www.relaxuj.cz
>
>

Citronová tráva (voňatka citronová)

Citronová tráva (voňatka citronová)
, , článek
Exotická bylinka je populární především v asijské kuchyni, vypěstovat si ji ale můžete i doma v květináči. Citronová tráva dodá svěží vůni a jemně pikantní chuť polévkám nebo pokrmům z ryb. Navíc podporuje dobré trávení.
reklama

Charakteristika


Ne nadarmo se citronové trávě (Cymbopogon citratus) česky přezdívá voňatka citronová, nebo také citronela. Tahle bylinka totiž voní intenzivněji než samotný citron, a proto je mimo jiné oblíbenou součástí parfémů a toaletních vod. Pochází z jihovýchodní Asie, hojně se pěstuje také v Africe nebo Austrálii. Citronová tráva tvoří velké trsy tenkých šedozelených listů, které mohou v přírodě dorůst až do výšky 150 cm.


Voňatka citrónová

Zdroj obrázku: Wikimedia Commons, autor: Henna


Pěstování


Citrónová tráva je zvyklá na subtropické oblasti, a je tak choulostivá na zimu a mráz. Ideální místo jí najdete za oknem, kde bude mít dostatek slunečních paprsků. Přes léto můžete květináč umístit na balkón nebo terasu. Citronová tráva se nejlépe množí vegetativně, k dostání jsou ale také semínka, ze kterých si můžete rostlinky sami naklíčit. Doporučuje se sadit do dobře propustné hlinitopísčité půdy a nezapomínat na pravidelnou zálivku. Pokud bylinku používáte v kuchyni, nepřidávejte žádná umělá hnojiva, protože by tak bylinka ztratila své aroma.


Použití


Chuť citrónové trávy rozhodně není kyselá, jak by se mohlo na první pohled zdát. Pokrmům dodává lehce pikantní nádech a její využití v kuchyni je velmi rozmanité. Při vaření se využívají stonky rostliny, které se oloupou a poté nakrájí nebo rozdrtí. Pro své vlastnosti je jednou ze základních ingrediencí tradiční asijské kuchyně. Chuť citronové trávy skvěle doplňuje všechny pokrmy z kokosového mléka nebo čili. Hodí se k dochucení rýže, ryb i mořských plodů.


Citrónová tráva

Zdroj obrázku: Pixmac

Čerstvou bylinku v českých supermarketech moc často nenajdete, ale určitě ji objevíte v asijských tržnicích a obchodech. Obvykle se prodává trs několika stonků s listy. Při nákupu si dejte pozor na to, aby byl stonek pevný, ne měkký nebo gumový, což znamená, že je příliš starý. Spodní část stonku by měla být bílá, zatímco horní část světle zelená.


Účinky


Bylinka se využívá do čajových směsí a můžete z ní připravit i samostatný výluh, který má povzbuzující účinky, podporuje koncentraci a myšlení, ale také dobré trávení. V lidovém léčitelství se citronová tráva využívá pro své antibakteriální účinky, a to především při léčbě chřipky a nachlazení. Přidává se také do vonných tyčinek, protože odpuzuje hmyz.
Nejnovější články
Tipy na deskové hry pro dlouhé zimní večery Tipy na deskové hry pro dlouhé zimní večery
Máte hravou náturu a nechcete hrát s přáteli jen žolíka a Člověče, nezlob se? V tom případě pro vás máme pár tipů na několik deskových a karetních her, které jsou zábavné a většinou i velmi jednoduché na pochopení.
25.12.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: Longhua Temple, svatba i parky Cestování po Šanghaji: Longhua Temple, svatba i parky
Česko-čínská svatba, která byla primárním cílem našeho putování, se blížila. Sobotní ráno jsme tak využili k návštěvě Longhua Temple a zahrad okolo, nedělní odpoledne pak k návštěvě místních parků. A ke hledání kešek, samozřejmě.
23.11.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: People's Square, český pivovar Cestování po Šanghaji: People's Square, český pivovar
Další den nás zavedl do People's Square a prohlídli jsme si i obrovské muzeum v Šanghaji. Poté, co jsme byli zklamání jedním z chrámů, chtěli jsme si spravit chuť "českým" pivem v české restauraci. No, nespravili.
15.5.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: Bund a Shanghai Tower Cestování po Šanghaji: Bund a Shanghai Tower
Šanghaj je město mrakodrapů, které nejlépe uvidíte z Bundu, protějšího pobřeží. Panorama má rozhodně něco do sebe a nenechejte si ujít ani Shanghai Tower. Kde jinde můžete vidět mrakodrapům na střechu a projet se nejrychlejším výtahem na světě?
9.1.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: čínská víza a trampoty první noci Cestování po Šanghaji: čínská víza a trampoty první noci
Další cesta nás zavede do Číny. Konkrétně navštívíme nejlidnatější město tohoto státu, Šanghaj. A proč zrovna Šanghaj? Věřte nebo ne, kamarád se zde ženil. Svatba v Číně, to si člověk nemůže nechat ujít.
10.7.2017, článek, Milan Šurkala2 komentáře