Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Dotek plesové sezóny

7.3.2006, FIA , článek
Veselé i vážné čtení o začátku plesové sezóny a hlavně o tom, jak to vše přežít bez zdravotní újmy. Člověk nemusí být hvězdou plesu nebo večírku, ale všude kam vkročí, by se měl cítit dobře. Tak je to tady. Plesová sezóna v plném proudu. Pánové oprášili obleky, dámy postávaly před zrcadlem a zkoušely si šaty. Výsledky byly mnohdy obdivuhodné, jindy spíš nešťastné. Není smutnějšího pohledu než na muže, co se ošívá v těsném obleku (tohle známe i z politické scény) nebo na ženu, která se snaží napresovat do šatů, ze kterých „vyrostla“ už loni. Co bývá ale obvykle zásadní korunou plesové sezóny jsou lidské modely nasoukané do plesových oděvů, jež přikryjí náležitě bytelnými bundami.

Hastroš je slabý odvar


Je to tak, jestli něco vypadá opravdu nad míru příšerně, tak to jsou ženy a muži ve svátečních úborech, které pod tíhou mrazů uschovají do zimních bund. Tento příšerný zlozvyk začíná už v tanečních, kdy je celkem pochopitelné, že mnozí rodiče nepořizují svým ratolestem zimníky anebo kabáty. Proč taky? Děti z nich stejně brzy vyrostou a k běžnému nošení se pro mladé tanečníky stejně nehodí.

Bohužel i když je člověčí růst již definitivně ukončen, stejně potkáváme muže v obleku pod bundou, ženy v lodičkách a večerní róbě přes kterou přehodí „šustivou parádu“. Proto, aby ta letošní nebo i příští plesová sezóna byla trochu jiná, dovolím si vás dámy a pánové pozvat na malou exkurzi do společnosti. Nečekejte ples ve vídeňské opeře, ale snad vám pár mých jednoduchých rad a tipů pomůže s bezradností před šatní skříní.


Kabát je vaše společenská vizitka před vstupem do společnosti


Tedy, bundy zanechejme pro tentokrát spořádaně viset doma na věšáku a poohlédněme se po kabátu. Není-li peněženka připravena na drastický nákup nejnovějších módních trendů, zaskočíme si na nákup do second handu. Za poměrně slušný peníz tam lze pořídit svrchník, který třeba moc nezahřeje, ale zato nám nebude dělat ostudu. Pokud jej odnesete před prvním použitím do čistírny, nemusíte se pak obávat o jeho hygienickou závadnost. Pravda, touto operací se nákup celkem prodraží, ale třeba zjistíte, že jste si nepořídili jen jednorázovou plesovou parádu, ale celoročně nositelný model.


Tučňák před zrcadlem


Pánové i dámy, jen málokdo z nás měl to štěstí, že si nepřipadá tlustý. Ve vypjatých chvílích před odchodem do společnosti a po několikaměsíčním zimním lenošení není zrcadlo zrovna nejlepším přítelem. Nezahánějte však špatnou náladu tabulkou čokolády a raději se v předstihu přestaňte po nocích cpát dobrotami z ledničky. Pokud se vám to ovšem nepovedlo, je pozdě si rvát vlasy. Co tedy v takové situaci dělat? Určitě najdete alespoň jediný model, ve kterém si budete připadat přitažlivě. Pokud ne, doporučuji se plesových radovánek zříci, protože není nic horšího, než zkažený večer v důsledku nadměrné sebekritiky. Vždycky totiž potkáte někoho, komu to bude proklatě slušet a bude vypadat mnohem lépe než vy.

Popsaný duševní i fyzický stav je příznačný spíše pro dámy, ale věřím, že se najdou i sebekritičtí muži, jež prožívají podobné stavy. Za vrcholně nespravedlivý však považuji fakt, že všichni muži vypadají v dobrém obleku kouzelně. Obleky mají totiž jakousi neuchopitelnou vlastnost skrývat nadváhu, vylepšovat postavu a dodávat mužům tu pravou eleganci. Nemohu si nepostesknout, že není nic krásnějšího než chlap v obleku. Škoda jen, že dámské šaty mají naprosto opačné vlastnosti…


Miluji kravatové typy


Muž. Muž v obleku. Muž v obleku doplněném vkusnou kravatou. Pastva pro oko. Kolik takových se mihne na plese? Po čertech málo. Proto pánové, buďte jedním z nich. Kravata je zlatým hřebem celé vaší image. Věnujte jejímu výběru maximální pozornost a letos už opravdu nechte doma kravaty s Mickey Mousem, fotbalovými míči nebo mysliveckými motivy.


Se zataženým břichem na věčné časy a nikdy jinak


Tak ano, došla jsem k názoru, že i letos na mne ze zrcadla kouká tučňák. Ale když zatáhnu břicho i zadek, vystrčím prsa a budu se usmívat jako filmová superstar, nemusí být výsledek až tak špatný. Proto před návštěvou kulturně společenské akce, k níž plesy určitě patří, doporučuji příliš nejíst. Zatahovaní břicha pak jde o mnoho snáz!


Pozor na společenské faux pas


Jedna moje kamarádka před časem vyrazila na večírek, na kterém jí nadmíru záleželo. A protože si od mládí kouše nehty rozhodla se vylepšit svoji něžnou ručku umělými drápky. Bohužel zvolila levnější variantu, což nebyla modeláž umělých nehtů, ale zakoupení nehtů nalepovacích. Večírek se vyvíjel slibně. Uchvátila pozornost pana „nejpřitažlivějšího“ a jala se s ním konverzovat nad sklenkou vína u baru. Asi v půlce rozhovoru si povšimla, že na ni pan „úžasný“ třeští zraky. Sebejistě se domnívala, že je naprosto neodolatelná, a tak přidala ještě několik významných a vyzývavých gest. Po chvilce se omluvila a vyrazila na toaletu. Jaké však bylo její zděšení, když před zrcadlem zjistila, že jí z perfektního účesu trčí pět rudě nalakovaných nehtů z pravé ruky!


A ještě jednou pozor


Když jsem ještě byla osoba školou povinná, zúčastnila se naše třída dobrovolně povinného zájezdu do divadla. Po vytoužené přestávce, při které se většina děvčat odebrala na toalety, jsme se vracely spořádaně na svá místa. Poslední výstražné zvonění pak překvapilo všechny diváky v sále nemilou podívanou na naši „tučňákoidní“ spolužačku, která také běžela na toaletu, ale při zpáteční cestě se jí podařilo zasunout zadní díl sukně do punčocháčů. Bohužel byla skutečně jediná v celém sále, kdo si toho nevšiml….


Mužské rámě je nezbytností


Není to jen tak ledajaké klišé. Na kluzkých parketách se nejedna dámská nožka v lodičkách ocitne v úzkých. A tady je čas na pánské rámě, které dokáže udržet rovnováhu i při těch nejgrotesknějších situacích. Přítomnost partnera je tedy více než žádoucí.


Dámská společnost


Pro pány bude asi nejdůležitější částí sálu přilehlý bar. Po tom, co bezpečně usadili partnerku ke stolu, mohou tedy vyrazit na zaslouženého „panáka“. Není ovšem od věci si pamatovat, že množství občerstvení musí být úměrně závislé na tělesné konstituci, a to nejen vlastní, ale také partnerčině. Žena, ladně přehozená přes partnerovo rameno, není sice nejhorším doplňkem obleku, ale daleko více vám to oběma bude slušet na vlastních nohou. Taky opačná situace není zrovna záviděníhodná. Partnerka vláčející za sebou „mužskou trosku“ budí spíš soucit než obdiv pro svou tělesnou sílu.


Historka na závěr, bohudík neprožitá na vlastní kůži


První taneční, dámská volenka. Nazvat bitvu o minoritní skupinu mužů v sále dámskou volenou, je opravdu silné slovo. Dívky se rozbíhají, aby v co nejkratším čase dosáhly vytouženého cíle. Zákon schválnosti tomu ovšem chce, že pro jednu z nich je to ten večer běh poslední. Pár metrů před cílem (respektive před vysněným partnerem) zradí dotyčnou slečnu podrážky zánovních lodiček a jejích několik desítek kilogramů živé váhy se sesune na parkety. Setrvačností, do slova a do písmene, dojede po zadku pod židli vyvoleného mladíka. A protože dotyčný chlapec není zrovna gentleman, zbaběle prchá ze sálu.

Pokud tedy nechcete „padnout na zadek“ před svým protějškem, ať ženou či mužem, v žádném případě neběhejte po naleštěných parketách. Ušetříte si modřiny na těle, duši i pověsti.

Foto: Rudolf Kotulán