Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Chcete vyšší plat? Porovnejte jej s průměrným platem v IT branži

28.7.2006, FIA , článek
Čas od času má každý z nás pocit, že je v zaměstnání nedoceněn a zasloužil by si vyšší plat. Když pro nic jiného, tak aby si člověk občas vyrazil na příjemnou dovolenou, kde bude odpočívat a relaxovat unavená mysl i tělo. Není tedy nic jednoduššího, než se obrátit na nadřízeného a o zvýšení platu požádat. Ale víte, kolik „berou“ vaši kolegové?
Když pro nic jiného, tak aby si člověk občas vyrazil na příjemnou dovolenou, kde bude odpočívat a relaxovat unavená mysl i tělo. Logicky předpokládám, že ve většině firem, IT není výjimkou, se tyto údaje nesdělují a jsou velmi privátní. Proto vás zveme na exkurzi do mzdových tabulek a účetních výkazů společností, jejichž „svatou“ povinností je poskytování finančních údajů jako podklad pro statistické výkazy.


Za kolik?


Podle našeho zjištění má naprosto nepřekvapivě nejvyšší platový průměr hlavní město Praha. Následuje Středočeský kraj a po něm kraj Jihomoravský. Odpověď na otázku: „Kolik kdo vydělává?“ jsme pro vás našli na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí, ale především na stránkách společnosti Trexima. Zmiňovaná organizace shromažďuje výběrový soubor ISPV (Informační systém o průměrných výdělcích). Ten tvoří více než 3500 ekonomických subjektů podnikatelské sféry, zaměstnávajících přibližně 1,3 milionu zaměstnanců (a to by v tom byl čert, abyste se mezi nimi nenašli…) Nepodnikatelská sféra se šetří plošně. V zákoutích webových stránek těchto subjektů naleznete odpovědi na nejrůznější otázky v oblastech, o jejichž existenci jste neměli ani tušení. Pokud vás tedy zaměstnavatel drží při zemi informacemi o nízkých platech v podnikatelské sféře, vězte, že tomu nemusí být vždy tak, jak říká.


Statistika nuda je, má však cenné údaje!


Ve století boomu informačních technologií pro vás máme několik pravdivých zpráv o platovém průměru dle věkových kategorií v ČR. Je zjevné, že ti nejmladší, (a přestože bych jim nerada křivdila) ale také ti nejméně kvalifikovaní, pobírají za svoji práci příjem nejnižší. Pomyslným statistickým platovým vrcholem je věk od 30 do 39 let. V tomto období přichází finanční prosperita u většiny pracujících osob a člověk by se měl zaměřit na odkládání peněz na doby horší. Pozvolné klesání mzdy po 40 roku věku se jeví být lehce diskriminačním. Bohužel je to v ČR obvyklá praxe, protože:“Mládí vpřed!“


Foto: Oleg Kozlov

Hodinové výdělky 4. čtvrtletí 2005 Průměr Kč/hod
do 20 let 65,87
20 - 29 let 104,90
30 - 39 let 130,49
40 - 49 let127,21


Uč se synu moudrým býti….


Zní to jako stokrát dokola opakovaná lež, protože pokud jste přeci v něčem dobří, nemusí to nutně znamenat, že jste absolventem minimálně dvou vysokých škol. Ale posuďte sami, jaký protiargument přednese stará dobrá statistika. Pohleďte na žebříček platového hodnocení podle dosaženého vzdělání a vězte, že být vysokoškolákem se jeví stále ještě příznivě.

4. čtvrtletí 2005 ISPV - podnikatelská sféraPrůměr Kč/hod
Střední bez maturity94,70
Střední s maturitou 129,65
Vyšší odborné a bakalářské 153,35
Vysokoškolské 245,56


A co na to IT?


Proč se nepodívat do sféry, jejíž rozmach vládne světem. Jsou skutečně všichni ti programátoři, specialisté a konzultanti tak dobře placeni, nebo je to jen fáma? Posuďte vlastním okem a hlavou, jak si tahle sorta lidí stojí:

Hodinové výdělky podle podskupin zaměstnání a zaměstnání KZAM-R Průměr Kč/hod
Projektanti a analytici výpočetních systémů234,58
Projektant a analytik informačních systémů234,84
Programátoři 217,44
Programátor informačních systémů232,66
Ostatní odborníci zabývající se výpoč. tech. jinde neuvedení 222,70
Inženýr správce integrovaných, informačních systémů, sítí 255,41

Chápu, že probírat se hodinovými průměry není nic až tak zajímavého, a proto vám nabízíme přehled hrubých mezd v Kč u výše uvedených povolání:

Programátoři37 693
Programátor specialista v oboru výpočetní techniky 43 011
Programátor informačních systémů 41 022
Ostatní odborníci zabývající se výpočetní technikou jinde neuvedení 38 531
Inženýr správce integrovaných, informačních systémů, sítí 43 087

Jestliže vás pohled do této tabulky zvedl ze židlí a přinutil zaklepat na šéfovu kancelář vězte, že se jedná o průměr za celou republiku (není-li uvedeno jinak) a tudíž i za oblasti s nejvyšší průměrnou mzdou. Pokud tedy pracujete v regionu, kde lišky dávají dobrou noc, nečekejte mzdový zázrak. Navíc programátor je v současnosti jedinec hájený a velmi nedostatkový. Pořádat na něj lov se vyplatí pouze v případě, že máte možnost nabídnout kvalitní vábničku a to nejen mzdovou, ale také bonusovou a benefitní. Protože 21. století je přeci věkem informačních technologií… nebo ne?


Foto: Dreamstime


Informační zdroj:
JM průměr za1-4/Q 2005
Trexima
MPSV ČR