www.relaxuj.cz
>
>

Dobromysl alias oregáno

, , článek
Dobromysl je většině lidí důvěrně známá rostlinka, neboť se vyskytuje na drtivé většině pizz. To ovšem není jediný způsob jejího využití.
K oblíbeným

Charakteristika


Dobromysl je trvalka dorůstající až 60 centimetrů. Pochází z mírného a subtropického pásu Evropy a Asie. Celá rostlina má výraznou vůni a je medonosná. Kvete od července do srpna, tvoří vzpřímené, v horní části se větvící lodyhy. Její listy jsou vstřícné, s krátkými řapíky.


Pěstování


Oregáno se pěstuje ze semen. Předpěstované sazeničky se dají vysázet do asi 60 centimetrů širokých a 30 centimetrů od sebe vzdálených řádků. Vzrostlé rostliny se pak mohou rozmnožovat i dělením. Vzhledem k tomu, že se jedná o trvalku, může vydržet až po dobu sedmi let. Výhodou pěstování dobromysli je, že zaplevelení předchází samotná bylinka, neboť se sama postupně rozrůstá a uzavírá tak prostor nezvaným hostům. Sklízí se většinou dvakrát do roka, když je nať v plném květu, dá se sušit do polostínu svázaná ve svazečcích. Je možné tuto nenáročnou rostlinu pěstovat i v truhlíku a používat ji jako čerstvé koření. takto je výborná například do rajčatových salátů.
Léčivé účinky


Už Hippokrates tvrdil, že má dobromysl pozitivní vliv na nervový systém a že zmírňuje plicní choroby. Ve středověku se dokonce tvrdilo, že pomáhá proti malomocenství. Dnes je vyhledávaná, protože pomáhá proti kašli, má protizánětlivé účinky a podporuje vylučování žluči. Také podporuje chuť k jídlu. V léčitelství se používá i jako protikřečový prostředek. Dále se může využít i při zánětech dásní nebo průjmu, využívá se i k přípravě obkladů na špatně se hojící rány.Dobromysl spadá do skupiny tzv. „svatojánského kvítí“. Trhala se na svatého Jana a měla chránit po celý rok lidi i zvířata. Mimo jiné i mnozí věřili, že dokáže přičarovat a zajistit lásku. A jak už její název napovídá, hlavně měla způsobovat „dobrou mysl“.


Použití


Do jídel se využívá sušená i čerstvá dobromysl. Zdobí a ochucuje pizzy, italské polpety i špagety. V Mexiku se zase stala součástí chilli. To se vytváří ze směsi papriček a bylinek, mezi nimiž dominuje dobromysl. Je neodmyslitelnou částí chilli con carne. Dříve se také využívala v domácnostech jako náhražka pravého čaje. A v krajních případech dokonce nahrazovala i chmel při přípravě piva. My ji můžeme použít jako ozdobu v karbanátcích či jí přidat k fazolím nebo dušené zelenině, do salátů a samozřejmě do omáčky na pizzu nebo těstoviny.
Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář