www.relaxuj.cz
>

Dámy a pánové, nechte na hlavě...

Dámy a pánové, nechte na hlavě...
, , článek
Jestliže jste si dobře vědomi, že korunou krásy každého z nás jsou zdravé a upravené vlasy, zvažte, zda i v módě neplatí něco podobného. Zkrátka, pokud chceme být in, nestačí jen šaty a boty, ale i dobře padnoucí pokrývka hlavy.
K oblíbeným
reklama
Považte, že ještě na začátku minulého století bylo pro dámu vyrazit si ven jen tak prostovlasá takřka společensky nepřijatelné. A proč bychom se o tuto pomyslnou korunu krásy ve světě módy připravovali i dnes, když dámám i pánům čepice, kšiltovky a klobouky tak sluší? Letošní zima navíc stále ne a ne říci sbohem, a tak nám pokrývka hlavy přijde vhod nejen jako módní doplněk, ale rovněž jako ochrana před sněhovými vločkami a příjemný zdroj tepla.


Klasické čepice zdobí různé aplikace


V našich ulicích se to sice hemží jednoduchými hiphoperskými čepkami naraženými do čela, ovšem ke slovu i u zimních pokrývek hlavy pomalu přichází elegance. „Nosí se dámské čepice z melírované příze zdobené různými aplikacemi. Streetová móda nás samozřejmě neopustí, poněvadž z ní mnohé vychází, ale přizpůsobuje se materiál,“ naznačuje oděvní designér Aleš Šeliga, který pod značkou alešbáry společně se svou profesní i životní partnerkou Barborou Šeligovou vytvářel několik sezón kolekce klobouků pro Tonak a Karpet.Vlněné čepice často zdobí třpytky nebo střapečky látky, kromě klasických střihů se nosí tzv. mlynářky, sešívané z větších dílů a přepadávající až do baretu. Fantazii se meze nekladou, funkci ozdoby u mladistvého looku klidně splní i našité knoflíky. „Po minimalizmu poloviny 90. let graduje snaha módu různými prvky oživit,“ komentuje Šeliga. „Materiály mohou být lesklejší, barvy zůstávají tlumenější a ladí se tón v tónu. I pro příští zimu zůstanou hitem odstíny béžové a šedé, krémové barvy a bílá, nic kontrastního,“ radí Šeliga. Upozorňuje rovněž na návrat k černé barvě, kterou má u každého modelu třeba Christian Dior.


Ušanky a barety nestárnou


Hodláte-li být připraveni i na zimu „jak v Rusku“, klidně si vzpomeňte na starou dobrou ušanku. Těm totiž stále neodzvonilo. Opět se vrací pravá kožešina a ruské vzory. Podobně diktátu módy nepodléhají ani barety, ovšem objevují se nové variace. Může být pletený dokola a s kšiltem, další možností je tvídový baret sešívaný z dílků.

Pro příští zimu lze počítat s romantikou i sportovním vzhledem. Romantizující linku naplní květinové vzory na kloboucích, sportovní vzhled stále zastupují geometrické tvary a objevují se i zvířecí potisky.


V hlavní roli klobouk


Z dílny Aleše a Báry Šeligových pochází například elegantní klobouček-kšiltovka. Jde o elegantní plstěný klobouk s kšiltem, který svým tvarem lehce připomíná pokrývku hlavy žokeje. Může být v oranžové, červené, ale i tlumenějších odstínech šedé. Opět ho rafinovaně zdobí různé aplikace v podobě drobných geometrických vzorů, ať už z profilu nebo na čele či temeni.

„Klobouky se nosí z plsti nebo šité v kombinaci. Hlava se vytvoří z plsti a k ní třeba kšilt z jiného materiálu,“ vypočítává možnosti Šeliga. Vedle různých aplikací lze klobouk vyzdobit také stuhami, buď ze stejného materiálu, nebo třeba ze saténu. Plstěné klobouky mají různé potisky, u dam dostávají přednost květinové vzory, další inovací jsou nápadité výšivky, zdobení květy či mašlemi; pánské klobouky mají potisky spíše abstraktní.


Kloboučky z dílny alešbáry. Foto: archiv alešbáry

Vrací se široké krempy ve stylu sedmdesátých let, u dámských klobouků však začíná hrát prim střízlivá pánská fazóna s kratší krempou ve stylu Diesel a klobouček bývá více uzavřený. „Vše je inspirováno městskou sportovní módou,“ dodává Šeliga. Z barev se pro přicházející jaro hlásí o slovo přírodní tóny jako hnědá, oranžová a odstíny zelené.


Na jaře bez "bekovky" ani ránu


A teď pozor! Na jaře se rozhodně neobejdete bez bekovky. Vedle tvídových kšiltovek totiž patří ke stále nejoblíbenějším a zároveň „trendy“ módním doplňkům. Nosí se sešívané i lněné, v elegantním i sportovním stylu, hladké nebo rovněž s rozmanitými aplikacemi, kárované, kostkované i jednobarevné. Bekovku může nad vaším ouškem vyšperkovat květ, ale i sportovní síťovina po obou stranách.

Podobné je to s kšiltovkami. Buď budete přivolávat jaro potiskem s drobnými kvítky, nebo vsadíte na mladistvý look s nášivkami srdíček, geometrických tvarů nebo třeba číslic. Takovou kšiltovku vynosíte k sukni i obyčejným riflím. Do světa kšiltovek se rovněž vrací army styl a s ním zelená barva a vojenský střih.


A co v létě?


Budou se nosit jednoduché kloboučky sešívané třeba ze stuh, slamáky v přírodních barvách, bezešvé i pletené. A nezapomeňte na šátky! Mohou mít romantické i sportovní vzory a lze je využít i místo čelenky. S návratem sedmdesátých let přichází rozevlátý styl, kratší šátečky střídají opět bohatší a delší typy, které budou buď volně splývat, nebo se kolem hlavy omotají hned několikrát.

Foto: Archiv alešbáry
reklama
Nejnovější články
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
Včera, článek, Milan Šurkala
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář