www.relaxuj.cz
>

Exotické ovoce součástí jídelníčku

Exotické ovoce součástí jídelníčku
, , článek
Široký sortiment nabízeného ovoce nás láká na každém rohu. Návštěva tržnice či marketu je tak mnohdy zkouškou vlastních znalostí. Známe nebo neznáme jednotlivé kousky ovoce? Umíme vybrat zralé, přitom čerstvé plody? A hlavně – víme si rady s jeho použitím a skladováním při zachování všech vitamínů?
K oblíbeným
reklama
Čemu se dříve říkávalo „exotika“ a na pár kusů žádaného ovoce se stála dlouhá fronta, je dnes běžnou součástí jídelníčku – pomeranče, citrony a banány máme téměř každý den na stole. I když se tyto ovocné druhy stále pěstují pouze ve vzdálených subtropických a tropických krajích, už jsou zdejší klasikou. Stále častěji sáhneme také po ovoci, které nás v regálech zláká svou barevností, nezvyklým tvarem a netypickou vůní.


Ovoce čerstvé a zdravotně nezávadné


Rozeznat čerstvost je oříškem, každý druh ovoce má svá „ pravidla“, ale v zásadě kupujeme ovoce pevnější na dotek, neměli bychom mít obavy si ovoce při výběru i před prodavačem „ohmatat“. Kupujeme ovoce bez viditelných vad, spíše méně zralé, většina z ovocných druhů při pokojové teplotě „dojde“. V případě zakoupení přezrálého ovoce je možnost záchrany jediná – rychlá konzumace.

Vždy bychom se měli vyhnout koupi ovoce nahnilého, se známkou plísně – ovoce je takto zdravotně závadné i po vykrojení „nepěkné“ části, toxiny přechází i do zdravé části plodu. Ovoce se po“napadení“ stává zásobárnou bakterií.

Jednotlivé druhy ovoce skladujeme vždy odděleně, v čistých plastových či skleněných nádobách a k tomu určených prostorech lednice, pokud chceme, aby vydržely co nejdéle a zachovaly si všechny prospěšné látky. Pro uskladnění můžeme použít i spíž, která však musí být suchá a dobře větratelná.


Nákup exotického ovoce


Zralost ovoce, se kterým se běžně setkáváme, už poznáme na první pohled. Ale jak je to s plody, které hodláme poprvé okusit? Co se týče manga, fíků, rambutanu, curuby, dudhi, garcinie, granátového jablka, guave, karamboly, litchi, maracuji, nashi, papáji a dalších, které jsou na našem trhu již k dostání, je dobré si před nákupem pečlivě prostudovat prospekty týkající se právě vybraného druhu ovoce. Informace o konzumaci, úpravě i samotném nákupu se nám budou jistě hodit. Stejně jako fakta o zdravotních hlediscích, i u exotických plodů musíme brát na zřetel možné alergické kožní reakce či trávicí potíže, zejména jsme-li citlivější na netradiční pokrmy v jídelníčku.

Ideálně nakupujeme exotické ovoce ve specializovaných obchodech, kde je personál vyškolen a o ovoci ví vše, co by nás mělo zajímat. Samotnou kapitolou jsou obchody s označením „bio“. Biostrava je trendem, který v současnosti udává směr, jak jít životem zdravě a bez chemikálií.


Bio – nejen ovoce


Kontrolované ekologické zemědělství, to je všeobecně známý popis pro produkty s tímto označením. Speciální postupy při pěstování ovoce na takzvaných ekofarmách zaručují nepoužití škodlivých postřikových látek. Bio ovoce je sice menší a má nižší dobu trvanlivosti, ale o to lepší pocit můžeme mít při jeho konzumaci. Je chuťově výraznější, obsahuje více vitamínů, antioxidantů a bioaktivních látek také díky tomu, že si jej můžeme bez obav dopřát i se slupkou, kde se pro tělo hodnotných látek nachází nejvíce. Nemusíme se tak zabývat složitým loupáním, případně drhnutím kartáčkem, což by při konzumaci běžně zakoupeného ovoce mělo být samozřejmostí.

Díky snaze o prodloužení trvanlivosti exotických ovocných plodů se při pěstování používají fungicidní a insekticidní látky, které zabraňují plísním a napadání hmyzem, to je při pěstování bio ovoce přísně zakázáno. Samozřejmě se to odrazí i na ceně bio produktů. Ne nadarmo se říká, že takzvaným zdravým stravováním v pravém slova smyslu, citelně zaútočíme na svoji peněženku.


Litchi – šťavnaté plody narůžovělé barvy


Na pohled zajímavé ovoce, které stačí omýt, oloupat, vyjmout pecku a už si jen pochutnat. Protože pouští hodně šťávy, kuličky litchi loupeme při samotném podávání postupně, ne všechny najednou. Při přípravě salátu necháme nakrájené kousky litchi ve vlastní šťávě proležet, chuťově je lze doplnit třeba lístkem čerstvé máty. Bílá dužnina je sladká, kořeněná a trochu připomíná hroznové víno. Výborně chutná v kombinaci se sektem.


Garcinie – zamilujete se na první sousto


Slupka garcinie (také mangostan) je hrubá a fialově zbarvená, při zpracování budeme potřebovat minimálně ostrý nůž. Pod slupkou nalezneme bílou, měkkou a nasládlou dužinu rozdělenou na dílky. Nebojíme se ani konzumace jadérek. Garcinie je považována za nejcennější plod tropického ovoce, a to nejen díky chuti, ale i léčivým účinkům. Garcinii využijeme v léčbě infekcí, při horečkách, ale i jako skvělý doplněk při detoxikaci organismu. Mangostan si dopřejeme nejlépe čerstvý.


Granátové jablko - plod plný peciček


Není nic snazšího než zkonzumovat červeno-hnědý plod granátovníku. Stačí jej rozkrojit, vzít lžičku a zrníčka se šťavnatou dužninou postupně vydlabat. Bílá slupka, která zrníčka obklopuje, bývá nahořklá. Pecičky granátového jablka připomínají vzhled rybízu, ale jsou menší a sladší. Díky vysokému obsahu vody (okolo sedmdesáti procent) patří mezi velmi osvěžující ovoce. Skvěle chutná v kombinaci se zmrzlinou či sorbetem.

Titulní foto: Sandy Matzen
reklama
Nejnovější články
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář
Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama! Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama!
Voňavý parfém – 1200 Kč, řasenka vytvářející neodolatelné řasy – 250 Kč, neslíbatelná rtěnka – 190 Kč, halenka vybraná s maximální péčí 600 Kč, jízdenka na mhd 32 Kč. Zkušenosti z nepovedeného rande? - K nezaplacení. Na všechno ostatní je tady MasterCard.
23.5.2019, článek, Pavlína Uhrinová
Cestování po Šanghaji: Yu Garden, Jing'an a maglev Cestování po Šanghaji: Yu Garden, Jing'an a maglev
Je tu poslední den v Šanghaji. V ten jsme navštívili starobylou Yuyuan Garden s velkým tržištěm, Jing'an Temple a znovu jsme se byli posilnit českým jídlem. A co by to byla za návštěva Šanghaje, kdybychom na letiště nejeli maglevem? 430 km/h! 
15.5.2019, článek, Milan Šurkala