www.relaxuj.cz
>

Cestování po Indii a Nepálu: doprava, smlouvání a placení

Cestování po Indii a Nepálu: doprava, smlouvání a placení
, , článek
Cestování po Indii dokáže přinést nejedno překvapení. V dnešním díle se budeme věnovat problematice dopravy, přesunu z jednoho místa na druhé a také smlouvání o cenách, které může být z počátku nepříjemné. Začne vás to ale bavit.
K oblíbeným
reklama
Velmi oblíbeným dopravním prostředkem po indických městech je jednoznačně tuk-tuk. Tyhle maličké zelené potvůrky se třemi koly projedou všude, dozadu se vejdou tři lidi a v některých případech se vejdou i další dva po boku řidiče. Tenhle dopravní prostředek je jeden z těch, kde přijde na řadu vyjednávání o ceně.
Tuk-tuk (
Samsung 18-55mm, klikněte pro zvětšení)


Nabídky většinou začínají na nějakých 200 až 250 rupiích, což znamená asi na 60 až 80 českých korunách. Ze začátku se nám dařilo srážet cenu tak o 50 rupií, ale ke konci výletu už nebyl problém zajistit si tuk-tuk i za stovku nebo nanejvýš za 150 rupií, a to když už se jelo opravdu přes celé město. Přesto jsme se od dalších Čechů dozvěděli, že i tak jezdíme moc draho a není problém se dostat na nějakých 80 rupií. My jsme tedy odvahu na tak nízkou cenu neměli. Jednoduše ať řidič řekne, co řekne, stačí říct "That is too much", nadhodit např. stovku rupií a pak už se jen přibližuje vaše a jeho cena.

Zpočátku je divné, když nadhodíte poloviční cenu, ale člověk si za chvíli zvykne a jde i pod polovinu. A dostane se pak lehce nad ní. Podobně to funguje i při kupování prakticky čehokoli. Ceny jsou často v násobcích a jen těžko můžete vědět, co si můžete dovolit. Některé nákupy jsem usmlouval i na polovinu, což znamená, že jsem začínal přibližně na třetinové ceně. Nicméně to bylo až v posledních dnech, kdy si to člověk už trochu otrká a vlastně... zamiluje. Jen pozor, přejde to do krve, ale v ČR s tím moc nepochodíte.

Cena pochopitelně může růst dle vzdálenosti (ale nemusí), počasí a denní doby. Když přišel pravý monzunový slejvák, dodávkové autobusy nešly pod 500 rupií a tuk-tuk ne a ne sehnat pod 300. Nakonec jsme usmlouvali za ne až tak dlouhou trasu 200 rupií, což bylo i tak dost a borec prozíravě chtěl na konci 250. Prý kvůli dešti. Vzhledem k tomu, že jsme se přeci jen dohodli předem, poslali jsme jej do háje a dostal dvě stě. Člověk musí být občas i trochu tvrdý.
Zácpa tuk-tuků (
Samsung 18-55mm, klikněte pro zvětšení)


Na to je rozhodně dobré upozornit. Vždy je nutné kompletní cenu sjednat předem a ne až po jízdě. Tak se vám může stát, že se vám rikšák vnutí i na cestu zpátky (a on opravdu počká!) a z dohodnutých 200 rupií na cestu tam vznikne dalších nedohodnutých 400 rupií na cestu zpět. Takže buď opravdu odmítat nebo nezapomenout na sjednání celkové ceny dříve, než bude pozdě.
Taxi v Nepálu (
Samsung 18-55mm, klikněte pro zvětšení)


Nepálu se naopak častěji setkáte s normálními taxíky, což jsou v drtivé většině případů (alespoň tedy v Káthmándú) maličká bílá Suzuki. Opět je dobré se domluvit nejprve na ceně, které bývají na první pohled výrazně vyšší než v Indii. Musíte si ale totiž zvyknout na odlišný kurz indické a nepálské rupie. I pak jsou sice ceny vyšší, ale není to až tak dramatické (cca 300 až 500 nepálských rupií). Pokud prší, zájem o taxíky se dramaticky zvýší a sehnat auto začíná být docela těžkým úkolem. Zavazadla se obvykle přepravují ve "vaničce" na střeše.
Nejnovější články
Finsko nabízí cestu ke štěstí: soutěž o 3denní dovolenou Finsko nabízí cestu ke štěstí: soutěž o 3denní dovolenou
Finsko bylo opět vyhlášeno nejšťastnějším národem na světě i díky své nádherné přírodě. Země se chce o svou cestu ke štěstí podělit, a tak spustila soutěž o 8 třídenních dovolených s finskými průvodci.
1.4.2019, článek, Milan Šurkala
Vztahová koučka: úchylný fotograf se nekonal Vztahová koučka: úchylný fotograf se nekonal
Pamatujete si na server libimseti? To byl hit! Bodování kluků, vzkazy, první lásky. To napětí a vzrušení, když mi ve schránce blikla zpráva. Že by to byl jeden z těch sympaťáků, kterého jsem anonymně obodovala nejnižší možnou známkou? Nebyl…
26.3.2019, článek, Pavlína Uhrinová
Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit
Po celodenní aktivitě si zasloužíte chvíle odpočinku. Skvělým způsobem, jak relaxovat, je saunování. Pozitivní účinky termoterapie jsou totiž všeobecně známy. A takovou relaxaci si můžete dovolit díky infrasauně i v pohodlí svého domova.
21.3.2019, inzerce, PR článek
Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě
Chcete se potápět, ale exotické destinace jsou pro vás příliš daleko? Pak pro vás mohou mít v Polsku řešení. Otevřou zde totiž nejhlubší bazén na světě. Jmenuje se Deep Spot a nabídne rekordní hloubku až 45 metrů.
18.3.2019, článek, Milan Šurkala
Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai
Po necelých pěti dnech jsme opustili Canggu, kde se nám zkrátka nelíbilo, a přesunuli jsme se na jihovýchod ostrova do přístavu Padangbai. Ten je vyhlášený především krásnými potápěčskými lokalitami.
11.3.2019, článek, Jana Bártová