www.relaxuj.cz
>

Cestování po Indii a Nepálu: Boudha, Pashupatinath, Patán

Cestování po Indii a Nepálu: Boudha, Pashupatinath, Patán
, , článek
Naší předposlední zastávkou v Nepálu byla buddhistická stúpa v Boudha (Boudhanath), která se nachází nedaleko Káthmándú. Navštívili jsme i Pashupatinath, kde se spalují mrtvoly u řeky Bagmati a Patán.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
  1. Boudhanath
  2. Boudhanath - pokračování
  3. Pashupatinath, Pátan
reklama
Hned u vchodu jsme spatřili obrovský modlitební mlýn, kolem kterého se prohánělo několik žen a roztáčeli jej. Spousta modlitebních mlýnků, ale v mnohem menších provedeních, je k nalezení i na obvodu stúpy na náměstí. Ty vydávají i příjemný zvuk.
Obrovský modlitební mlýn (klikněte pro zvětšení)Chrám má dvě patra, celé schodiště vedoucí nahoru bylo velmi bohatě zdobeno. V prvním patře si člověk užije zejména spousty krásných barevných malůvek, pro pořádný rozhled je ale nutné vystoupit ještě o jedno patro výše. To jsme se už dostali na střechu a celá stúpa jde krásně vidět, s ní i celé náměstí. Pozoruhodná je rozmanitá barevnost okolních budov, kterou jsme si užili dokonce i za nepříliš pěkného počasí.
Pohled na náměstí a stúpu v Boudha z buddhistického chrámu (klikněte pro zvětšení)I když mapa ukazuje, že i v okolí jsou k nalezení další zajímavosti (zejména mnoho nejrůznějších klášterů), prim jednoduše hraje celé toto náměstí se stúpou a v dalších částech města jsme už mnoho pozoruhodného nenašli. Leda tak povalující se psy na zemi.
Pouliční život (klikněte pro zvětšení)Postranními uličkami jsme se snažili postupně vymotat ven na hlavní silnici. Jak ale člověk nejde hlavními turistickými trasami, opět se dostane na úzké špinavé uličky, které budí především podezření, co se kde skrývá. Jít takovou uličkou u nás v Česku, člověk by měl hned strach, zda vůbec dojde na její konec, ale po dvou týdnech jsme už byli docela otrkaní. Velké nápisy "restaurant" nás v těchto končinách zavedly do hodně divných končin na zahrady, které rozhodně k restauracím nepatřily, takže jsme skončili až na hlavní silnici a pokoušeli se hledat tam. Zapadli jsme do malé restauračky, kde bylo místo tak pro 15 lidí a jedna stařičká Nepálka.
Modlitební mlýnky (klikněte pro zvětšení)Objednali jsme si u ní tři deci koly a zatím neznámé jídlo "momo". Babička totiž neuměla moc anglicky, no spíše skoro vůbec. Pochytili jsme ale ve změti slabik, kterými nás zahrnovala, právě slovo "momo". Hecli jsme se tedy a šli do neznáma, nechť nás tedy Nepál překvapí. Za chvíli se před námi objevily malé plněné knedlíčky, které vůbec nebyly špatné a především byly hodně syté. Osobně jsem je ani všechny nedojedl. Původem se jedná o tibetské jídlo, ale velmi populární je i v Nepálu. Větší legrace byla ale při placení. Jak se chcete domluvit s někým, kdo téměř neumí anglicky?
Hlavní ulice v Boudhanath (klikněte pro zvětšení)Nepálka však nebyla vůbec hloupá, vyťukala částku na kalkulačce a tu nám ukázala. Za oběd pro tři lidi včetně pití (asi víte, kolik stojí třetinka Coca Coly v ČR) po nás chtěla pouhopouhých 370 nepálských rupií (tedy necelých 80 korun za tři lidi!). Tomáš vzal kalkulačku, vyťukal tam 400 a podal ji kalkulačku zpátky s touto částkou. Babička na to nejprve nechápavě zírala, pak ji ale svitlo a vypotila jedno z mála anglických slov, které uměla. "Tip?" Když jsme přikývli, že ano, že opravdu dostala spropitné, rozzářila se jako vánoční stromeček a bylo vidět, že má radost jak malé dítě na Vánoce, když dostane vysněný dárek. Vypadala, že ten den samou radostí neusne.
Nejnovější články
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala
Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama! Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama!
Voňavý parfém – 1200 Kč, řasenka vytvářející neodolatelné řasy – 250 Kč, neslíbatelná rtěnka – 190 Kč, halenka vybraná s maximální péčí 600 Kč, jízdenka na mhd 32 Kč. Zkušenosti z nepovedeného rande? - K nezaplacení. Na všechno ostatní je tady MasterCard.
23.5.2019, článek, Pavlína Uhrinová
Cestování po Šanghaji: Yu Garden, Jing'an a maglev Cestování po Šanghaji: Yu Garden, Jing'an a maglev
Je tu poslední den v Šanghaji. V ten jsme navštívili starobylou Yuyuan Garden s velkým tržištěm, Jing'an Temple a znovu jsme se byli posilnit českým jídlem. A co by to byla za návštěva Šanghaje, kdybychom na letiště nejeli maglevem? 430 km/h! 
15.5.2019, článek, Milan Šurkala
10 důvodů, proč si pořídit nafukovací vířivku 10 důvodů, proč si pořídit nafukovací vířivku
Milujete relaxaci v prohřáté vodní lázni mezi bublinkami? Líbila by se vám možnost užívat si tuto slast pravidelně v pohodlí domova? Nafukovací vířivka je pro vás to pravé. Tady je 10 důvodů proč.
10.5.2019, inzerce, PR článek
Finsko nabízí cestu ke štěstí: soutěž o 3denní dovolenou Finsko nabízí cestu ke štěstí: soutěž o 3denní dovolenou
Finsko bylo opět vyhlášeno nejšťastnějším národem na světě i díky své nádherné přírodě. Země se chce o svou cestu ke štěstí podělit, a tak spustila soutěž o 8 třídenních dovolených s finskými průvodci.
1.4.2019, článek, Milan Šurkala