www.relaxuj.cz
>
>

Citronová tráva (voňatka citronová)

Citronová tráva (voňatka citronová)
, , článek
Exotická bylinka je populární především v asijské kuchyni, vypěstovat si ji ale můžete i doma v květináči. Citronová tráva dodá svěží vůni a jemně pikantní chuť polévkám nebo pokrmům z ryb. Navíc podporuje dobré trávení.
K oblíbeným
reklama

Charakteristika


Ne nadarmo se citronové trávě (Cymbopogon citratus) česky přezdívá voňatka citronová, nebo také citronela. Tahle bylinka totiž voní intenzivněji než samotný citron, a proto je mimo jiné oblíbenou součástí parfémů a toaletních vod. Pochází z jihovýchodní Asie, hojně se pěstuje také v Africe nebo Austrálii. Citronová tráva tvoří velké trsy tenkých šedozelených listů, které mohou v přírodě dorůst až do výšky 150 cm.


Voňatka citrónová

Zdroj obrázku: Wikimedia Commons, autor: Henna


Pěstování


Citrónová tráva je zvyklá na subtropické oblasti, a je tak choulostivá na zimu a mráz. Ideální místo jí najdete za oknem, kde bude mít dostatek slunečních paprsků. Přes léto můžete květináč umístit na balkón nebo terasu. Citronová tráva se nejlépe množí vegetativně, k dostání jsou ale také semínka, ze kterých si můžete rostlinky sami naklíčit. Doporučuje se sadit do dobře propustné hlinitopísčité půdy a nezapomínat na pravidelnou zálivku. Pokud bylinku používáte v kuchyni, nepřidávejte žádná umělá hnojiva, protože by tak bylinka ztratila své aroma.


Použití


Chuť citrónové trávy rozhodně není kyselá, jak by se mohlo na první pohled zdát. Pokrmům dodává lehce pikantní nádech a její využití v kuchyni je velmi rozmanité. Při vaření se využívají stonky rostliny, které se oloupou a poté nakrájí nebo rozdrtí. Pro své vlastnosti je jednou ze základních ingrediencí tradiční asijské kuchyně. Chuť citronové trávy skvěle doplňuje všechny pokrmy z kokosového mléka nebo čili. Hodí se k dochucení rýže, ryb i mořských plodů.


Citrónová tráva

Zdroj obrázku: Pixmac

Čerstvou bylinku v českých supermarketech moc často nenajdete, ale určitě ji objevíte v asijských tržnicích a obchodech. Obvykle se prodává trs několika stonků s listy. Při nákupu si dejte pozor na to, aby byl stonek pevný, ne měkký nebo gumový, což znamená, že je příliš starý. Spodní část stonku by měla být bílá, zatímco horní část světle zelená.


Účinky


Bylinka se využívá do čajových směsí a můžete z ní připravit i samostatný výluh, který má povzbuzující účinky, podporuje koncentraci a myšlení, ale také dobré trávení. V lidovém léčitelství se citronová tráva využívá pro své antibakteriální účinky, a to především při léčbě chřipky a nachlazení. Přidává se také do vonných tyčinek, protože odpuzuje hmyz.
reklama
Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala