z tradičního systému pěti elementů - pěti různých způsobů projevu energie. Jsou to: dřevo, oheň, země, kov a voda. Každý z těchto prvků je charakterizován určitými vlastnostmi a je symbolem pro určité formy a tvary.


Jaké má v dnešní době využití?


Základní vlastnosti prvků využívají i architekti, když volí tvar budoucí budovy tak, aby vyhovovala určitému účelu. Tak například budova určená pro finanční účely bude mít často tvar spojený s prvkem kovu nebo vody, rodinný dům tvar asociovaný prvkem země, budova sloužící náboženským účelům se bude inspirovat tvary ohně, tvar dřeva je zase vhodný pro rozvíjející se firmu.V průběhu staletí se feng shui rozvinulo do mnoha forem a s jednou z nich se teď seznámíme blíže.


Aspirace pa-kua


Pa-kua je osmiboký čínský symbol, v němž každá strana představuje důležitou oblast života. Pa-kua se aplikuje na dům nebo jednotlivé pokoje, ale dá se použít i třeba jen na stůl. Z praktických důvodů se pa-kua používá ve formě čtverce nebo obdélníku, jehož každou stranu tvoří 3 pole.

Ta strana pa-kua, která znamená vědění, kariéru a rádce, se přikládá na plánek domu či pokoje tak, aby kopírovala stěnu, ve které jsou vstupní dveře. Ve feng shui jsou vstupní dveře ty, které používáme nejčastěji, ať se jedná o přední vchod do domu nebo ne. Každá část domova reprezentuje jednu z osmi oblastí života. V případě nepravidelného tvaru domu (jako je například na obrázku) se může stát, že když přiložíme pa-kua na plánek domu, zjistíme, že některé oblasti domu chybí. Obyvatelé domu pak mohou v této oblasti života pociťovat omezení a nedostatek. Ale i když domu některá oblast chybí, daný aspekt úplně neztrácíme, protože pa-kua se aplikuje i na každou jednotlivou místnost.Feng shui i v tomto případě nabízí určité možnosti nápravy a posílení jednotlivých chybějících oblastí. Za co jsou jednotlivé oblasti odpovědné a jak je harmonizovat se dozvíme příště.
Nejnovější články
Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit
Po celodenní aktivitě si zasloužíte chvíle odpočinku. Skvělým způsobem, jak relaxovat, je saunování. Pozitivní účinky termoterapie jsou totiž všeobecně známy. A takovou relaxaci si můžete dovolit díky infrasauně i v pohodlí svého domova.
21.3.2019, inzerce, PR článek
Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě
Chcete se potápět, ale exotické destinace jsou pro vás příliš daleko? Pak pro vás mohou mít v Polsku řešení. Otevřou zde totiž nejhlubší bazén na světě. Jmenuje se Deep Spot a nabídne rekordní hloubku až 45 metrů.
18.3.2019, článek, Milan Šurkala
Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai
Po necelých pěti dnech jsme opustili Canggu, kde se nám zkrátka nelíbilo, a přesunuli jsme se na jihovýchod ostrova do přístavu Padangbai. Ten je vyhlášený především krásnými potápěčskými lokalitami.
11.3.2019, článek, Jana Bártová
Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu
Pokud při práci rádi posloucháte hudbu a jde o práci kreativní, možná byste měli zvážit, zda při ní poslouchat hudbu nebo nikoli. Vědci z několika univerzit totiž nově tvrdí, že poslouchání hudby negativně ovlivňuje verbální kreativní výkony.
5.3.2019, článek, Milan Šurkala
Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí
Posilujete a bojíte se toho, že když na chvíli přestanete, veškerá snaha přijde vniveč? Vědci tvrdí, že známé pořekadlo "use it or lose it" zas tak úplně neplatí a opětovné posilování bude jednodušší, než by se mohlo zdát.
27.2.2019, článek, Milan Šurkala