www.relaxuj.cz
>

Extra tipy na silvestrovskou noc

Extra tipy na silvestrovskou noc
, , článek
Silvestr - den pokušení v jídle a pití, noc plná smíchu a chuti se dobře pobavit. Pro někoho příležitost dopřát si alkohol téměř v neomezeném množství, pro někoho den jako každý jiný, třeba i pracovní. Pro jednoho nucená zábava, pro jiného možnost ukázat se v co nejlepším světle - v rytmu hudby, nočních světel a radosti.
K oblíbeným
reklama

Silvestr a rady pro všechny


Silvestrovská noc se neobejde bez alkoholu. Až na pár výjimek, kdy nás omezí pracovní povinnosti, nutnost řídit vůz, nebo se vyskytnou zdravotní potíže, alkohol si až na ty nejmenší členy rodiny a zaryté abstinenty, dopřeje snad každý. Někdo ve zdravé míře, jiný to přežene. Pro silvestrovskou noc se víc než kdy jindy hodí tipy, jak alkohol dobře vstřebat, jak se vyhnout rannímu bolení hlavy a naprosté „neschopnosti“. Přece jen má většina z nás den volna navíc a nemusíme Nový rok strávit nedobrovolně v posteli, a nemusíme si nic nalhávat, pouze vlastní vinou.


Silvestr bez kocoviny


Umírněnost v pití, minimální střídání druhů alkoholu a prokládání jídlem - nejosvědčenější tipy, jak Silvestr přežít bez následků. Ovšem ne vždy se daří odolat pozvání na skleničku a nevyzkoušet nové příchuti oblíbeného nápoje. Navíc máme-li po ruce šikovného barmana, málokdy se dá odolat čerstvě namíchanému long drinku. Vždyť chutná tak nevinně. Ovšem zde je kámen úrazu. Takzvané long drinky obsahují kromě sladkých džusů, ovocných šťáv, smetany a drceného ledu, mnohdy až čtyři druhy alkoholických nápojů. A to už je slušná dávka na pěknou kocovinu, pokud si během večera dopřejeme takových nápojů více.

Stále oblíbenější je také míchání alkoholu s energetickým nápojem. Všem známá nebezpečná kombinace, která je zdůrazněna i na samotné plechovce. Energy drinky jsou nápoje, obsahující spoustu cukru a stimulační látky, nejčastěji taurin, guaranu a kofein, které ve správné kombinaci dokáží dodat energii, a to díky rychlému vstřebávání. Při užití s alkoholem (nejčastěji s čistou vodkou) je účinek ještě citelnější. Alkohol je v kombinaci s energy nápojem chuťově „nenápadný“. Kromě toho, že vypijeme více, přivodíme si nepěkné následky, které začínají bolestí hlavy, zvýšeným krevním tlakem a objevit se může až srdeční arytmie. Podobné působení má během večera i pití silné kávy. Proto se této variantě nejen o silvestrovské noci raději vyhýbáme, chceme-li si zachovat zdravé srdíčko. Organismus si všechny naše prohřešky pamatuje.

Prevencí proti kocovině mohou být i přípravky na bázi antiethanolu, které se užívají asi třicet minut před samotným začátkem „zábavy“. Tyto léky proti kocovině dokáží zvýšit aktivitu jaterních enzymů, urychlit odbourávání alkoholu, vyvážit sníženou schopnost koncentrace, zmírnit pocity nevolnosti, nucení na zvracení a únavy. A to nejdůležitější - látky na bázi antiethanolu jsou schopné urychlit eliminaci acetaldehydu, který vzniká při metabolických procesech zpracovávání alkoholu v našem těle.

Na večírcích plných alkoholu myslíme i na to, že se vyplatí nikdy nepít nalačno a pití alkoholu bychom měli prokládat značným množstvím neperlivé vody. Omezíme i spotřebu cigaret a doutníků.


Rychlá pomoc po silvestrovské noci


První pomocí při ranním probuzení, pokud přece jen cítíme lehkou nevolnost, je nadopování se vitamíny. Výborně působí vitamín C s postupným uvolňováním a vitamíny skupiny B. Vyzkoušet lze i některé z bylinných čajů, například mátový, heřmánkový a čaj připravený ze sušených plodů černého bezu. Dobře působí i právě připravený silný zeleninový vývar a česneková polévka. Při lehčí kocovině jsou výborné čerstvě vymačkané zeleninové a ovocné šťávy. Všeobecně platí, že po prohýřené noci zatěžujeme žaludek co nejméně, proto se následující den vyhýbáme těžce stravitelným pokrmům. Vynecháme masitá jídla, smetanové omáčky a veškeré mléčné výrobky.


Silvestr za námi


Každý tráví rok od roku Silvestr jinak. Den či celý víkendový i týdenní pobyt lze strávit v přírodě, na horách, rezervovat si celý objekt či pokoj v útulném penzionu. Pěkným zážitkem může být noční lyžování s popíjením šampaňského. I půlnoc, kdy se mění rok s rokem, lze strávit relaxací - ve vířivce, v sauně, v aquparku, kde můžeme uspořádat vlastní párty. Někdo vyrazí i do ciziny, přiťuknout si pod žhavým sluncem, jinému stačí wellness pobyt v Čechách. Méně náročným a těm, kteří se dobrovolně oslavám vyhýbají, stačí domácí pohoda se spoustou chuťovek, rodinnou sešlostí, televizní obrazovkou, nebo se záplavou filmů. Výběr, jak strávit silvestrovskou půlnoc, je na každém z nás.

Pokud jsme preventivně mysleli na nepříjemné následky a těžkému stavu, kdy opravdu musíme zůstat v posteli, jsme se úspěšně vyhnuli, je čas na procházku. Na ulicích bude prázdno, čerstvý mrazivý vzduch nám krásně pročistí hlavu a utřídí myšlenky. Začal nový rok a je čas si dát předsevzetí, myslet na to, že těch 12 následujících měsíců bude stát za tu námahu a vytvoření si představy, jak by to člověk chtěl. Možná to bude rok důležitých rozhodnutí, možná i splněných přání. Stačí věřit vlastním snům, mít jasné vize a není nejmenších pochyb, že se nesplní. Možná tento rok, možná příští, ale už jen ty malé krůčky, které nás posouvají dál, ty za tu námahu stojí. Jen se ohlédněte, kolik jste toho za rok 2007 zvládli…

Titulní foto: www.dreamstime.com
Nejnovější články
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář
Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama! Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama!
Voňavý parfém – 1200 Kč, řasenka vytvářející neodolatelné řasy – 250 Kč, neslíbatelná rtěnka – 190 Kč, halenka vybraná s maximální péčí 600 Kč, jízdenka na mhd 32 Kč. Zkušenosti z nepovedeného rande? - K nezaplacení. Na všechno ostatní je tady MasterCard.
23.5.2019, článek, Pavlína Uhrinová
Cestování po Šanghaji: Yu Garden, Jing'an a maglev Cestování po Šanghaji: Yu Garden, Jing'an a maglev
Je tu poslední den v Šanghaji. V ten jsme navštívili starobylou Yuyuan Garden s velkým tržištěm, Jing'an Temple a znovu jsme se byli posilnit českým jídlem. A co by to byla za návštěva Šanghaje, kdybychom na letiště nejeli maglevem? 430 km/h! 
15.5.2019, článek, Milan Šurkala
10 důvodů, proč si pořídit nafukovací vířivku 10 důvodů, proč si pořídit nafukovací vířivku
Milujete relaxaci v prohřáté vodní lázni mezi bublinkami? Líbila by se vám možnost užívat si tuto slast pravidelně v pohodlí domova? Nafukovací vířivka je pro vás to pravé. Tady je 10 důvodů proč.
10.5.2019, inzerce, PR článek