Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Cestování po Šanghaji: Bund a Shanghai Tower

9.1.2018, Milan Šurkala, článek
Šanghaj je město mrakodrapů, které nejlépe uvidíte z Bundu, protějšího pobřeží. Panorama má rozhodně něco do sebe a nenechejte si ujít ani Shanghai Tower. Kde jinde můžete vidět mrakodrapům na střechu a projet se nejrychlejším výtahem na světě?
Následující den jsme začali cestou na Bund a East Nanjing Road, což je velká obchodní ulice vyznačující se především obrovským množstvím lidí. Najdete tu mnoho hotelů a obchodů včetně originální prodejny Applu. Naopak na druhou stranu to už tak moc originální není a je zde tzv. Fake Market s mnoha imitacemi všeho možného.
 
Apple Store v Šanghaji
 
Obchod Apple na East Nanjing Road, klikněte pro zvětšení
 
Po krátké návštěvě u nakousnutého jablka jsme se vydali směrem k řece blíže k mrakodrapům a po cestě jsme na křižovatkách opravdu moc nerozuměli činnosti policistů, když tu současně dopravu řídily i semafory. Že by řešení nezaměstnanosti? Je nutné říci, že Číňané si s pravidly moc hlavu nelámou. Přecházíte-li na zelenou, jde pouze o snížení pravděpodobnosti vašeho přejetí, to je tak vše. Červená na semaforu trochu snižuje počet aut, motorek a cyklistů, o zastavení se ale v podstatě nedá mluvit. To platí spíše na opravdu hodně velkých křižovatkách.
 
Křižovatka 
Že by řešení nezaměstnanosti? Duplikace semaforů policajty? klikněte pro zvětšení

Z nábřeží je krásný výhled na mrakodrapy včetně nejvyšší Shanghai Tower s výškou 632 metrů. Pokud chcete pěkné fotky, doporučil bych sem zajít spíše odpoledne. Kolem poledne totiž slunce svítí z nevhodného úhlu, chce ho to mít více za zády a o něco níž. Máte-li tedy rezervu času, zkuste si výlety vhodně naplánovat. My moc času bohužel neměli.
 
Výhled z Bundu 
Výhled z Bundu na protější břeh, klikněte pro zvětšení
 
Udělané to tu mají hezky, najdete tu pár soch (u nichž i někteří brečí a klanějí se jim, nicméně nikoho asi nepřekvapí, že převládá focení selfie) a květinové záhonky. Čistá městská budovatelská idyla.
 
Focení na nábřeží v Bundu
 
Focení na nábřeží, klikněte pro zvětšení

Převládla touha dostat se na Shanghai Tower, což vyžadovalo dostat se na druhou stranu řeky. Tento zdánlivě jednoduchý úkol se nakonec ukázal být docela složitým. Po mostě pěšky dost těžko, s mosty se tu totiž moc nepřetrhli. A ty, co tu najdete, jsou daleko a kdo ví, zda jsou i pro pěší. Zbylo tak tradiční metro. Nejbližší stanice naopak netradičně daleko, takže až po nějaké době chůze se konečně začaly objevovat tabule. Jenže jenom tabule. Tabule všude, metro nikde.
 
Mrakodrapy za květinami
 
klikněte pro zvětšení
 
K tomu spousta malých krámků a superotravný Číňan, který nápadně připomínal indické prodejce. Pořád nás lákal do obchodů a nedal se odbýt. Otravnější než moucha v polospánku nad ránem. A stále všude tabule a po metru jak by se zem slehla. Záchrana v nedohlednu. Obešli jsme celý blok a stále nic. Až úplně na konci "nečekaně" vchod do metra. Bohužel vedoucí právě přes ten obchoďák, do kterého jsme byli lákáni celou poslední čtvrthodinu. Zde se slétli další prodejci, byli jsme jak Justin Bieber, který zrovna přijel zazpívat na dívčí školu.
 
Pořád "co chcete koupit?", "nechcete hodinky?" a neustále dokola. Pokud jste někdy byli v Indii nebo podobném státu, určitě si to umíte představit. Rychlým úprkem jsme se konečně probili přes překážky všemožných typů ke skutečnému vstupu do metra. Naše utrpení skončilo. Metro jsme našli a dovezlo nás tam, kam jsme potřebovali.
 
Mrakodrapy zespoda 
Mrakodrapy v Šanghaji, zatím ještě zespoda, klikněte pro zvětšení

Nebylo těžké dostat se na druhou stranu k mrakodrapům. Na první pohled tyhle několikasetmetrové obludy překvapivě nevypadají moc obrovsky. Čím blíže ale jste, tím více začne být jejich velikost viditelná a tím častěji začne člověku křupat za krkem (některým doslova). Vstupné do Shanghai Tower činí 180 yuanů (cca 670 Kč), což sice není málo, ale vzhledem k tomu, že jde o nejvyšší budovu v Číně a o třetí nejvyšší na světě, čekali jsme mnohem vyšší částku.
 
Shanghai Tower
 
Shanghai Tower, klikněte pro zvětšení
 
Nerozmýšleli jsme ani chvilku, koupili lístky a o pár minut později stáli v nejrychleji jedoucím výtahu na světě. Dosahuje rychlosti 18 metrů za sekundu (65 km/h) a do výšky přes 550 metrů vás dopraví za nějakých 55 sekund. Toto je ale typická používaná rychlost. Ve skutečnosti dokáže vyvinout až 20,5 m/s, tato rychlost ale není určena pro běžné smrtelníky.
 
Výhled ze Shanghai Tower 
Výhled ze Shanghai Tower, klikněte pro zvětšení

Speciální systémy vzduchotechniky jsou tak propracované, že zrychlení si ani nevšimnete a přišlo mi snad, že Číňané použili "inerciální tlumiče" ze sci-fi seriálů. Dokonce ani v uších moc nezaléhává. Kdybyste se za necelou minutu neocitli nad všemi mrakodrapy v okolí, jen těžko byste tomu uvěřili. Nahoře nečekejte volný výhled přes zábradlí, ale jen přes okno. To by ale občas mohli také umýt. Na jižní stranu se tak dost špatně fotí, slunce svítí a vidíte tak akorát cákance na skle. Výhled je však fantastický. Všechny mrakodrapy totiž vidíte seshora. Absence větru (který by tu byl asi šílený) nicméně člověka poněkud izoluje od prožitku podobně jako ten výtah. Eiffelovka s poloviční výškou tak emocemi hýbe možná i více.
 
Další výhled ze Shaghai Tower 
Výhled ze Shanghai Tower, klikněte pro zvětšení

Nahoře nesmělo chybět pivo. Radka tu pochopitelně nemají, zkusili jsme však rádi i to jejich. Poněkud slabší, jakoby citrónové, no prostě takový ovocnější Birell. Za 25 yuanů, což je lehce přes 90 korun, nám to na takovém místě přišla být docela fajn cena.
 
Čínské pivo 
Čínské pivo na 560 metrů nad zemí, klikněte pro zvětšení

Nebyl však čas ztrácet čas popíjením piva a užíváním si půlkilometrové výšky. V plánu bylo setkání s Adamem a menší výlet do čínské kuchyně. V restauraci už při příchodu dostanete čaj a pokud není k dispozici obrázkové menu, patrně se moc nenajíte. Resp. nebudete mít nejmenší tušení, co dostanete, což může být i docela zajímavý adrenalin. V tomto případě naštěstí byly k dispozici obrázky, takže se vybíralo klasicky ukazováčkem. S hůlkami je to vždycky boj, ale cvičení dělá mistra. Hladem nakonec nikdo neumřel.
 
Adam nám ještě ukázal restauraci, kde se bude konat jeho svatba a během chvíle jsme tam byli zpátky. Důvod byl velmi jednoduchý, točili tam evropské pivo (no jo, Češi se holt nezapřou). Sice to byl Carlsberg, ale i to je mnohem lepší než nic nebo než místní piva. Majitel byl totiž narozen ve Švédsku a oblibu Carlsbergu si sem přivezl z Evropy. Na pět lidí jsme si rovnou koupili třílitrový soudek a vrátili se tak aspoň částečně na chvíli domů.
 
K pořízení fotografií byl použit fotoaparát Sony Cyber-shot RX100.



Vývoj ceny testovaného produktu:




Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.