Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Eko heslo: „R E D U C E, R E U S E, R E C Y C L E“

24.4.2006, Relaxuj -REL-, článek
Ochrana životního prostředí začíná v našich domovech. Nabízíme vám proto pár nápadů, jak prospět přírodě a ušetřit za energie.

Jak omezit spotřebu ("REDUCE")


To opravdu nejlepší, co pro naši planetu můžeme udělat, je více ji šetřit - využívat méně z jejích zdrojů. Jádrem problému naší ekologické krize je právě naše společnost založená na spotřebě.

Předtím, než si něco koupíme, bychom si měli položit následující otázky: Opravdu tento výrobek potřebuji? Existuje nějaký jiný výrobek stejného druhu, ale šetrnější k životnímu prostředí? Jak dlouho mi vydrží? Vím něco o jeho výrobě, použití, nebo o tom, jak se v přírodě rozkládá? Kde byl tento produkt vyroben a za jakých podmínek? Je možné tento produkt recyklovat a byly suroviny použité k jeho výrobě získány za šetrných podmínek?


Opět použitelné ("REUSE")


Bohužel žijeme v době, kdy je skoro vše "na jedno použití" a my jsme neustále vybízeni k nákupu nových a vylepšených výrobků. Přehlížíme přitom fakt, že ty staré výrobky, které už máme, se dají mnohdy snadno opravit.

Při nákupu bychom se měli snažit koupit výrobek, který má dlouhou trvanlivost. Při správné péči a občasných drobných opravách nás pak nepřekvapí, že mnoho našich věcí vydrží celou jednu generaci, nebo nás dokonce i přežijí.

V případě výrobků, které jsou vzhledem ke svému původnímu účelu znovu nepoužitelné, zapojte svou vynalézavost a snažte se pro ně najít nové uplatnění. Pokud máte pocit, že už pro ně nenajdete žádné uplatnění, zapřemýšlejte nad tím, kterému vašemu známému by udělaly radost.


Recyklujte ("RECYCLE")


Raději než byste nějakou věc vyhodili jenom proto, že už vám ani nikomu jinému nepřináší užitek, pokuste se ji raději recyklovat. Přestože recyklace není dokonalá, jelikož potřebuje energii a proces přeměny z jedné věci na druhou má často za následek produkci vedlejších zplodin, je stále recyklování lepší, než skladování přebytečného odpadu na odkrytých skládkách nebo jeho pálení.

Zdroj: Greenpeace