www.relaxuj.cz
>

Dámy a pánové, nechte na hlavě...

Dámy a pánové, nechte na hlavě...
, , článek
Jestliže jste si dobře vědomi, že korunou krásy každého z nás jsou zdravé a upravené vlasy, zvažte, zda i v módě neplatí něco podobného. Zkrátka, pokud chceme být in, nestačí jen šaty a boty, ale i dobře padnoucí pokrývka hlavy.
reklama
Považte, že ještě na začátku minulého století bylo pro dámu vyrazit si ven jen tak prostovlasá takřka společensky nepřijatelné. A proč bychom se o tuto pomyslnou korunu krásy ve světě módy připravovali i dnes, když dámám i pánům čepice, kšiltovky a klobouky tak sluší? Letošní zima navíc stále ne a ne říci sbohem, a tak nám pokrývka hlavy přijde vhod nejen jako módní doplněk, ale rovněž jako ochrana před sněhovými vločkami a příjemný zdroj tepla.


Klasické čepice zdobí různé aplikace


V našich ulicích se to sice hemží jednoduchými hiphoperskými čepkami naraženými do čela, ovšem ke slovu i u zimních pokrývek hlavy pomalu přichází elegance. „Nosí se dámské čepice z melírované příze zdobené různými aplikacemi. Streetová móda nás samozřejmě neopustí, poněvadž z ní mnohé vychází, ale přizpůsobuje se materiál,“ naznačuje oděvní designér Aleš Šeliga, který pod značkou alešbáry společně se svou profesní i životní partnerkou Barborou Šeligovou vytvářel několik sezón kolekce klobouků pro Tonak a Karpet.



Vlněné čepice často zdobí třpytky nebo střapečky látky, kromě klasických střihů se nosí tzv. mlynářky, sešívané z větších dílů a přepadávající až do baretu. Fantazii se meze nekladou, funkci ozdoby u mladistvého looku klidně splní i našité knoflíky. „Po minimalizmu poloviny 90. let graduje snaha módu různými prvky oživit,“ komentuje Šeliga. „Materiály mohou být lesklejší, barvy zůstávají tlumenější a ladí se tón v tónu. I pro příští zimu zůstanou hitem odstíny béžové a šedé, krémové barvy a bílá, nic kontrastního,“ radí Šeliga. Upozorňuje rovněž na návrat k černé barvě, kterou má u každého modelu třeba Christian Dior.


Ušanky a barety nestárnou


Hodláte-li být připraveni i na zimu „jak v Rusku“, klidně si vzpomeňte na starou dobrou ušanku. Těm totiž stále neodzvonilo. Opět se vrací pravá kožešina a ruské vzory. Podobně diktátu módy nepodléhají ani barety, ovšem objevují se nové variace. Může být pletený dokola a s kšiltem, další možností je tvídový baret sešívaný z dílků.

Pro příští zimu lze počítat s romantikou i sportovním vzhledem. Romantizující linku naplní květinové vzory na kloboucích, sportovní vzhled stále zastupují geometrické tvary a objevují se i zvířecí potisky.


V hlavní roli klobouk


Z dílny Aleše a Báry Šeligových pochází například elegantní klobouček-kšiltovka. Jde o elegantní plstěný klobouk s kšiltem, který svým tvarem lehce připomíná pokrývku hlavy žokeje. Může být v oranžové, červené, ale i tlumenějších odstínech šedé. Opět ho rafinovaně zdobí různé aplikace v podobě drobných geometrických vzorů, ať už z profilu nebo na čele či temeni.

„Klobouky se nosí z plsti nebo šité v kombinaci. Hlava se vytvoří z plsti a k ní třeba kšilt z jiného materiálu,“ vypočítává možnosti Šeliga. Vedle různých aplikací lze klobouk vyzdobit také stuhami, buď ze stejného materiálu, nebo třeba ze saténu. Plstěné klobouky mají různé potisky, u dam dostávají přednost květinové vzory, další inovací jsou nápadité výšivky, zdobení květy či mašlemi; pánské klobouky mají potisky spíše abstraktní.


Kloboučky z dílny alešbáry. Foto: archiv alešbáry

Vrací se široké krempy ve stylu sedmdesátých let, u dámských klobouků však začíná hrát prim střízlivá pánská fazóna s kratší krempou ve stylu Diesel a klobouček bývá více uzavřený. „Vše je inspirováno městskou sportovní módou,“ dodává Šeliga. Z barev se pro přicházející jaro hlásí o slovo přírodní tóny jako hnědá, oranžová a odstíny zelené.


Na jaře bez "bekovky" ani ránu


A teď pozor! Na jaře se rozhodně neobejdete bez bekovky. Vedle tvídových kšiltovek totiž patří ke stále nejoblíbenějším a zároveň „trendy“ módním doplňkům. Nosí se sešívané i lněné, v elegantním i sportovním stylu, hladké nebo rovněž s rozmanitými aplikacemi, kárované, kostkované i jednobarevné. Bekovku může nad vaším ouškem vyšperkovat květ, ale i sportovní síťovina po obou stranách.

Podobné je to s kšiltovkami. Buď budete přivolávat jaro potiskem s drobnými kvítky, nebo vsadíte na mladistvý look s nášivkami srdíček, geometrických tvarů nebo třeba číslic. Takovou kšiltovku vynosíte k sukni i obyčejným riflím. Do světa kšiltovek se rovněž vrací army styl a s ním zelená barva a vojenský střih.


A co v létě?


Budou se nosit jednoduché kloboučky sešívané třeba ze stuh, slamáky v přírodních barvách, bezešvé i pletené. A nezapomeňte na šátky! Mohou mít romantické i sportovní vzory a lze je využít i místo čelenky. S návratem sedmdesátých let přichází rozevlátý styl, kratší šátečky střídají opět bohatší a delší typy, které budou buď volně splývat, nebo se kolem hlavy omotají hned několikrát.

Foto: Archiv alešbáry
Nejnovější články
Ze života vztahové koučky: penis na seznamce Ze života vztahové koučky: penis na seznamce
Když mi vztah víc bere než dává, odcházím. Vztahová koučka bez chlapa, no to je teda bomba Pavlíno! „Už ti dávno není dvacet, co teď budeš dělat“? Oblíbená otázka mojí mámy. Musím hledat, nic jiného mi nezbyde...
14.2.2019, článek, Pavlína Uhrinová5 komentářů
Měsíc na Bali: Canggu a Pura Tanah Lot Měsíc na Bali: Canggu a Pura Tanah Lot
Rozhodli jsme se s rodinou strávit měsíční dovolenou na Bali. Byla to naše vysněná destinace, a tak jsme si začátkem prosince sbalili kufry a vyrazili na Vánoce do tepla s vidinou měsíčního dobrodružství v tropickém ráji.
11.2.2019, článek, Jana Bártová
Tipy na deskové hry pro dlouhé zimní večery Tipy na deskové hry pro dlouhé zimní večery
Máte hravou náturu a nechcete hrát s přáteli jen žolíka a Člověče, nezlob se? V tom případě pro vás máme pár tipů na několik deskových a karetních her, které jsou zábavné a většinou i velmi jednoduché na pochopení.
25.12.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: Longhua Temple, svatba i parky Cestování po Šanghaji: Longhua Temple, svatba i parky
Česko-čínská svatba, která byla primárním cílem našeho putování, se blížila. Sobotní ráno jsme tak využili k návštěvě Longhua Temple a zahrad okolo, nedělní odpoledne pak k návštěvě místních parků. A ke hledání kešek, samozřejmě.
23.11.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: People's Square, český pivovar Cestování po Šanghaji: People's Square, český pivovar
Další den nás zavedl do People's Square a prohlídli jsme si i obrovské muzeum v Šanghaji. Poté, co jsme byli zklamání jedním z chrámů, chtěli jsme si spravit chuť "českým" pivem v české restauraci. No, nespravili.
15.5.2018, článek, Milan Šurkala