Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Desatero jarní detoxikace

10.3.2014, Jana Běhalová, článek
Jaro je tady a vy se cítíte unavení a bez energie? Začněte úklidem svého vlastního organismu. Nemusíte přitom utrácet za drahé přípravky z lékáren. Máme pro vás deset jednoduchých tipů, které vám pomohou zbavit tělo škodlivin a dostat se do lepší formy.

1. Jezte hodně jablek


Jablka jsou bohatá na pektiny, což jsou látky, které na sebe ve střevech umí vázat škodliviny. Dopřejte si každý den před spaním alespoň jedno jablko, pomůže vám zbavit se toxických látek, které se vám v těle za celý den nahromadily. Nejúčinnějším způsobem je nastrouhat jablko najemno i se slupkou a zakápnout ho trochou citrónové šťávy. Vyzkoušet můžete také nápoj z jablečného octa. Dvě lžičky jablečného octa zalijte litrem vlažné vody a oslaďte medem. Nápoj popíjejte ráno nalačno nebo před jídlem, aktivizujete tak metabolismus a podpoříte trávící systém. Snažíte se přestat kouřit? Pak vám mohou pomoci právě jablka. Vyšší konzumace jablek vám už za dva až tři dny pomůže vyplavit ze střev usazené škodliviny a nikotin a zahnat chuť na cigaretu.


2. Dodržujte pitný režim


Voda je nedílnou součást všech metabolických procesů v našem těle. Správný pitný režim udržuje v harmonii poměr minerálních látek a solí. Zdravý člověk by měl proto v průměru vypít alespoň dva litry vody denně. Ale pozor, není voda jako voda. Vyhněte se slazeným nápojům, nepočítá se ani káva, čaj nebo alkohol, které tělo naopak dehydratují. Pijte čistou vodu, občas ji střídejte s minerálkami, ovocnými nebo bylinkovými čaji. Namísto sladkého sirupu ochuťte vodu plátky citrónu, čerstvou meduňkou nebo mátou. Nemáte čas hlídat svůj pitný režim? Postavte si na svůj pracovní stůl láhev nebo džbánek s vodou, který budete mít neustále na očích. Budete tak mít lepší přehled o tom, kolik tekutin za den vypijete.


3. Pijte šťávy z čerstvého ovoce a zeleniny


Přišel ten správný čas vytáhnout ze skříně odšťavňovač. Popíjejte během dne šťávu z čerstvě vylisovaného ovoce a zeleniny, nejen že tělu dodáte potřebné vitamíny, ale podpoříte tak přirozenou očistu organismu. Dejte přednost místním a sezónním druhům. Vyzkoušejte šťávu z červené řepy, která účinně podporuje látkovou výměnu a čistí krev. Červená řepa obsahuje navíc velké množství sodíku, draslíku, magnézia a vápníku a pro své léčivé účinky působí jako prevence nádorových onemocnění. Očistně působí také šťáva z hroznového vína, která podporuje činnost jater. Popíjení hroznové šťávy přispívá k léčení nadváhy, vysokého krevního tlaku i kožních onemocnění.


4. Jezte zázračné potraviny


Neutrácejte za drahé potravinové doplňky. Pravé zázraky najdete ve své vlastní zahradě, v přírodě nebo na místních trzích. Při detoxikaci vám pomohou jablka, červená řepa, ale také borůvky. Borůvky obsahují modré barvivo, takzvaný anthocyanin, který má silné protizánětlivé účinky. Navíc mají vysoký podíl manganu a železa. Pomáhají čistit a omlazovat organismus a využívají se také při léčení nádorových onemocnění.

zázračná jablka

Zařaďte do jídelníčku zelí, především to kysané. O jeho léčivých účincích věděly už naše babičky. Kysané zelí je nejen bohatým přírodním zdrojem vitamínu C, který posiluje obranyschopnost organismu, ale má také skvělé čistící účinky. Syrové kysané zelí a jeho šťávu můžete užívat vnitřně, ale také jej přikládat jako pleťovou masku na problematickou pleť. Zelí vytáhne z pleti škodliviny a do hloubky pročistí pokožku.


5. Omezte cukry a bílou mouku


Nejen při redukci váhy, ale také při celkové očistě omezte cukry a bílou mouku. Vyhýbejte se sladkostem a namísto cukru slaďte medem. Cukry, stejně jako bílá mouka, zatěžují organismus a mohu způsobovat zácpu nebo poruchy trávení. Inspirujte se jídelníčkem našich předků a jezte více produktů z celozrnné mouky - pohanky, žita, prosa, ovsa nebo ječmene. Stejně tak byste měli na svůj stůl zařadit více luštěnin. Bojíte se nadýmání? Pak vyzkoušejte červenou čočku. Je chutná, nemusí se dopředu namáčet, a proto je rychlá na přípravu. Navíc obsahuje vysoké množství vlákniny, železa, fosforu a vitaminu B6.


6. Zhluboka dýchejte


Kyslík podporuje proudění energie v našem těle a pomáhá odbourávat stres. Dopřejte si v průběhu dne krátkou procházku na čerstvém vzduchu a zhluboka dýchejte nosem. Nejen, že se vám rozproudí krevní oběh, ale také se vám zlepší soustředění a zaženete špatnou náladu.


7. Vypoťte toxiny z těla


Teplo rozšiřuje cévy, a tím umožňuje lepší prokrvení celého těla. Pocením tak organismu pomůžete vyloučit škodlivé látky. Pravidelné saunování zlepšuje látkovou výměnu a má blahodárné účinky na vaši pokožku i nervy, navíc je účinnou prevencí proti nachlazení a chřipce. Nemáte čas chodit do sauny? Pak si dopřejte alespoň relaxační horkou koupel. Teplá koupel pomáhá vyrovnávat tělesnou teplotu a je navíc skvělým způsobem, jak do těla dostat prospěšné látky. Dopřejte si koupel s mořskou solí, olejem nebo bylinkami. Na pročištění je nejlepší směs z kopřiv nebo břízy, která uvolňuje ucpané póry. Bylinky můžete nasypat do plátěného pytlíku a vložit je vyluhovat přímo do vany.


8. Pravidelně se hýbejte


Pohyb je nezbytným pomocníkem při hubnutí, ale je také důležitý pro odbourání každodenních starostí a stresu a přispívá k očistě naší mysli. Nestíháte pravidelně sportovat? Začněte každé ráno krátkým protažením nebo si udělejte malou pauzu na procvičení přímo v kanceláři u počítače. Začněte chodit do práce pěšky nebo namísto jízdy výtahem vyběhněte do schodů. Ideální na hubnutí jsou i dlouhé procházky, rychlou chůzí můžete za hodinu spálit až 300 kalorií. Najděte si sportovní aktivitu, která vás bude bavit a zahrňte ji do svého denního plánu. Ať už to bude jakýkoli pohyb, nejdůležitější je, že se budete hýbat pravidelně.


9. Vyzkoušejte půst na jeden den


Každodenní stres a špatné stravování škodí našemu zažívání. Proto je dobré dopřát jednou za čas našim střevům krátký odpočinek. Vyhraďte si na sebe jeden den, ideálně přes víkend, kdy máte nejvíce času, a vyzkoušejte jednodenní půst. V průběhu dne nejezte žádné jídlo, pijte pouze vodu, minerálky nebo bylinné čaje. Očistnou kúru můžete doplnit v malém množství šťávami z čerstvě vylisovaného ovoce a zeleniny, nastrouhanou mrkví nebo porcí zeleninové polévky. Během dne se vyvarujte kouření i pití alkoholu.

Jednodenní půst je prospěšný především pro pročištění a omlazení organismu. Ulevuje trávícímu traktu, zvyšuje energii a přispívá k celkovému zlepšení našeho zdraví. Pokud se budete druhý den cítit lépe, opakujte odlehčovací půst pravidelně každý měsíc.


10. Důležitý je dostatek spánku


Kvalitní spánek regeneruje tělo, zlepšuje metabolismus a látkovou výměnu, snižuje riziko zánětů a podporuje imunitu. Dopřejte si denně alespoň osm hodin spánku. Odpočatý organismus bude mít menší tendenci ukládat si tukové zásoby a bude se vám lépe hubnout.

Zdroj titulního obrázku: Pixmac