www.relaxuj.cz
>
>

Cukr: sladký jed pro náš mozek i srdce

Cukr: sladký jed pro náš mozek i srdce
, , článek
Naštval vás někdo v práci? Máte špatný den? Také máte ve zvyku řešit deprese a špatnou náladu čokoládou či zmrzlinou? Nyní se dozvíte, co nás vlastně tak přitahuje ke sladkostem.
K oblíbeným
reklama

Trocha historie spojená s cukrem


Z jižního Pacifiku se pěstování cukrové třtiny rozšířilo do Číny a poté do Indie, kde se s ním roku 325 před Kristem setkal Alexandr Veliký. Přesto nebyla cukrem poznamenána ani řecká, ani římská říše, pěstování a zpracování cukrové třtiny se odehrávalo v Persii, odkud ho převzali Arabové, s nimiž přišla tato rostlina do Španělska.

Kryštof Kolumbus se pak zasloužil o její šíření za Atlantikem. Ale stále byl cukr jen velmi drahé koření, které si mohli dovolit jen ti nejbohatší. V Evropě se mu připisovaly i jisté léčebné schopnosti, takže se až do 18. století prodával pouze v apatykách.


A jak vypadá současnost?


S rozvojem hospodářského využití kolonií sice rostla i produkce cukru, přesto byla ještě na začátku 19. století roční spotřeba na jednoho obyvatele kolem kilogramu. Roku 1813 však bylo objeveno, jak získat cukr z cukrové řepy, a velký problém byl na světě. V 80. letech minulého století už každý Evropan spotřebovat 40 až 50 kilogramů cukru ročně. Američané této pochutiny ročně spořádají dokonce o 13 kg více.


Jaké známe cukry


Cukry jsou sloučeniny uhlíku, kyslíku a vodíku. V těle se metabolizují v glukózu, významný a rychle využitelný zdroj energie. Dělíme je na jednoduché – zde patří glukóza (obsažená v medu a ovoci) a mléčná galaktóza, dále na dvoumolekulární, tedy řepnou či třtinovou sacharózu složenou z glukózy a fruktózy, mléčnou laktózu z glukózy a galaktózy a maltózu, zdvojenou glukózu (obsaženou v pivě a kukuřici). Poslední druh tvoří složené cukry, mezi ně patří amidon obsahující stovky molekul glukózy, které najdeme v obilninách, luštěninách, hlízách brambor či kořenech tuřínu.


Jak působí cukr v našem těle


Při konzumaci cukru stoupá v krvi hladina glukózy a slinivka břišní vylučuje inzulin, který má za úkol udržovat množství glukózy v krvi v rozumné výši. Je-li slinivka zdravá, reaguje na vyšší přísun cukru vyloučením vyššího množství inzulinu.


Foto: Dreamstime

I v tomto případě však nastává problém. Po uvolnění inzulinu totiž buňky začínají produkovat látky, které podporují záněty a ukládání tuků v těle. A to nejen pod kůží, ale mnohem horší je to uvnitř cév. Důsledkem jsou vedle tloustnutí a celkově zrychleného procesu stárnutí i degenerativní onemocnění srdce a oběhové soustavy a další patologické stavy.


Milovníci cukru – pozor na kvasinky!


Dalším důsledkem vyšší spotřeby cukru jsou kvasinková onemocnění. Kvasinky (Candida albicans) jsou nedílnou součástí lidského těla, které za normálních podmínek žije v rovnováze s acidofilem, bakterií napomáhající trávení a vyměšování.

Pokud jsou však tyto kvasinky vystaveny působení širokospektrých antibiotik, steroidů, antikoncepčních tablet nebo stravě bohaté na cukry, mohou se přemnožit a vyvolat potíže jako jsou plísňová onemocnění (u žen časté v genitáliích), migréna či alergie.

Kvasinky reagují na přísun cukru stejně jako kvasnice na pečení, kynou a kynou. Tělo, které má pravidelný přísun cukru, je pro ně rájem, kde se mohou na teplém a chráněném místě nerušeně množit.


Cukr ovlivňuje naši kůži


Cukr také urychluje stárnutí a týká se to celého těla. Na pokožce, vlasech a nehtech je však tento proces samozřejmě nejvíce patrný. U kůže navíc funguje jev označovaný jako glykosylace. Cukr totiž reaguje s kolagenem, tak zvaná Browningova reakce se projevuje meziřetězovou vazbou molekul kolagenu, jejímž důsledkem je snížení pružnosti kůže a výskyt barevných změn typu stařeckých skvrn. Ty jsou způsobeny nadměrnou aktivitou melanocytů, buněk produkujících pigment.


Při depresi si cukrem nepomůžete


Přebytek jednoduchých cukrů také snižuje schopnost soustředění, zhoršuje paměť, vyvolává citovou nestabilitu a způsobuje negativní stavy mysli. Zní to možná prapodivně, vždyť chmury zahání většina lidí právě sladkostmi, ale je to tak. Deprese může být důsledkem složení stravy a přílišnou konzumací laskomin.


Foto: Eastwest Imaging

Cukr také při štěpení v organismu využívá hořčík, čímž ho při nadměrné konzumaci sladkého dramaticky snižuje. Je to zvlášť varovné u dětí. A úplně ničí v těle selen, který je také velmi důležitý.


Jaké cukry doporučujeme


Mnohem lepší formou přísunu cukru jsou hroznový, hnědý třtinový, melasa, fruktóza, ječný, rýžový či kukuřičný slad a med. Nemělo by se to ani s nimi však přehánět.


Pozor na umělá sladidla


Nejhorší volbou jsou ale určitě umělá sladidla. Jsou to hlavně aspartam, E – 951, E – 952 aj. Aspartam se skládá ze tří složek, a to z kyseliny asparagové, fenylalaninu a methylalkoholu. Tyto látky se v těle přeměňují, například methylalkohol na formaldehyd a pak na kyselinu mravenčí.


Šokující výsledky výzkumu umělých sladidel


Formalgehyd je karcinogen třídy A. Fenylalanin a kyselina asparagová jsou bez asistence ostatních aminokyselin obsažených v proteinech toxické. Kyselina asparagová způsobuje u pokusných zvířat poškození mozku. Výsledek FDA testů, jimž byl aspartam podroben, uvádí následující symptomy: snížení citlivosti, otupělost, bolesti různých druhů, závratě, zvracení, bušení srdce, úzkost, nespavost a další.

Výzkumníci v Massachusettském technickém institutu zkoumali osoby trpící epileptickými záchvaty, které se objevily právě v důsledku požívání aspartamu. Jejich konečná zpráva je opravdu varující: nabádá k okamžitému stažení těchto produktů z trhu. Například obsažený fenylalanin snižuje práh citlivosti mozku vůči záchvatům a blokuje produkci serotoninu.


Proč ženy tak rády sladké?


Výzkumy též ukázaly, že ženy jsou více na sladké než muži. Je to způsobeno tím, že ženy upřednostňují sacharidy před bílkovinami v důsledku odlišných chemických procesu probíhajícím v jejich mozku. Mají nižší hladinu serotoninu než muži. Během menstruačního cyklu se hladina serotoninu dále snižuje. Pokud klesne pod únosnou mez hladina této látky, která umožňuje vnímat radost, tělo si vyžádá prostě velkou dávku glycidů.


Jezte raději zeleninu


Nejlepším a nejzdravějším zdrojem sladké chuti jsou cukry obsažené ve škrobech. Proto bychom se měli snažit tuto potřebu co nejvíce uspokojovat právě přirozenými potravinami, jako jsou obiloviny, luštěniny a zelenina. Ty obsahují složené cukry, které se již v ústech začínají štěpit na jednodušší chutnající sladce.

Chce to však dát svým chuťovým pohárkům dost času na to, aby postupně odvykly syntetickým příchutím a aby stačily sladkou chuť z přirozených potravin zaregistrovat. K tomu je zapotřebí jídlo opravdu důkladně rozžvýkat. Přirozeně sladkou chuť doplňuje i kořenová zelenina: mrkev, petržel, celer a pastiňák.

Titulní foto: Eastwest Imaging
Nejnovější články
Finsko nabízí cestu ke štěstí: soutěž o 3denní dovolenou Finsko nabízí cestu ke štěstí: soutěž o 3denní dovolenou
Finsko bylo opět vyhlášeno nejšťastnějším národem na světě i díky své nádherné přírodě. Země se chce o svou cestu ke štěstí podělit, a tak spustila soutěž o 8 třídenních dovolených s finskými průvodci.
1.4.2019, článek, Milan Šurkala
Vztahová koučka: úchylný fotograf se nekonal Vztahová koučka: úchylný fotograf se nekonal
Pamatujete si na server libimseti? To byl hit! Bodování kluků, vzkazy, první lásky. To napětí a vzrušení, když mi ve schránce blikla zpráva. Že by to byl jeden z těch sympaťáků, kterého jsem anonymně obodovala nejnižší možnou známkou? Nebyl…
26.3.2019, článek, Pavlína Uhrinová
Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit
Po celodenní aktivitě si zasloužíte chvíle odpočinku. Skvělým způsobem, jak relaxovat, je saunování. Pozitivní účinky termoterapie jsou totiž všeobecně známy. A takovou relaxaci si můžete dovolit díky infrasauně i v pohodlí svého domova.
21.3.2019, inzerce, PR článek
Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě
Chcete se potápět, ale exotické destinace jsou pro vás příliš daleko? Pak pro vás mohou mít v Polsku řešení. Otevřou zde totiž nejhlubší bazén na světě. Jmenuje se Deep Spot a nabídne rekordní hloubku až 45 metrů.
18.3.2019, článek, Milan Šurkala
Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai
Po necelých pěti dnech jsme opustili Canggu, kde se nám zkrátka nelíbilo, a přesunuli jsme se na jihovýchod ostrova do přístavu Padangbai. Ten je vyhlášený především krásnými potápěčskými lokalitami.
11.3.2019, článek, Jana Bártová