Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Elixír života v období chřipek

5.2.2009, Adriana Dosedělová, článek
Chřipková epidemie graduje, všude okolo nás to jen chrchle a kašle, lidé okupují lékárny, jen málo těch zodpovědných i postele. Každý by rád znal recept na ten nejlepší lék. Že by jím bylo Tulsí?
Occidum snactum, jak se této bylince říká, není ve skutečnosti nějakým tajemným neznámým přírodním elixírem, většina z vás má její sestřičku v kuchyni, avšak pouze tento druh má jedinečné a nezaměnitelné vlastnosti. O kterou že se to kytičku jedná? Přeci o bazalku, ale pozor – posvátnou.

Bazalka pochází z Indie, kde ji pěstovali již před více než pěti tisíci lety. Dokáže vyrůstat až ve výšce 1800 metrů nad mořem. Léčivá je nať. Její silice obsahují látky jako: citral, eunegol, methyleunegol, methylchavicol, chavibetol, beta – caryophyllen, bornylacetát, beta – elemen, neral, beta – pinen, camphen, alfa – pinen, urosolové kyseliny, campesterol, cholesterol, stigmasterol, betasitosterol, polysacharidy, lonalool, alkaloidy, glykosidy, saponiny, taniny, kyselinu askorbovou, karoten a obsahuje mnoho antioxidačních a protizánětlivých látek - jako isotymusin a isotymonin a další. Je vůbec největším přírodním antioxidantem.


Proč o ní píšu právě nyní? A proč se jí říká elixír života?


V ajurvédě je vysoce uznávaným lékem při onemocnění srdce, plic, krve, jater, ledvin, dýchacího ústrojí, zažívacího traktu, nervového systému, metabolismu, cukrovky a otrav. Užívá se jako prevence před malárií, při alergiích na bodnutí hmyzem, při neplodnosti, má antistresový efekt a vyplatila se i při léčbě rakoviny a po chemoterapii, kdy dochází k celkovému posílení organismu. Je doporučována jako podpůrný lék při nachlazení, chřipce, bolestech hlavy a zánětech uší.


Výčet ještě zdaleka nekončí


Dále snižuje teplotu, pozitivně působí na revmatismus, na uštknutí hadem a bodnutí hmyzem. Její účinky na zažívací trakt jsou desinfekční, odstraňují dyspeptické potíže, vyplývajících z poruchy trávení, povzbuzuje chuť k jídlu, léčí hemeroidy, léčí průjmy, podporuje vylučování žluče a ničí parazity. Má proti vředový účinek, snižuje hladinu cukru v krvi, stimuluje imunitu, snižuje krevní tlak. Užívá se při neuralgii a při neurovegetativních potížích. Velmi vhodná jako doplňující lék u astmatu, anémie, kožních chorob. Zvyšuje psychickou odolnost člověka.

Hojně se užívá v kosmetickém průmyslu, například k léčbě akné. Při pravidelném užívání odlehčuje tělu, zbavuje tělo přebytečného tuku, utišuje a pomáhá ženám v menopauze. Bazalku posvátnou značně využívají v parfumérii, při výrobě mýdel a jiných kosmetických přípravků. Při léčbě se nejčastěji užívá forma čaje. V češtině bazalka posvátná, latinsky Ocimum sanctum nebo Ocimum tenuiflorum, Tulsí je spojeno s ajurvédou a elixír života je spojen s jejími účinky.

Dnes velmi rozšířená bylinka a rostoucí od Arábie, přes Indonésii až po Polynésii. Velmi dobře se jí daří i v našich klimatických podmínkách. Nejvíce se pěstuje na severu Afriky, ve Francii a Kypru.
Výsev semen se provádí od jara po léto, sklízí se celá nať v srpnu. Suší se ve stínu při teplotách do třiceti stupňů Celsia. Sušením se chuť bazalky podstatně změní. Dále ji můžete zamrazit v mikroténových sáčcích nebo plastových nádobkách, při konzervaci se konzervuje celá snítka i s listy. Konzervuje se buď v octu nebo oleji.

Tulsí patří do čeledi hluchavkovitých a je bylinou rostoucí do výšky až jednoho metru. Listy má vejčité, chlupaté a na okrajích pilovité, květ mají chlupatý a purpurový.


Historie této bylinky


Tato bylinka v Evropě používaná již od středověku, již Plínius se zmiňoval o jejich léčivých účincích, má velké využití v mnoha směrech. Bazalka, ať už je jakákoliv, patří mezi oblíbené ingredience nejedné kuchyně, zejména thajské a středomořské, vyrábí se z ní bazalkový olej, užívá se v lékařství, kosmetice, v lázeňství (již ve starém Římě se přidávala do koupelí), k aromaterapii.

Bazalka se výborně hodí k těstovinám, do salátů, do omáček, polévek a pokrmů z luštěnin a mletého masa. Hodí se do nakládané zeleniny, bylinkových olejů a octů.


Bazalková pasta


Posekanou bazalku utřete s česnekem a olivovým olejem, přidejte k tomu nastrouhaný parmezán a nasekané nebo rozemleté piniové oříšky. Hustá pasta se pak napěchuje do malých skleniček, které se pevně uzavřou, takto vydrží v lednici i několik týdnů.


Bazalkový olej


Do láhve nasypejte pokrájené bylinky, celé či rozpůlené cibulky a na kolečka nakrájenou kapii nakonec se do sklenice opatrně zasune celá snítka bazalky a vše se zalije olejem. Pevně uzavřete a necháte stát při pokojové teplotě čtrnáct dní. Po dvou týdnech olej scedíte a takto vyrobený olej vydrží jeden rok.

Jako aromaterapeutický olej má silné kořeněné aroma, velmi často se mísí s jinými esenciálními oleji, a to převážně s citrusovými, levandulovými nebo oleji na bázi santalu. Její aroma efekt je velmi účinný na odstranění strachu, smutku, nervové napětí, bystří smysly, pomáhá ujasňovat myšlenky, stimuluje a zároveň uklidňuje, pomáhá s bojem proti nespavosti.


Proč je bazalka posvátná tak posvátná


Dle starých textů byla bazalka v hinduismu zasvěcena bohům Krišnovi a Višnuovi, kteří jsou převtělením symbolů štěstí, krásy, dlouhověkosti a prosperity. V Indii tulsí používají tak často, jako se u nás běžně užívá heřmánek. V hinduistických zemích zdobí bohoslužby. Na oslavu této bylinky se koná jednou v roce velká slavnost, známá jako „Kartik Shukla Dwadashi“, kdy na její počest je dokonce i ohňostroj.

V křesťanství je považována za Kristův dar a je svatá i v pravoslavné církvi. Do Evropy se dostala o několik tisíciletí později po obchodních cestách. V Itálii má post symbolu lásky a jinak je po celém světě je uznávaná bylinkáři, lékaři i kuchaři.

Titulní foto: Stylephotographs