www.relaxuj.cz
>
>

Česnek

, , článek
Česnek určitě často využíváte jako koření a mnoho obdivovatelů draculovských příběhů jej také dobře zná. Ale jistě vás bude také zajímat, odkud vlastně pochází a jaké má blahodárné účinky.
K oblíbeným
reklama

Charakteristika


Česnek je vytrvalá bylina, která vytváří cibulku složenou z několika částí – stroužků. Jeho lístky jsou ploché, zelené či namodralé. Dnešní kulturní česnek většinou nevytváří semínka, takže se musí množit vegetativně - pomocí stroužků.

Tato rostlinka pochází ze střední Asie, odkud byla dovezena do Středomoří a na Dálný Východ. Netrvalo dlouho a rozšířila se po celém světě. Česnek má velice bohatou historii. Pěstovali ho již ve starověké Mezopotámii, v povodí řeky Nilu a římští vojáci ho údajně dostávali na příděl, aby tak podpořili jejich bojovnost. Ve středověku byl zase vyhledáván jako prostředek proti moru. Byl pěstován i Židy, neboť byly jeho účinky vychvalovány i v talmudu.


Účinky


Česnek obsahuje sirnou silici jménem aliin. Ten působí jako antibiotikum, které pomáhá ničit negativně působící mikroorganismy. Dále v něm nalezneme vitamíny A, B1, B2, C, D či jód. Jinou součástí jsou tzv. biostimulátory, které mají pozitivní vliv na látkovou výměnu. V česneku jsou i bílkoviny, cukry, enzymy a pektiny.

Obsahuje velké množství užitečných látek, proto má velké využití v léčitelství. Povzbuzuje totiž vylučování trávicích šťáv i žluči. Kladně působí celkově v trávicím traktu. Má protikřečové účinky, podporuje tvorbu krve a snižuje krevní tlak i obsah cukru v krvi. Pomáhá i proti chřipce a paradentóze. Ovšem jeho nejznámějším účinkem, o kterém ví i malé děti, je samozřejmě odpuzování upírů. :-)


Pěstování


Česnek se vysazuje nejlépe na podzim, ale lze i na jaře, pokud počítáte s menším výnosem. Pěstuje se většinou jeho jednoletá kultura, nejlépe v lehčích půdách, kde nebude trpět ani mokrem, ani suchem. Vysazují se jednotlivé stroužky. Sklízí se v momentě, kdy nať začne sesychat. Později by se mohl česnek v půdě začít rozpadat. Jako koření a zelenina se používá čerstvý. Lze ho ale i konzervovat nebo usušit.


Použití


V kuchyni má česnek stejně rozsáhlé využití jako v léčitelství. Přidává se k masu, do majonéz, omáček, polévek, ale i například do bramboráků. Mladé lístky divokého česneku jsou vhodné jako koření právě do omáček a polévek. Vyrábí se z něj i různé pasty a prášky. V domácnosti se dá uchovávat i za pomoci solného roztoku. Jinak se dá běžnějším způsobem skladovat v chladné místnosti, která je ale zajištěná proti mrazu.
Nejnovější články
Finsko nabízí cestu ke štěstí: soutěž o 3denní dovolenou Finsko nabízí cestu ke štěstí: soutěž o 3denní dovolenou
Finsko bylo opět vyhlášeno nejšťastnějším národem na světě i díky své nádherné přírodě. Země se chce o svou cestu ke štěstí podělit, a tak spustila soutěž o 8 třídenních dovolených s finskými průvodci.
1.4.2019, článek, Milan Šurkala
Vztahová koučka: úchylný fotograf se nekonal Vztahová koučka: úchylný fotograf se nekonal
Pamatujete si na server libimseti? To byl hit! Bodování kluků, vzkazy, první lásky. To napětí a vzrušení, když mi ve schránce blikla zpráva. Že by to byl jeden z těch sympaťáků, kterého jsem anonymně obodovala nejnižší možnou známkou? Nebyl…
26.3.2019, článek, Pavlína Uhrinová
Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit
Po celodenní aktivitě si zasloužíte chvíle odpočinku. Skvělým způsobem, jak relaxovat, je saunování. Pozitivní účinky termoterapie jsou totiž všeobecně známy. A takovou relaxaci si můžete dovolit díky infrasauně i v pohodlí svého domova.
21.3.2019, inzerce, PR článek
Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě
Chcete se potápět, ale exotické destinace jsou pro vás příliš daleko? Pak pro vás mohou mít v Polsku řešení. Otevřou zde totiž nejhlubší bazén na světě. Jmenuje se Deep Spot a nabídne rekordní hloubku až 45 metrů.
18.3.2019, článek, Milan Šurkala
Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai
Po necelých pěti dnech jsme opustili Canggu, kde se nám zkrátka nelíbilo, a přesunuli jsme se na jihovýchod ostrova do přístavu Padangbai. Ten je vyhlášený především krásnými potápěčskými lokalitami.
11.3.2019, článek, Jana Bártová