www.relaxuj.cz
>
>

Dobromysl alias oregáno

, , článek
Dobromysl je většině lidí důvěrně známá rostlinka, neboť se vyskytuje na drtivé většině pizz. To ovšem není jediný způsob jejího využití.
K oblíbeným
reklama

Charakteristika


Dobromysl je trvalka dorůstající až 60 centimetrů. Pochází z mírného a subtropického pásu Evropy a Asie. Celá rostlina má výraznou vůni a je medonosná. Kvete od července do srpna, tvoří vzpřímené, v horní části se větvící lodyhy. Její listy jsou vstřícné, s krátkými řapíky.


Pěstování


Oregáno se pěstuje ze semen. Předpěstované sazeničky se dají vysázet do asi 60 centimetrů širokých a 30 centimetrů od sebe vzdálených řádků. Vzrostlé rostliny se pak mohou rozmnožovat i dělením. Vzhledem k tomu, že se jedná o trvalku, může vydržet až po dobu sedmi let. Výhodou pěstování dobromysli je, že zaplevelení předchází samotná bylinka, neboť se sama postupně rozrůstá a uzavírá tak prostor nezvaným hostům. Sklízí se většinou dvakrát do roka, když je nať v plném květu, dá se sušit do polostínu svázaná ve svazečcích. Je možné tuto nenáročnou rostlinu pěstovat i v truhlíku a používat ji jako čerstvé koření. takto je výborná například do rajčatových salátů.
Léčivé účinky


Už Hippokrates tvrdil, že má dobromysl pozitivní vliv na nervový systém a že zmírňuje plicní choroby. Ve středověku se dokonce tvrdilo, že pomáhá proti malomocenství. Dnes je vyhledávaná, protože pomáhá proti kašli, má protizánětlivé účinky a podporuje vylučování žluči. Také podporuje chuť k jídlu. V léčitelství se používá i jako protikřečový prostředek. Dále se může využít i při zánětech dásní nebo průjmu, využívá se i k přípravě obkladů na špatně se hojící rány.Dobromysl spadá do skupiny tzv. „svatojánského kvítí“. Trhala se na svatého Jana a měla chránit po celý rok lidi i zvířata. Mimo jiné i mnozí věřili, že dokáže přičarovat a zajistit lásku. A jak už její název napovídá, hlavně měla způsobovat „dobrou mysl“.


Použití


Do jídel se využívá sušená i čerstvá dobromysl. Zdobí a ochucuje pizzy, italské polpety i špagety. V Mexiku se zase stala součástí chilli. To se vytváří ze směsi papriček a bylinek, mezi nimiž dominuje dobromysl. Je neodmyslitelnou částí chilli con carne. Dříve se také využívala v domácnostech jako náhražka pravého čaje. A v krajních případech dokonce nahrazovala i chmel při přípravě piva. My ji můžeme použít jako ozdobu v karbanátcích či jí přidat k fazolím nebo dušené zelenině, do salátů a samozřejmě do omáčky na pizzu nebo těstoviny.
reklama
Nejnovější články
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář
Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama! Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama!
Voňavý parfém – 1200 Kč, řasenka vytvářející neodolatelné řasy – 250 Kč, neslíbatelná rtěnka – 190 Kč, halenka vybraná s maximální péčí 600 Kč, jízdenka na mhd 32 Kč. Zkušenosti z nepovedeného rande? - K nezaplacení. Na všechno ostatní je tady MasterCard.
23.5.2019, článek, Pavlína Uhrinová
Cestování po Šanghaji: Yu Garden, Jing'an a maglev Cestování po Šanghaji: Yu Garden, Jing'an a maglev
Je tu poslední den v Šanghaji. V ten jsme navštívili starobylou Yuyuan Garden s velkým tržištěm, Jing'an Temple a znovu jsme se byli posilnit českým jídlem. A co by to byla za návštěva Šanghaje, kdybychom na letiště nejeli maglevem? 430 km/h! 
15.5.2019, článek, Milan Šurkala
10 důvodů, proč si pořídit nafukovací vířivku 10 důvodů, proč si pořídit nafukovací vířivku
Milujete relaxaci v prohřáté vodní lázni mezi bublinkami? Líbila by se vám možnost užívat si tuto slast pravidelně v pohodlí domova? Nafukovací vířivka je pro vás to pravé. Tady je 10 důvodů proč.
10.5.2019, inzerce, PR článek