www.relaxuj.cz
>

Co musí zvládnout "Železný muž"?

Co musí zvládnout "Železný muž"?
, , článek
Vícebojařská odvětví jsou pořádným testem tělesné kondice. Pětiboj, desetiboj anebo klasický triatlon se však nemůže vyrovnat nárokům závodu Ironman, který se jezdí, běhá a plave na Havajských ostrovech.
K oblíbeným
reklama

"Univerzální sportovci"


Překonání ryze běžeckých tratí mnohdy cílevědomým sportovcům nepostačuje. Proto se orientují na disciplíny s univerzálním záběrem, tedy na vícebojařská odvětví. Tradice víceboje sahá až k samotné olympiádě. V antickém Řecku bojovali atleti mimo jiné o titul v pětiboji složeném z  běhu, skoku, zápasu, hodu oštěpem a diskem. Dnes se disciplíny se širším záběrem uplatňují v zimních i letních sportech.


Foto: Flavia Bottazzini

V zasněženém prostředí se praktikuje například biatlon nebo závod v Severské kombinaci. V letních měsících univerzálně založení sportovci zápolí například v desetiboji, který u nás zpopularizovali Tomáš Dvořák a Roman Šebrle, nebo v pětiboji. Moderní pětiboj kombinuje technické i fyzické disciplíny (šerm, střelbu, plavání, jízdu na koni a běh). Důsledným testem celkové tělesné kondice je triatlon, tedy vytrvalostní trojboj. Klasický triatlonový závod se skládá z 1,5 km plavání, 40 km jízdy na kole a 10 km běhu.


Železný muž


Dokončení klasického triatlonu nepředstavuje nikterak extrémní výkon. Ti nejodolnější sportovci zápolí v triatlonovém závodě Ironman (v překladu „Železný muž“ nebo také „Železňák“). Cílem závodníků v této soutěži je minout cílovou metu v nejkratším čase postupně ve třech disciplínách. Plavecká etapa má délku 3800 metrů, cyklistická trať činí 180 kilometrů a v závěru atleti běží maratónský běh (42,125 km). Nejlepším atletům se již podařilo překonat nástrahy trati v čase kratším než osm hodin. Nejprestižnější ze závodu Ironman se každoročně od roku 1978 plave, jezdí a běhá na Havajských ostrovech.

Havajského Ironmana již absolvoval například i Steve Fossett, multimiliardář, který je proslulý svojí touhou překonávat rekordy. Veřejnosti jsou nejvíce známy jeho pokusy o přelet balónem nad zeměkoulí. Závodu se zúčastnilo dokonce i několik vozíčkářů, kteří mají disciplíny modifikované dopravními prostředky.


Maso nejíst, dopingu nepodléhat


Fyzicky extrémně náročné sporty jako Ironman nebo ultramaratony jsou obvykle kritizovány ze strany lékařů. Podstoupení dlouhodobé tělesné zátěže způsobuje organismu nebývalou zátěž. V extrémních teplotách se účastníci vystavují nebezpečí úpalu nebo úžehu. Před podstoupením ultramaratonu nebo triatlonu se rozhodně nedoporučuje konzumace masa nebo tučných jídel, která zatěžují trávící trakt. Pro účastníky extrémních závodů mají životně důležitý význam pravidelné lékařské prohlídky. V průběhu Ironmana nebo ultramaratonu se doporučuje konzumace energetických tyčinek a častý přísun iontových nápojů. Větší část krve závodníka směřuje do svalů na úkor vnitřních orgánů (střev a žaludku). Sportovci v těchto disciplínách bývají velmi často ohroženi lákadlem dopingu. Potrava sportovců je proto hůře vstřebávána. Cílevědomí jedinci, kteří touží po překonání téměř nadlidských výkonů, by radám zdravotníků měli rozhodně naslouchat.
reklama
Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala