www.relaxuj.cz
>
>

Citronová tráva (voňatka citronová)

Citronová tráva (voňatka citronová)
, , článek
Exotická bylinka je populární především v asijské kuchyni, vypěstovat si ji ale můžete i doma v květináči. Citronová tráva dodá svěží vůni a jemně pikantní chuť polévkám nebo pokrmům z ryb. Navíc podporuje dobré trávení.
K oblíbeným
reklama

Charakteristika


Ne nadarmo se citronové trávě (Cymbopogon citratus) česky přezdívá voňatka citronová, nebo také citronela. Tahle bylinka totiž voní intenzivněji než samotný citron, a proto je mimo jiné oblíbenou součástí parfémů a toaletních vod. Pochází z jihovýchodní Asie, hojně se pěstuje také v Africe nebo Austrálii. Citronová tráva tvoří velké trsy tenkých šedozelených listů, které mohou v přírodě dorůst až do výšky 150 cm.


Voňatka citrónová

Zdroj obrázku: Wikimedia Commons, autor: Henna


Pěstování


Citrónová tráva je zvyklá na subtropické oblasti, a je tak choulostivá na zimu a mráz. Ideální místo jí najdete za oknem, kde bude mít dostatek slunečních paprsků. Přes léto můžete květináč umístit na balkón nebo terasu. Citronová tráva se nejlépe množí vegetativně, k dostání jsou ale také semínka, ze kterých si můžete rostlinky sami naklíčit. Doporučuje se sadit do dobře propustné hlinitopísčité půdy a nezapomínat na pravidelnou zálivku. Pokud bylinku používáte v kuchyni, nepřidávejte žádná umělá hnojiva, protože by tak bylinka ztratila své aroma.


Použití


Chuť citrónové trávy rozhodně není kyselá, jak by se mohlo na první pohled zdát. Pokrmům dodává lehce pikantní nádech a její využití v kuchyni je velmi rozmanité. Při vaření se využívají stonky rostliny, které se oloupou a poté nakrájí nebo rozdrtí. Pro své vlastnosti je jednou ze základních ingrediencí tradiční asijské kuchyně. Chuť citronové trávy skvěle doplňuje všechny pokrmy z kokosového mléka nebo čili. Hodí se k dochucení rýže, ryb i mořských plodů.


Citrónová tráva

Zdroj obrázku: Pixmac

Čerstvou bylinku v českých supermarketech moc často nenajdete, ale určitě ji objevíte v asijských tržnicích a obchodech. Obvykle se prodává trs několika stonků s listy. Při nákupu si dejte pozor na to, aby byl stonek pevný, ne měkký nebo gumový, což znamená, že je příliš starý. Spodní část stonku by měla být bílá, zatímco horní část světle zelená.


Účinky


Bylinka se využívá do čajových směsí a můžete z ní připravit i samostatný výluh, který má povzbuzující účinky, podporuje koncentraci a myšlení, ale také dobré trávení. V lidovém léčitelství se citronová tráva využívá pro své antibakteriální účinky, a to především při léčbě chřipky a nachlazení. Přidává se také do vonných tyčinek, protože odpuzuje hmyz.
Nejnovější články
Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit
Po celodenní aktivitě si zasloužíte chvíle odpočinku. Skvělým způsobem, jak relaxovat, je saunování. Pozitivní účinky termoterapie jsou totiž všeobecně známy. A takovou relaxaci si můžete dovolit díky infrasauně i v pohodlí svého domova.
21.3.2019, inzerce, PR článek
Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě
Chcete se potápět, ale exotické destinace jsou pro vás příliš daleko? Pak pro vás mohou mít v Polsku řešení. Otevřou zde totiž nejhlubší bazén na světě. Jmenuje se Deep Spot a nabídne rekordní hloubku až 45 metrů.
18.3.2019, článek, Milan Šurkala
Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai
Po necelých pěti dnech jsme opustili Canggu, kde se nám zkrátka nelíbilo, a přesunuli jsme se na jihovýchod ostrova do přístavu Padangbai. Ten je vyhlášený především krásnými potápěčskými lokalitami.
11.3.2019, článek, Jana Bártová
Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu
Pokud při práci rádi posloucháte hudbu a jde o práci kreativní, možná byste měli zvážit, zda při ní poslouchat hudbu nebo nikoli. Vědci z několika univerzit totiž nově tvrdí, že poslouchání hudby negativně ovlivňuje verbální kreativní výkony.
5.3.2019, článek, Milan Šurkala
Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí
Posilujete a bojíte se toho, že když na chvíli přestanete, veškerá snaha přijde vniveč? Vědci tvrdí, že známé pořekadlo "use it or lose it" zas tak úplně neplatí a opětovné posilování bude jednodušší, než by se mohlo zdát.
27.2.2019, článek, Milan Šurkala