Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Domácí lékárna – léčivé houby

22.9.2008, Simona Grygárková, článek
V minulém článku o houbách jsme se zmínili o velkých léčivých schopnostech hlívy ústřičné. Ale nejen tato houba působí skvěle na lidský organismus, příroda nám jich nabízí víc a právě s těmi dalšími vás seznámíme právě nyní, když je ten pravý čas na houbaření.

Jidášovo ucho do kuchyně i lékárničky


Boltcovitka ucho jidášovo (Hirneola auricula-judae) je docela nevzhledná houba, které si běžný houbař ani nevšimne. Nemá téměř žádnou vůni ani výraznou chuť,“ říká na úvod mykolog Ing. Jaroslav Pinkas. Vyrůstá především na starších větvích bezu černého, buku či vrbě. Roste celoročně, ale nejvíce se jí daří brzy z jara. Jestliže se budeme chystat ke sběru, je lepší jít po vydatnějším dešti, protože za většího sucha houba zaschne natolik, že ji snadno přehlédneme. Po dešti dostatečně nabobtná do úctyhodných rozměrů a zajímavých tvarů. Ke sběru jsou vhodné pouze čerstvé plodnice, které ještě nejsou potaženy zelenou řasou.

V Asii je je jidášovo ucho velmi oblíbené a jeho obyvatelé věří v zázračné zdravotní účinky této houby. Nesmí chybět v receptech čínské i japonské kuchyně. V Evropě jsou léčivé účinky jidášova ucha známé už přes čtyři sta let. Jsem velmi rád, že se dnes již konečně běžně objevuje v nabídce supermarketů a v obchodech s ovocem a zeleninou.“


Léčivé účinky jidášova ucha


Posiluje obranyschopnost organismu a navozuje psychickou pohodu, zkvalitňuje vlasy, pokožku a nehty, snižuje krevní tlak, upravuje srdeční činnost a zpevňuje žilní stěny, regeneruje játra, slinivku a ledviny. Účinně tlumí bolesti žaludku, kloubů i zubů. Posiluje organismus ženy po porodu.

Z jidášova ucha si kromě konzumace můžeme připravit odvar nebo tonikum. Tonikum si namícháme tak, že čtyřicet gramů houby zalijeme jablečným či vinným octem až po okraj (houby musí být ponořené), necháme tři až pět dní odstát, scedíme a poté užíváme dvakrát denně jednu čajovou lžičku tonika. Toto tonikum je vhodné pro ženy po porodu. Odvar z jidášova ucha si připravíme následujícím způsobem. Čtyři gramy sušené houby namočíme do pětiset ml vody a necháme přes noc odstát. Pak houbu dvě hodiny povaříme na mírném plameni. Denně pijeme jeden šálek tohoto odvaru večer před spaním. Můžeme si ho osladit medem či ječným sladem,“ radí pan Jaroslav.


Recepty z jidášova ucha


Jidášova směs
Potřebujeme: 250 g čerstvého jidášového ucha, olivový olej, 500 g brambor, mořskou sůl, pepř, bazalku nebo čerstvou petrželovou nať.

Postup: Brambory uvaříme, nakrájíme na kostky nebo plátky a necháme vychladnout. Houby nakrájíme na tenko a jemně orestujeme na olivovém oleji, potom je podlijeme dvěma lžícemi vody a necháme pod pokličkou dusit. Jakmile je houba měkká, přisypeme k ní brambory a bazalku nebo čerstvou petrželovou nať a prohřejeme. Můžeme podávat se zeleninovým salátem.

Z jidášova ucha můžeme připravit i známou houbovu smaženici, dát ho polévek a rizota.


Čirůvka fialová


Mezi další léčivé houby patří čirůvka fialová (Lepista nuda). Čirůvek je známá celá řada. Tu první takzvanou májovku můžeme sbírat již v polovině dubna na okrajích lesů a lukách. A tu poslední – fialovou, o níž dnes bude řeč, v listopadu a začátkem prosince. Čirůvka fialová odpovídá barvou svému názvu, takže si ji jen tak nelze splést, jen stářím bledne do okrova. Roste v listnatých i jehličnatých lesích, zahradách, loukách i hájích,“ popisuje pan Pinkas.


Léčivé účinky čirůvky


V roce 1956 francouzský lékař Porton, který byl mimo jiné silný diabetik, přišel čirou náhodou na to, že čirůvka snižuje hladinu cukru v krvi. Přišel na to díky tomu, že několik dní potom, co měl k obědu větší množství čirůvek, následovala stejná úleva, jako po obvyklé dávce inzulinu – snížení hladiny cukru v moči i potlačení průvodních jevů, jako suchost jazyka, svědění pokožky, pálení očí, bolesti hlavy i končetin, nespavost. Vědci v dnešní době tyto účinky pomocí pokusů prokázali.


Recepty z čirůvky


Čirůvková omáčka
Potřebujeme: 2 kg čerstvých čirůvek, olivový olej, 1 velkou cibuli, mořskou sůl, pepř, 1 lžičku kukuřičného nebo bramborového škrobu, 200 ml šlehačky a pažitku.

Postup: Cibuli a houby nakrájíme a jemně orestujeme na olivovém oleji. Podlijeme vodou a dusíme do měkka (s vodou to nepřeháníme). Do šlehačky rozkvedláme škrob a koření a pomalu nalijeme na měkké houby a řádně promícháme. Před podáváním posypeme pažitkou. Podáváme s knedlíkem, rýží, těstovinami, k masu.

Čirůvku můžeme připravit běžně jako ostatní houby – smaženice, polévky, rizoto, saláty, omáčky.


Pýchavka bojuje proti rakovině


Také mnohými opomíjený druh houby pýchavky obecné má prokazatelné léčivé účinky.“ Pýchavka obecná (Lycoperdon perlatum) patří k velmi hojným druhům rostoucím jak v listnatých, tak i jehličnatých lesích. Poznáme ji podle ostnů, které jsou olemovány kolem dokola drobnými zrnky. Tyto ostny ve stáří vypadávají a zanechávají po sobě takzvané areoly. Používáme pouze mladé plodnice, které jsou uvnitř bílé, jakmile začne teřich žloutnout či zezelená, tak nejsou už ke konzumaci vhodné.

Pýchavek je mnoho druhů, všechny z nich jsou jedlé a navíc obsahují prokazatelné proti rakovinné látky, takže se opravdu doporučují konzumovat po celou houbařskou sezónu,“ vysvětluje pan Jaroslav. Pýchavky tepelně upravujeme jako ostatní houby.


Zázračná leskorka


Dalším druhem houby, o němž bych se neměl zapomenout zmínit, je leskorka lesklá (Ganoderma lucidum).“ Vyrůstá obvykle z kořenů a pařezů listnatých stromů, u jehličnanů se jedná o ojedinělý jev. Je to na první pohled poměrně ne příliš zajímavá houba, někomu může přijít přímo slizká, ovšem zdání klame, leskorka má fantastické léčivé schopnosti. „Obsahuje polysacharidy s protinádorovými účinky, takže je velmi vhodnou prevencí, ale i doplňkovou léčbou rakoviny. Silně posiluje imunitní systém, reguluje srdeční činnost, upravuje krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi, pomáhá při revmatismu a bolestech kloubů. Ulevuje astmatikům a kardiakům. Je výborným přírodním lékem proti migrénám a nespavosti i psychických poruchám. Tuto houbu však nelze přímo konzumovat, protože je velmi tvrdá. V medicíně se tato houba využívá v podobě sirupů a tinktur, které se dají koupit v produktech čínské medicíny,“ radí pan inženýr.


Límcovka dodá vitamíny typu B


Posledním druhem houby, o kterém se ještě musím zmínit, je límcovka obrovská (Stropharia rugosoannulata).“ Límcovka je docela velká houba s blanitými šedými až černofialovými lupeny. Roste od poloviny května do začátku listopadu. Můžeme ji nalézt v mulčovací kůře nebo ve zbytcích pšeničné slámy. Dá se snadno pěstovat v pytlích slámy či pařezech jako hlíva ústřičná. Tato houba má dobrou chuť i příjemnou vůni.

Límcovka je zdraví velmi prospěšná houba, protože obsahuje organismu obvykle chybějící vitaminy skupiny B a účinné protirakovinné látky. Tepelně ji upravujeme, jako jsme zvyklí u jiných druhů hub.

Mnohé z hub jsou cennými poklady přírody a bylo by škoda jejich léčivých schopností nevyužít, musíme však mít na paměti, že patří do skupiny, které snadno absorbují některé škodliviny, takže je nikdy nesbírejte podél silnic nebo na dalších rizikových lokalitách. Jedině tak si zachovají svoji sílu a mohou vám ji předat,“ dodává nakonec pan Ing. Jaroslav Pinkas.

Titulní foto: Richard Thomas