www.relaxuj.cz
>

Elixír života v období chřipek

Elixír života v období chřipek
, , článek
Chřipková epidemie graduje, všude okolo nás to jen chrchle a kašle, lidé okupují lékárny, jen málo těch zodpovědných i postele. Každý by rád znal recept na ten nejlepší lék. Že by jím bylo Tulsí?
K oblíbeným
reklama
Occidum snactum, jak se této bylince říká, není ve skutečnosti nějakým tajemným neznámým přírodním elixírem, většina z vás má její sestřičku v kuchyni, avšak pouze tento druh má jedinečné a nezaměnitelné vlastnosti. O kterou že se to kytičku jedná? Přeci o bazalku, ale pozor – posvátnou.

Bazalka pochází z Indie, kde ji pěstovali již před více než pěti tisíci lety. Dokáže vyrůstat až ve výšce 1800 metrů nad mořem. Léčivá je nať. Její silice obsahují látky jako: citral, eunegol, methyleunegol, methylchavicol, chavibetol, beta – caryophyllen, bornylacetát, beta – elemen, neral, beta – pinen, camphen, alfa – pinen, urosolové kyseliny, campesterol, cholesterol, stigmasterol, betasitosterol, polysacharidy, lonalool, alkaloidy, glykosidy, saponiny, taniny, kyselinu askorbovou, karoten a obsahuje mnoho antioxidačních a protizánětlivých látek - jako isotymusin a isotymonin a další. Je vůbec největším přírodním antioxidantem.


Proč o ní píšu právě nyní? A proč se jí říká elixír života?


V ajurvédě je vysoce uznávaným lékem při onemocnění srdce, plic, krve, jater, ledvin, dýchacího ústrojí, zažívacího traktu, nervového systému, metabolismu, cukrovky a otrav. Užívá se jako prevence před malárií, při alergiích na bodnutí hmyzem, při neplodnosti, má antistresový efekt a vyplatila se i při léčbě rakoviny a po chemoterapii, kdy dochází k celkovému posílení organismu. Je doporučována jako podpůrný lék při nachlazení, chřipce, bolestech hlavy a zánětech uší.


Výčet ještě zdaleka nekončí


Dále snižuje teplotu, pozitivně působí na revmatismus, na uštknutí hadem a bodnutí hmyzem. Její účinky na zažívací trakt jsou desinfekční, odstraňují dyspeptické potíže, vyplývajících z poruchy trávení, povzbuzuje chuť k jídlu, léčí hemeroidy, léčí průjmy, podporuje vylučování žluče a ničí parazity. Má proti vředový účinek, snižuje hladinu cukru v krvi, stimuluje imunitu, snižuje krevní tlak. Užívá se při neuralgii a při neurovegetativních potížích. Velmi vhodná jako doplňující lék u astmatu, anémie, kožních chorob. Zvyšuje psychickou odolnost člověka.

Hojně se užívá v kosmetickém průmyslu, například k léčbě akné. Při pravidelném užívání odlehčuje tělu, zbavuje tělo přebytečného tuku, utišuje a pomáhá ženám v menopauze. Bazalku posvátnou značně využívají v parfumérii, při výrobě mýdel a jiných kosmetických přípravků. Při léčbě se nejčastěji užívá forma čaje. V češtině bazalka posvátná, latinsky Ocimum sanctum nebo Ocimum tenuiflorum, Tulsí je spojeno s ajurvédou a elixír života je spojen s jejími účinky.

Dnes velmi rozšířená bylinka a rostoucí od Arábie, přes Indonésii až po Polynésii. Velmi dobře se jí daří i v našich klimatických podmínkách. Nejvíce se pěstuje na severu Afriky, ve Francii a Kypru.
Výsev semen se provádí od jara po léto, sklízí se celá nať v srpnu. Suší se ve stínu při teplotách do třiceti stupňů Celsia. Sušením se chuť bazalky podstatně změní. Dále ji můžete zamrazit v mikroténových sáčcích nebo plastových nádobkách, při konzervaci se konzervuje celá snítka i s listy. Konzervuje se buď v octu nebo oleji.

Tulsí patří do čeledi hluchavkovitých a je bylinou rostoucí do výšky až jednoho metru. Listy má vejčité, chlupaté a na okrajích pilovité, květ mají chlupatý a purpurový.


Historie této bylinky


Tato bylinka v Evropě používaná již od středověku, již Plínius se zmiňoval o jejich léčivých účincích, má velké využití v mnoha směrech. Bazalka, ať už je jakákoliv, patří mezi oblíbené ingredience nejedné kuchyně, zejména thajské a středomořské, vyrábí se z ní bazalkový olej, užívá se v lékařství, kosmetice, v lázeňství (již ve starém Římě se přidávala do koupelí), k aromaterapii.

Bazalka se výborně hodí k těstovinám, do salátů, do omáček, polévek a pokrmů z luštěnin a mletého masa. Hodí se do nakládané zeleniny, bylinkových olejů a octů.


Bazalková pasta


Posekanou bazalku utřete s česnekem a olivovým olejem, přidejte k tomu nastrouhaný parmezán a nasekané nebo rozemleté piniové oříšky. Hustá pasta se pak napěchuje do malých skleniček, které se pevně uzavřou, takto vydrží v lednici i několik týdnů.


Bazalkový olej


Do láhve nasypejte pokrájené bylinky, celé či rozpůlené cibulky a na kolečka nakrájenou kapii nakonec se do sklenice opatrně zasune celá snítka bazalky a vše se zalije olejem. Pevně uzavřete a necháte stát při pokojové teplotě čtrnáct dní. Po dvou týdnech olej scedíte a takto vyrobený olej vydrží jeden rok.

Jako aromaterapeutický olej má silné kořeněné aroma, velmi často se mísí s jinými esenciálními oleji, a to převážně s citrusovými, levandulovými nebo oleji na bázi santalu. Její aroma efekt je velmi účinný na odstranění strachu, smutku, nervové napětí, bystří smysly, pomáhá ujasňovat myšlenky, stimuluje a zároveň uklidňuje, pomáhá s bojem proti nespavosti.


Proč je bazalka posvátná tak posvátná


Dle starých textů byla bazalka v hinduismu zasvěcena bohům Krišnovi a Višnuovi, kteří jsou převtělením symbolů štěstí, krásy, dlouhověkosti a prosperity. V Indii tulsí používají tak často, jako se u nás běžně užívá heřmánek. V hinduistických zemích zdobí bohoslužby. Na oslavu této bylinky se koná jednou v roce velká slavnost, známá jako „Kartik Shukla Dwadashi“, kdy na její počest je dokonce i ohňostroj.

V křesťanství je považována za Kristův dar a je svatá i v pravoslavné církvi. Do Evropy se dostala o několik tisíciletí později po obchodních cestách. V Itálii má post symbolu lásky a jinak je po celém světě je uznávaná bylinkáři, lékaři i kuchaři.

Titulní foto: Stylephotographs
Nejnovější články
Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit
Po celodenní aktivitě si zasloužíte chvíle odpočinku. Skvělým způsobem, jak relaxovat, je saunování. Pozitivní účinky termoterapie jsou totiž všeobecně známy. A takovou relaxaci si můžete dovolit díky infrasauně i v pohodlí svého domova.
Včera, inzerce, PR článek
Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě
Chcete se potápět, ale exotické destinace jsou pro vás příliš daleko? Pak pro vás mohou mít v Polsku řešení. Otevřou zde totiž nejhlubší bazén na světě. Jmenuje se Deep Spot a nabídne rekordní hloubku až 45 metrů.
18.3.2019, článek, Milan Šurkala
Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai
Po necelých pěti dnech jsme opustili Canggu, kde se nám zkrátka nelíbilo, a přesunuli jsme se na jihovýchod ostrova do přístavu Padangbai. Ten je vyhlášený především krásnými potápěčskými lokalitami.
11.3.2019, článek, Jana Bártová
Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu
Pokud při práci rádi posloucháte hudbu a jde o práci kreativní, možná byste měli zvážit, zda při ní poslouchat hudbu nebo nikoli. Vědci z několika univerzit totiž nově tvrdí, že poslouchání hudby negativně ovlivňuje verbální kreativní výkony.
5.3.2019, článek, Milan Šurkala
Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí
Posilujete a bojíte se toho, že když na chvíli přestanete, veškerá snaha přijde vniveč? Vědci tvrdí, že známé pořekadlo "use it or lose it" zas tak úplně neplatí a opětovné posilování bude jednodušší, než by se mohlo zdát.
27.2.2019, článek, Milan Šurkala