www.relaxuj.cz
>
>

Česnek

, , článek
Česnek určitě často využíváte jako koření a mnoho obdivovatelů draculovských příběhů jej také dobře zná. Ale jistě vás bude také zajímat, odkud vlastně pochází a jaké má blahodárné účinky.
K oblíbeným
reklama

Charakteristika


Česnek je vytrvalá bylina, která vytváří cibulku složenou z několika částí – stroužků. Jeho lístky jsou ploché, zelené či namodralé. Dnešní kulturní česnek většinou nevytváří semínka, takže se musí množit vegetativně - pomocí stroužků.

Tato rostlinka pochází ze střední Asie, odkud byla dovezena do Středomoří a na Dálný Východ. Netrvalo dlouho a rozšířila se po celém světě. Česnek má velice bohatou historii. Pěstovali ho již ve starověké Mezopotámii, v povodí řeky Nilu a římští vojáci ho údajně dostávali na příděl, aby tak podpořili jejich bojovnost. Ve středověku byl zase vyhledáván jako prostředek proti moru. Byl pěstován i Židy, neboť byly jeho účinky vychvalovány i v talmudu.


Účinky


Česnek obsahuje sirnou silici jménem aliin. Ten působí jako antibiotikum, které pomáhá ničit negativně působící mikroorganismy. Dále v něm nalezneme vitamíny A, B1, B2, C, D či jód. Jinou součástí jsou tzv. biostimulátory, které mají pozitivní vliv na látkovou výměnu. V česneku jsou i bílkoviny, cukry, enzymy a pektiny.

Obsahuje velké množství užitečných látek, proto má velké využití v léčitelství. Povzbuzuje totiž vylučování trávicích šťáv i žluči. Kladně působí celkově v trávicím traktu. Má protikřečové účinky, podporuje tvorbu krve a snižuje krevní tlak i obsah cukru v krvi. Pomáhá i proti chřipce a paradentóze. Ovšem jeho nejznámějším účinkem, o kterém ví i malé děti, je samozřejmě odpuzování upírů. :-)


Pěstování


Česnek se vysazuje nejlépe na podzim, ale lze i na jaře, pokud počítáte s menším výnosem. Pěstuje se většinou jeho jednoletá kultura, nejlépe v lehčích půdách, kde nebude trpět ani mokrem, ani suchem. Vysazují se jednotlivé stroužky. Sklízí se v momentě, kdy nať začne sesychat. Později by se mohl česnek v půdě začít rozpadat. Jako koření a zelenina se používá čerstvý. Lze ho ale i konzervovat nebo usušit.


Použití


V kuchyni má česnek stejně rozsáhlé využití jako v léčitelství. Přidává se k masu, do majonéz, omáček, polévek, ale i například do bramboráků. Mladé lístky divokého česneku jsou vhodné jako koření právě do omáček a polévek. Vyrábí se z něj i různé pasty a prášky. V domácnosti se dá uchovávat i za pomoci solného roztoku. Jinak se dá běžnějším způsobem skladovat v chladné místnosti, která je ale zajištěná proti mrazu.
Nejnovější články
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala
Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama! Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama!
Voňavý parfém – 1200 Kč, řasenka vytvářející neodolatelné řasy – 250 Kč, neslíbatelná rtěnka – 190 Kč, halenka vybraná s maximální péčí 600 Kč, jízdenka na mhd 32 Kč. Zkušenosti z nepovedeného rande? - K nezaplacení. Na všechno ostatní je tady MasterCard.
23.5.2019, článek, Pavlína Uhrinová
Cestování po Šanghaji: Yu Garden, Jing'an a maglev Cestování po Šanghaji: Yu Garden, Jing'an a maglev
Je tu poslední den v Šanghaji. V ten jsme navštívili starobylou Yuyuan Garden s velkým tržištěm, Jing'an Temple a znovu jsme se byli posilnit českým jídlem. A co by to byla za návštěva Šanghaje, kdybychom na letiště nejeli maglevem? 430 km/h! 
15.5.2019, článek, Milan Šurkala
10 důvodů, proč si pořídit nafukovací vířivku 10 důvodů, proč si pořídit nafukovací vířivku
Milujete relaxaci v prohřáté vodní lázni mezi bublinkami? Líbila by se vám možnost užívat si tuto slast pravidelně v pohodlí domova? Nafukovací vířivka je pro vás to pravé. Tady je 10 důvodů proč.
10.5.2019, inzerce, PR článek
Finsko nabízí cestu ke štěstí: soutěž o 3denní dovolenou Finsko nabízí cestu ke štěstí: soutěž o 3denní dovolenou
Finsko bylo opět vyhlášeno nejšťastnějším národem na světě i díky své nádherné přírodě. Země se chce o svou cestu ke štěstí podělit, a tak spustila soutěž o 8 třídenních dovolených s finskými průvodci.
1.4.2019, článek, Milan Šurkala