www.relaxuj.cz
>

Cestování po Indii a Nepálu: Fatehpur Sikrí a Jaipur

Cestování po Indii a Nepálu: Fatehpur Sikrí a Jaipur
, , článek
Druhý den byl ve znamení cesty do Jaipuru. Cestou jsme ale stihli ještě navštívit pevnost Fatehpur Sikrí, Buland Darwaza, mrknout na Jantarovou pevnost i největší dělo na čtyřech kolech na světě, kanón Jaivana.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
reklama
Času nebylo nazbyt, za pár hodin nám jel vlak do Amritsaru, my chtěli vidět ještě městský palác v Jaipuru a pochopitelně jsme se chtěli také před cestou najíst. Takže šup do auta, z pevnosti jsme už více neviděli a zpátky z kopce směrem dolů. Po cestě jsme narazili na spoustu párů schovávajících se podél cesty a přišla řeč na uzavírání manželství v Indii. Ta jsou totiž obvykle domlouvaná, takže nás zajímalo, jak moc se Indie zmodernizovala a zda se to dnes už mění. Dle slov Virendera, nic se v zásadě nemění, drtivá většina manželství je domluvená i dnes a právě na takových místech se schází ti, kteří se vzpírají systému a chtěli by se vzít z lásky. Podle jeho slov je domluvených hodně přes 99 % manželství. Pro Evropana nepředstavitelné.
Jaipur City Palace aneb palác v Jaipuru, Sarvato Bhadra Chowk (
klikněte pro zvětšení)


Městský palác v Jaipuru opět rozehraje hru barev, zejména tedy červených, růžových a oranžových odstínů (ostatně proto se mu říká "růžové město"). Pořád je překvapující, jak Indie dokáže být na jednu stranu špinavá a přitom mít tolik krásně udržovaných památek pár metrů od toho. Znovu se ukázala nápomocnost Indů, kdy se některé expozice zavírali dříve a hned se ptali, zda jsme byli tam nebo tam. Pak nás takto posílali na jiná místa, abychom toho stihli co nejvíce, než vše zavřou.
Výstava kočárů v paláci v Jaipuru (
klikněte pro zvětšení)


Palác byl postaven v letech 1729 až 1732. Velmi nás zaujala síň Sarvato Bhadra Chowk (Diwan-E-Khas) s dlouhým sloupovím, růžovou barvou a dvěma největšími stříbrnými nádobami na světě. Každá byla vyrobena roztavením 14 tisíc stříbrných mincí a váží zhruba 345 kilogramů. Výroba začala v roce 1894 a hotova byla až po dvou letech. Je zde přehlídka královských kočárů, působivý Mubarak Mahal, Chandra Mahal nebo výstava obrazů v Sabha Niwas (Diwan-E-Aam) a to ani zdaleka není všechno.
Mubarak Mahal (
klikněte pro zvětšení)


Palác jsme přesto spíše prolétli a utíkali zpět do auta, abychom se ještě stihli najíst. Do odjezdu vlaku už moc dlouho nezbývalo. Virender nám doporučil pizzu v Domino, kterou jsme i posléze dost často využívali. Nakoupili jsme snad šest různých pizz, k tomu nějaké Coca Coly, Sprite a podobná pití bez ledu a pořádně se nacpali. Trochu zajímavě vypadalo akorát to, že Indové pijí vodu tak, aby se ústy nedotkli lahve, ale s pizzou manipulují a házejí tak, že hygienický Evropan musí trochu trnout. Ještě ve stánku před nádražím jsme vyzkoušeli vařenou kukuřici, která byla přesolená až hrůza a rozloučili se s naším dosavadním průvodcem. Začínala totiž naše cesta na vlastní pěst o samotě. O té si ale povíme až v dalším díle.

Fotografie byly pořízeny fotoaparátem Samsung NX11 s objektivem Samsung 30mm F2 nebo Samsung 18-55mm.

Ceny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
Finsko nabízí cestu ke štěstí: soutěž o 3denní dovolenou Finsko nabízí cestu ke štěstí: soutěž o 3denní dovolenou
Finsko bylo opět vyhlášeno nejšťastnějším národem na světě i díky své nádherné přírodě. Země se chce o svou cestu ke štěstí podělit, a tak spustila soutěž o 8 třídenních dovolených s finskými průvodci.
1.4.2019, článek, Milan Šurkala
Vztahová koučka: úchylný fotograf se nekonal Vztahová koučka: úchylný fotograf se nekonal
Pamatujete si na server libimseti? To byl hit! Bodování kluků, vzkazy, první lásky. To napětí a vzrušení, když mi ve schránce blikla zpráva. Že by to byl jeden z těch sympaťáků, kterého jsem anonymně obodovala nejnižší možnou známkou? Nebyl…
26.3.2019, článek, Pavlína Uhrinová
Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit
Po celodenní aktivitě si zasloužíte chvíle odpočinku. Skvělým způsobem, jak relaxovat, je saunování. Pozitivní účinky termoterapie jsou totiž všeobecně známy. A takovou relaxaci si můžete dovolit díky infrasauně i v pohodlí svého domova.
21.3.2019, inzerce, PR článek
Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě
Chcete se potápět, ale exotické destinace jsou pro vás příliš daleko? Pak pro vás mohou mít v Polsku řešení. Otevřou zde totiž nejhlubší bazén na světě. Jmenuje se Deep Spot a nabídne rekordní hloubku až 45 metrů.
18.3.2019, článek, Milan Šurkala
Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai
Po necelých pěti dnech jsme opustili Canggu, kde se nám zkrátka nelíbilo, a přesunuli jsme se na jihovýchod ostrova do přístavu Padangbai. Ten je vyhlášený především krásnými potápěčskými lokalitami.
11.3.2019, článek, Jana Bártová