Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Eleutherococc - zázrak z tajgy

5.10.2007, Simona Grygárková, článek
Eleutherococc se pěstuje hlavně v severovýchodním Rusku u řeky Amur, kde se mu přezdívá sibiřský žen-šen, dále pak v Jižní Koreji a Číně. „Jeho nejbližším příbuzným je arálie Schmidtova a slavný žen-šen. Ale podle výzkumů Eleutherococc ve všech směrech podstatným způsobem převyšuje léčivé účinky žen-šenu,“ říká na úvod Ing. Jindřich Sýček, který se zabývá fytoterapií. Aktivně působí proti depresím, stresu a výrazně posiluje imunitu organismu.

Jak vypadá a kde ho najdeme


Eleutherococc se celým botanickým názvem jmenuje Eleutherococcus senticosus Maxim. Jeho léčivé účinky jsou známy již déle než tři tisíce let. Je to asi dva a půl meru vysoký keř, který se zařazen do čeledi rostlin břečťanovitých a díky latinskému názvu Araliacae, nazývaných česky rovněž aralkovitých. Roste v rozložitých lesích jedlových, cedrových a smrkových v nadmořské výšce vyšší než 850 metrů.

Keř eleutherococc má docela malé množství tenkých bočních větví, které jsou velmi dobře chráněny zdřevěnělými ostny. Ty jsou ohnuty směrem dolů a pokrývají celou kůru keře, jenž má světlešedou až tmavě hnědou barvu. Podobně jako u ženšenu nasedají listy eleutherococcu dlaňovitým způsobem po pěti na jednu lodyhu, která má délku okolo patnácti centimetrů. Listy oválného tvaru mají řapík a každý nasedá na lodyhu vlastní stopkou. Tři střední listy jsou zřetelně větší než oba vnější. Když přijde období květu bývá eleutherococc pokryt velkým množstvím drobných květů, která tvoří kulovitá květenství. Je to rostlina dvoudomá, takže jednotlivé keře nesou pouze samičí či samčí květy. Samčí rostlina má zabarvení květů fialové. Když se jedná o rostlinu samičí, má zabarvení květů žluté. Keř se rozmnožuje hlavně vegetativně. Po opýlení se vytvářejí malé kulaté peckovité plody, které dozrávají v září a mají černou barvu a tvar podobný jahodám. Každý plod obsahuje pět semen.


Působí příznivě na imunitu i chmurný stav duše


Drogou je kořen rostliny. Největší biostimulační účinky má eleutherococc v říjnu, před opadáváním listů. Eleutherococc má silně trpce nahořklou chuť, proto se používání čerstvého kořene moc nevyužívá. Nejčastěji užívanou formou je tekutý extrakt kořene se čtyřiceti procentním alkoholem. Výsledky výzkumů prováděných v mnoha zemích různými vědeckými pracovníky u tisíců dětí, mužů a žen byly více než pozoruhodné. Obrovskou výhodou bylo i zjištění, že nemá v podstatě žádné prokazatelné vedlejší účinky.

Zjistilo se, že nejdůležitějším vlivem této rostliny je posilování imunitního systému. Extrakt působí jako imunostimulátor, posiluje a harmonizuje obranyschopnost organismu. Má výborný vliv na duševní rovnováhu člověka. Jeho pravidelné užívání velmi působí při depresích, chronické únavě, potlačuje stres, stavy vyčerpanosti, pomáhá při léčbě různých druhů psychických chorob. Pacientům navrací chuť do života, celkové zklidnění, chuť k jídlu, odstraňuje pocity strachu a úzkosti, halucinace, bolesti a deprese. A pomáhá odstraňovat vedlejší účinky, které napáchala v těle medikamentózní léčba.“


Pro silnější srdíčko i nižší cholesterol


Dále příznivě působí na kardiovaskulární systém, arteriosklerózu. Velmi dobře vyrovnává hypotonii, postupně zvyšuje arteriální tlak. A tak buduje příznivé pozadí pro léčbu revmatické choroby srdce a mitrální vady. „Pomáhá také snižovat cholesterol v krvi a celkově harmonizuje krevní obraz,“ dodává pan Sýček.

Léčebné účinky eleutherococcu byly úspěšně ověřeny i u pacientů trpících cukrovkou. Zhruba po jednom měsíci pravidleného užívání extraktu se zmenšila koncentrace cukru v krvi z 15 mmol/l na 7,7 mmol/l a koncentrace cukru v moči ze čtyř procent na jedno procento. Dále se u pacientů zlepšil i celkový stav a snížila se žíznivost, svědění pokožky, slabosti, nervozita, únava.


Nový směr při léčbě rakoviny


Velké množství výzkumů se ale provádělo hlavně v onkologii, kde sklidil eleutherococc asi největší úspěch. Díky faktu, že silně zvyšuje imunitu organismu a posiluje jaterní tkáň, která následně dobře odstraňuje toxické látky z těla ven, snižuje negativní účinky radiaktivního záření a vysoce jedovatých cytostatik. „U nemocných, kteří užívali pravidelně extrakt z eleutherococc, se bílé krvinky začaly rychleji rozmnožovat a zabránily tak šíření nádorů a dalším tvorbám metastáz. Výzkumy dále ukázaly, že aplikace extraktu onkologickým pacientům přinesla již po čtyřech týdnech pravidelného užívání své výsledky a  zvýšila jejich imunitu až na trojnásobek. Z výsledků testů dále vyplývá, že eleutherococc je i výbornou prevencí proti rakovině všech druhů. Na ruských klinikách se používá eutherococc jako součást přírodní chemoterapie spolu s B-glutanem a Iscadorem.“


Další léčivé účinky Eleutherococcu


Eleutherococc se podrobil i výzkumům vlivu na kožní choroby. V něm obsažené éterické oleje, fytohormony, třísloviny, vitaminy mají velmi příznivý vliv na pokožku. Ruští dermatologové testovali u různých typů kožních neduhů jeho účinky. Už v průběhu kúry si nemocní chválili snížení svědivosti, ústup zánětlivých procesů, lupovitosti, vypadávání vlasů. Konečné výsledky výzkumů potvrdily, že eleutherococc je vynikajícím podpůrným lékem při léčbě dermatid, neurodermatid, kožních poškození způsobených ozářením a při léčbě akné.

Zjistilo se i, že je eleutherococc výborným lékem pro děti a to zvlášť při léčbě dětského pomočování, hyperaktivity, alergii a astmatu, dále je řádnou prevencí proti virovým a bakteriálním onemocněním a na zvýšení imunity po dlouhodobých onemocněních,“ doplňuje nakonec Ing. Jindřich Sýček.

Titulní foto: Yuri Arcurs