Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Dovolená ve Španělsku - Costa Brava

29.8.2008, Eliška Tlustá, článek
Mezi nejoblíbenější turistické destinace a má nejoblíbenější místa ve Španělsku patří Costa Brava, kam jsem se vypravila o mé letošní dovolené. Proto bych se s vámi ráda podělila o své zážitky z tohoto „divokého pobřeží“.

Costa Brava – severní Katalánsko


Pobřeží Costa Brava se nachází na severu Katalánska a táhne se směrem od španělsko – francouzské hranice až po ústí řeky Tordera do moře (jižně od Blanes). Costa Brava končí v jižní části tohoto pobřeží, u Lloret se Mar (respektive za Blanes), kde zejména najdeme písečné pláže.


Za Mekkou surrealismu


Za francouzko- španělskou hranicí se nachází město Figueres. První větší katalánským městem, které jistě stojí za zmínku a za návštěvu. Je známé zejména kvůli muzeu význačného surrealistického umělce Salvátora Dálího. Toto muzeum je již na první pohled zajímavou stavbou – stojí v bývalém divadle. K muzeu je připojena stojící věž, která se dnes na počest Dálího manželky Galy nazývá Torre Gallatea. Za zmínku také jistě stojí, že Dálí je ve svém muzeu dokonce pochován. Nebuďme ale pochmurní, neboť město Figueres láká i k veselým turistickým zajímavostem, které stojí za zhlédnutí. Je jím například Muzeum hraček (Museu dels Joguets), se svými třemi tisíci hračkami!


Cadaqués – malebná rybářská vesnice


Vyznavači umění a zvláště milovníci zmiňovaného umělce Salvátora Dálího, nesmí opominout navštívit vesnici Cadaqués. Tato malebná rybářská vesnice leží na východním cípu poloostrova Cap de Creus. Dnes se návštěvník do vesničky dostane autem nebo jiným „povozem“. Autobus jede přímo z Figuerés nebo z Barcelony. Dostanete se již po silnici, původně však Cadaqués bylo přístupné pouze lodí. Ale proč zmiňuji S. Dálího? V Cadaqués totiž stojí jeho dům, v němž od roku 1940 bydlel. Dálího dům již zvenčí znázorňuje jeho charakteristický styl plný „hravých protikladů“: dům vznikl spojením dvou rybářských domů a je vyzdoben dvěma vejci z betonu. Za S. Dálím sem jezdili na návštěvu jeho přátelé, zejména taktéž umělci. Byl to například francouzský surrealista Paul Eluard nebo fotograf Man Ray. Ještě před Dálím sem jezdil neméně známi umělec, Pablo Picasso, známý svými kubistickými obrazy.


Moderní letovisko


Ale posuňme se dál k další nedílné součásti již moderní Costa Bravy. Letovisko Empuriabrava je uměle vybudované město s kanály, hotely, restauracemi a obchody.
Pozorujte přírodu a ptactvo


Jižně od letoviska Empuriabrava se nalézá národní park Emporda. Jedná se o druhý nejdůležitější park Katalánska. Park byl založen v roce 1983, aby byla zachována zdejší podoba krajiny a fauny. V tomto parku můžete procházet cestičkami mezi močály a bažinami. A můžete se zastavovat u „pozorovatelen“ a dalekohledem sledovat až přes dvě stě devadesát druhů ptactva. Park má celkovou rozlohu čtyřicet sedm kilometrů čtverečních.


Prohlédněte si podmořský svět


Dalším letoviskem je L‘Estartit, kde se můžete slunit nebo procházet na dlouhé a široké písečné pláži. Z tohoto městečka můžete podniknout výlet lodí na Less Illes Medes – Medesovy ostrovy, které jsou vzdálené zhruba dva kilometry. Od roku 1983 jsou národním parkem. Ze dna speciální lodi, která má prosklené dno, můžete pozorovat podmořský svět.


V Palamos se nalézá Muzeum Costa Bravy


Uprostřed Costa Bravy se nalézá moderní město s někdejším rybářským přístavem Palamos, které je oblíbené místo pro návštěvu turistů. V současné době se v přístavu pořádají závody plachetnic. V místním muzeu vám přiblíží dějiny a současnost Costa Bravy.


Do Platja d´Ara za zábavou a nákupy


Několik kilometrů od Palamos leží letovisko Platja d‘Aro s tříkilometrovou pláží. Město, které je v létě plné návštěvníků, obchodů a zábavy.


Zahlédněte každodenní život katalánských obyvatel


Nedaleké městečko Sant Feliu de Guíxols leží v malé chráněné zátoce. Oproti modernímu a rušnému Platja d‘Aru je Sant Feliu klidnější a více prodchnuté historií a každodenním životem místních obyvatel. Stojí za vidění náměstíčko s klášterem a gotickým kostelem, který založili benediktýni a pro zdejší obec má velký význam. Stalo se z něj nejvýznamnější náboženské katalánské centrum. Oproti duchovní tradici se setkáme každou neděli dopoledne se zcela světskou záležitostí. A tou jsou trhy, které nabízejí jak oblečení, kosmetiku i zeleninu a ovoce, tak čerstvé ryby a sýry i jiné španělské drobnosti.

Když půjdete z Feliu podél pobřeží do Tossy de Mar, uděláte si nádhernou procházku mezi píniovými a korkovými háji s krásnými výhledy na moře.


Girona je plná pamětihodností


Girona leží uprostřed trasy do Barcelony. Městem protéká řeka Onyar, avšak mnohdy je koryto pro řeku prázdné, vedry vysušené. Na pravém břehu leží staré město, které stojí za prohlídku. Malebné uličky se zajímavými obchůdky, ulice Rambla s četnými kavárnami, restauracemi a obchůdky se zmrzlinou. Zajímavou pamětihodností v Gironě je katedrála s barokním portálem, s bohatě vyzdobenými kamennými reliéfy a sochami. V muzeu, které se nachází v katedrále, se nachází Tapisérie stvoření – nástěnný koberec z jedenáctého století a je nejcennější z románského textilního umění v Evropě. Nedaleko katedrály se nachází kostel Sant Feliu a budova, kde se nachází arabské lázně z románského období.


Vykoupejte se v čistém moři


A konečně se dostáváme ke krásně historickému a malebnému městečku dýchající dlouhou historií: Tossa de Mar. Do Tossy si můžete udělat výlet lodí z San Feliu de Guíxols, kde se pak můžete vykoupat v malém zálivu s písečnou pláží a velmi čistou vodou. Tossa má totiž od Evropské unie ocenění za kvalitu vody. Když už Vás lenošení na pláži přestane bavit, stojí za námahu „vyšplhat se“ (v tom horku) podél hradeb ze čtrnáctého století, s obrannými věžemi, které se rozprostírají na skalnaté vyvýšenině nad mořem. Pokochat se tak můžete krásnými pohledy na moře. Úplně nahoře se nalézají zbytky gotického kostela z třináctého století. Tento památkově chráněný komplex patří svým způsobem k nejimpozantnějším na celé jižní Costa Bravě. Také se lze projít po městečku a v obchůdcích nakoupit suvenýry na památku.


V Lloretu je sezóna celý rok


Letovisko Lloret de Mar, ačkoliv se jedná o jedno z nejznámějších měst na Costa Bravě, tak rozhodně nepatří mezi nejhezčí. Najdete zde diskotéky, kasina, bary, hotely a restaurace. Asi dva kilometry od Lloretu se nachází vodní zábavní park Water World se spoustou bazénů a atrakcí. V Lloretu se sezóna celý rok, a to nejen v létě. Z Lloretu se také dostanete vlakem do města Blanés, která je poslední zastávkou na Costa Bravě. Směrem a jih pod městem Blanés začíná Costa Maresme.


Kde Costa Brava končí


Město Blanes bylo založeno Římany, je nejjižnějším městem na Costa Bravě a leží kolem nádherného asi čtyřkilometrového písečného zálivu. Co je zde zajímavého k vidění je, zejména krásná Botanická zahrada, která se nachází ve svahu za městem. Mar i Murtra, založená v roce 1953 a roste v ní okolo čtyř tisíc rostlin zejména subtropických. Zároveň jsou zde hezké vyhlídky na moře nebo možnost posedět a pokochat se nezvyklými rostlinami na lavičce. Nedaleko Blanes také najdete zábavní park Marineland s bazény, skluzavkami. Čeká vás zde také představení cvičených delfínů a papoušků.

Ačkoliv článek o Costa Bravě končí, poznání tohoto „divokého pobřeží“ končit nemusí. Vždyť Vás možná čeká pozdní dovolená a třeba zrovna zatoužíte si prohlédnout krásy španělského, respektive severního Katalánska.

Zdroje: Španělsko, kapesní průvodce, J.Petro, CP Books Brno, 2005, Costa Brava, H. Klöcker, Jan Vašut s.r.o., 2003