www.relaxuj.cz
>

Dopřejte si mátové osvěžení

Dopřejte si mátové osvěžení
, , článek
Většina lidí miluje osvěžující vůni mátového čaje. Já si také bez chuti a aromatu této rostliny neumím představit prosluněné dny. Máta umí zpestřit všechny letní koktejly, ovocné saláty či poháry. V tomto článku vás chci seznámit s jejími léčebnými účinky.
K oblíbeným
Máta peprná, latinsky menta piperita l., je trvalka s dřevnatým stonkem, dorůstající do výšky až 75 centimetrů. Její listy jsou dlouze řapíkaté a zubovité. Kvete nafialovými kvítky. Drogou je list, někdy i kvetoucí nať. Tato bylinka obsahuje hořčiny, třísloviny a také oleje, zejména menton a mentol, které výrazně pomáhají uvolňovat hladké svaly trávicí soustavy a potlačují křeče. Díky těmto schopnostem může tato bylinka poskytnout přirozenou úlevu - například při syndromu dráždivého tračníku, onemocnění způsobujícím obrovské křeče, trávicí problémy a střídavě se opakující průjmy a zácpy. Dále jí můžeme úspěchem použít při migrénách, nadýmání, žaludečních křečích, bolestech zubů či nejrůznějších výronech a namožených svalech. Moderní výzkumy rovněž naznačují, že máta pomáhá rozpouštět žlučové kameny, omezuje nevolnosti s pocity na zvracení, ředí hleny, omezuje záněty v nose.


Máta a aromaterapie


Aromaterapie využívá éterické silice obsažené v této rostlině. Tyto esenciální oleje zabíjejí choroboplodné zárodky. Vdechování této vůně tedy čistí vzduch, tudíž jsou účinnou prevencí před respiračními onemocněními, ale rovněž pomáhají při jejich léčbě. Při výběru éterického oleje je nutné dbát na kvalitu. Na etiketě lahvičky musí být vždy uvedeno, že je silice stoprocentně přírodní. Není-li tam napsáno nic nebo například devadesáti pěti procentě přírodní, nikdy nekupujeme, poněvadž těch zbylých pět procent je syntetických, tedy velmi dráždivých a rozhodně ne léčivých. Éterický olej z máty není vhodný pro děti do pěti let, těhotné a kojící ženy. Máta totiž snižuje tvorbu mateřského mléka.


Osvědčené mátové recepty


Ústní voda z máty
Potřebujeme: 2 dcl teplé vody, 1 lžičku mořské soli, 2 kapky 100% přírodního éterického oleje z máty. Všechny přísady smícháme dohromady a tak získáme antibakteriální ústní vodu.

Masážní olej z máty
Potřebujeme: 4 lžíce panenského rostlinného oleje (mandlový, olivový, sezamový), 4 kapky 100% přírodního éterického oleje z máty. Obě přísady smícháme dohromady a můžeme aplikovat. Tento masážní přípravek se hodí na bolavé klouby, svaly či k masážím.

Balzám na kocovinu
Mátový čaj je úžasným prostředkem na kocovinu. Odstraňuje bolesti hlavy a také zklidňuje podrážděný žaludek. Připravíme si ho tak, že jednu a půl polévkové lžíce čerstvé máty nebo jednu lžíci sušené přelijeme jedním litrem vroucí vody a necháme patnáct minut louhovat. Po uplynutí této doby čaj přecedíme, můžeme ho i jemně přisladit medem, agáve či javorovým sirupem a můžeme po douškách popíjet.

Stop migréně
Při bolestech hlavy si můžeme pomoci mátovým éterickým olejem. Stačí si natřít jednou kapkou této silice oba spánky a potom si dopřát menší relaxaci. Dávkování nikdy nepřekračujeme, méně znamená více!

Mátová koupel na oteklé a unavené nohy
Připravíme si ji tak, že dvě hrstě čerstvé máty nebo hrst sušené přelijeme jedním a půl litrem vroucí vody a necháme dvacet minut louhovat. Po uplynutí této doby vše důkladně přecedíme, nalijeme do připravené nádoby a můžeme aplikovat. Tato procedúra by měla trvat asi patnáct
minut.

Máta – balzám na nervy
Při nervozitě, stresu, depresích, úzkostech či nespavosti si můžeme pomoci tímto uklidňujícím nálevem. Smícháme mátu, meduňku, chmel a kořen kozlíku (má trošku zajímavé aroma, ale v uvařeném čaji to již nejde cítit) stejným dílem. Dvě čajové lžičky směsi přelijeme dvěmi dcl vroucí vody a necháme patnáct minut louhovat. Potom dobře přecedíme, můžeme i přisladit medem a po douškách popíjíme. Během kritického dne takových šálků můžeme vypít hned několik.

Čerstvá máta a i mátový éterický olej rozhodně v naší domácnosti nesmí chybět. V teplých dnech krásně provoní a ochladí byt. Na cestách nám zase pomůže při nevolnostech. Zkrátka na tuto bylinku nedám dopustit.

Titulní foto: Rudchenko
Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář