www.relaxuj.cz
>
>

Ekologická kuchyně

, , článek
V kuchyni se dá ušetřit spousta energie a peněz. Tady je pár rad, jak na to :-)
K oblíbeným
reklama

Využijte veškeré teplo...


  • Při každém otevření dvířek trouby uniká asi 20% tepla – proto se vyplatí raději umýt okénko od trouby a připravovaný pokrm sledovat přes sklo.
  • Ačkoliv je v receptu doporučeno předehřát troubu, většinou je to zcela zbytečné (výjimkou jsou speciální těsta). Pokud ji vypnete pár minut před dopečením, využijete zbytek tepla, aniž byste spotřebovávali energii... :-)
  • Poklička na hrnci sníží spotřebu energie až na 1/4! Nejlepší jsou tlakové hrnce, které ušetří dalších 50% energie.
  • Voda se nejrychleji uvaří v rychlovarné konvici nebo pomocí ponorného vařiče, po přelití vařící vody do hrnce se vám rychleji uvaří těstoviny.
  • Nenakupujte spotřebiče na baterky. Baterky se musí neustále doplňovat a vzniká tak špatně zpracovatelný odpad.
  • Toastujte... Kdo neohřívá staré pečivo v troubě, ale na nástavci na toastovači, ušetří až 70% energie.

Mikrovlnku jen na maličkosti


Už při dvou porcích spotřebuje mikrovlnná trouba více energie než sporák. Stejně tak rozmrazování v mikrovlnce spotřebuje velké množství energie. Proto potraviny raději vyndejte z mrazničky dostatečně včas před vařením.

Nakupujte místní výrobky - podpoříte tím nejen místní ekonomiku, ale ušetříte tím i energii spotřebovanou na dovoz výrobků z jiných částí světa.

Zdroj: Greenpeace
reklama
Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala