www.relaxuj.cz
>
>

Dny židovské kultury v Brně: festival ve městě

, , článek
K tématu židovské kultury a holocaustu jsou až do konce roku připraveny výstavy, přednášky, koncerty, scénická čtení i činoherní, baletní či operní představení.
K oblíbeným
Městské kulturní festivaly, do jejichž pořádání se česká města pouští s čím dál větší odvahou a úspěchem, jsou specifické svojí jedinečnou atmosférou, ať už se odehrávají v historickém jádru maloměsta, na světoznámé klubové ulici Stodolní v Ostravě či v lůně stověžaté Prahy.

Právě v těchto dnech ožívá i brněnská kulturní scéna, a to netradičním festivalem židovské kultury, který na své půdě hostí množství rozličných institucí, od Národního divadla v Brně přes Centrum experimentálního divadla a Knihovnu Jiřího Mahena až po Židovskou obec Brno. Dny židovské kultury se připojily k Roku židovské kultury, pořádanému u příležitosti stého výročí Židovského muzea v Praze po celé republice.


Obrazová svědectví uprchlíků, původní hudba a klezmer


Po již proběhnuvším slavnostním otevření brněnské pobočky Vzdělávacího a kulturního centra Židovského muzea v Praze, které umožní zájemcům z moravského regionu snadnější dosah informací o židovské historii i tradicích, otevírá festivalový program vernisáž výstavy Kladovo - útěk do Palestiny v Divadle Reduta 28. 10. v 17. 30.

Pro návštěvníky jsou připraveny stovky fotografií, jež dokumentují životní osudy židovských uprchlíků, kteří se v prvních letech druhé světové války vydali na strastiplnou cestu do Palestiny. Součástí vernisáže, kterou připravilo Národní divadlo v Brně ve spolupráci s vídeňským Židovským muzeem , je i vystoupení sólisty brněnské opery Richarda Nováka, který přednese cyklus písní Pavla Haase Čtyři písně na slova čínské poezie. Jihomoravský rodák Haas tento cyklus složil v Terezíně nedlouho před svojí deportací do Osvětimi.

U temnějších a truchlivějších tónů osudů trpícího národa zůstává i zbytek rozsáhlého a rozmanitého programu, v jehož rámci vystoupí např. zahraniční host, německo-polský režisér a muzikant André Ochodlo & The Atelier Klezmer Band s večerem jidiš písní v nastudování Marka Czerniewicze v brněnské Redutě (29.10.). V HaDivadle pak vystoupí „domácí“ hudební těleso HaChucpa (21.11.), složené ze členů divadelního souboru, studentů JAMU, brněnské konzervatoře, Židovské obce a jiných. Svým vystoupením oživují autentickou židovskou hudbu, především klasický, aškenázský klezmer i hebrejské písně či ukázky z vážné hudby. Národní divadlo zase připravilo Večer z děl terezínských skladatelů (18. 11.), v němž baletní soubor představí taneční ztvárnění Tria Gideona Kleina v choreografii Zdeňka Prokeše.

Dětský sbor Brno vystoupí se svojí interpretací díla Viktora Ullmana (Tři hebrejské chlapecké sbory) a dětská Kantiléna při Státní filharmonii Brno předvede prostinký, ale silný příběh o dětech, které musí sehnat peníze na léky pro nemocnou maminku, dětskou operu Brundibár, již napsali hudební skladatel Hans Krása a spisovatel Adolf Hoffmeister v roce 1938. Zajímavostí je, že Brundibár se po svém vzniku hrál pod rouškou nacismu v Praze pouze dvakrát, zato v Terezíně, kam byl v srpnu 1942 Krása s mnohými ze svých spolupracovníků a blízkých odvlečen, celkem pětapadesátkrát.


Stravinskij, Goldflam i dokumentární svědectví


Za zmínku jistě stojí i činoherní představení Centra experimentálního divadla v HaDivadle (10. 11.) Smlouva z pera Arnošta Goldflama a v režii Ondřeje Elbela, či nové nastudování Svěcení jara Igora Stravinského v Národním divadle v Brně (21. 11.), které mělo svoji premiéru již letos na jaře a bylo oceněno za choreografii (Libor Vaculík) cenou Sazky a Divadelních novin.

Ojedinělým představením pak je scénické čtení Děvčata z pokoje 28 Hannelore Brenner-Wonschickové, přinášející strhující obraz osudů tuctu děvčátek, která prošla Terezínem, a sice prostřednictvím jejich vlastního svědectví, promlouvajícího z deníkových zápisků, památníků i dobových dokumentů. Jistě zaujme i Český kabaret v Terezíně dr. Felixe Porgese v režii Alexandry Bauerové, připravený ve spolupráci s Divadelní fakultou JAMU, jenž představuje autentickou terezínskou tvorbu, jednu z forem vzrostlé z bezprostřední zkušenosti holocaustu (obě představení následují v jeden večer, 17. 11., v Divadle Reduta).

Kulturními zajímavostmi nabitý festival Dny židovské kultury v Brně, probíhající pod záštitou Richarda Svobody, primátora statutárního města Brna a za podpory Ministerstva kultury i mnoha dalších, významných brněnských institucí, vznikl z popudu ředitele Národního divadla v Brně Zdeňka Prokeše a je ojedinělou odezvou jihomoravské metropole na celorepublikové aktivity s židovskou tematikou.

Až do půlky prosince tak do brněnských funkcionalistických ulic přináší temné akordy trpícího národa, jeho historickou zkušenost, prožitek pronásledování, utiskování a bezvýchodnosti, provázený však neutuchající nadějí a vírou. Jako v historii Brna svým rozsahem i významem ojedinělá aktivita i jako hlas specifické kultury jistě stojí za pozornost.

Podrobný program festivalu je zde.
Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář