www.relaxuj.cz
>
>

Eko heslo: „R E D U C E, R E U S E, R E C Y C L E“

, , článek
Ochrana životního prostředí začíná v našich domovech. Nabízíme vám proto pár nápadů, jak prospět přírodě a ušetřit za energie.
K oblíbeným
reklama

Jak omezit spotřebu ("REDUCE")


To opravdu nejlepší, co pro naši planetu můžeme udělat, je více ji šetřit - využívat méně z jejích zdrojů. Jádrem problému naší ekologické krize je právě naše společnost založená na spotřebě.

Předtím, než si něco koupíme, bychom si měli položit následující otázky: Opravdu tento výrobek potřebuji? Existuje nějaký jiný výrobek stejného druhu, ale šetrnější k životnímu prostředí? Jak dlouho mi vydrží? Vím něco o jeho výrobě, použití, nebo o tom, jak se v přírodě rozkládá? Kde byl tento produkt vyroben a za jakých podmínek? Je možné tento produkt recyklovat a byly suroviny použité k jeho výrobě získány za šetrných podmínek?


Opět použitelné ("REUSE")


Bohužel žijeme v době, kdy je skoro vše "na jedno použití" a my jsme neustále vybízeni k nákupu nových a vylepšených výrobků. Přehlížíme přitom fakt, že ty staré výrobky, které už máme, se dají mnohdy snadno opravit.

Při nákupu bychom se měli snažit koupit výrobek, který má dlouhou trvanlivost. Při správné péči a občasných drobných opravách nás pak nepřekvapí, že mnoho našich věcí vydrží celou jednu generaci, nebo nás dokonce i přežijí.

V případě výrobků, které jsou vzhledem ke svému původnímu účelu znovu nepoužitelné, zapojte svou vynalézavost a snažte se pro ně najít nové uplatnění. Pokud máte pocit, že už pro ně nenajdete žádné uplatnění, zapřemýšlejte nad tím, kterému vašemu známému by udělaly radost.


Recyklujte ("RECYCLE")


Raději než byste nějakou věc vyhodili jenom proto, že už vám ani nikomu jinému nepřináší užitek, pokuste se ji raději recyklovat. Přestože recyklace není dokonalá, jelikož potřebuje energii a proces přeměny z jedné věci na druhou má často za následek produkci vedlejších zplodin, je stále recyklování lepší, než skladování přebytečného odpadu na odkrytých skládkách nebo jeho pálení.

Zdroj: Greenpeace
reklama
Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala