www.relaxuj.cz
>
>

Česnek

, , článek
Česnek určitě často využíváte jako koření a mnoho obdivovatelů draculovských příběhů jej také dobře zná. Ale jistě vás bude také zajímat, odkud vlastně pochází a jaké má blahodárné účinky.
K oblíbeným

Charakteristika


Česnek je vytrvalá bylina, která vytváří cibulku složenou z několika částí – stroužků. Jeho lístky jsou ploché, zelené či namodralé. Dnešní kulturní česnek většinou nevytváří semínka, takže se musí množit vegetativně - pomocí stroužků.

Tato rostlinka pochází ze střední Asie, odkud byla dovezena do Středomoří a na Dálný Východ. Netrvalo dlouho a rozšířila se po celém světě. Česnek má velice bohatou historii. Pěstovali ho již ve starověké Mezopotámii, v povodí řeky Nilu a římští vojáci ho údajně dostávali na příděl, aby tak podpořili jejich bojovnost. Ve středověku byl zase vyhledáván jako prostředek proti moru. Byl pěstován i Židy, neboť byly jeho účinky vychvalovány i v talmudu.


Účinky


Česnek obsahuje sirnou silici jménem aliin. Ten působí jako antibiotikum, které pomáhá ničit negativně působící mikroorganismy. Dále v něm nalezneme vitamíny A, B1, B2, C, D či jód. Jinou součástí jsou tzv. biostimulátory, které mají pozitivní vliv na látkovou výměnu. V česneku jsou i bílkoviny, cukry, enzymy a pektiny.

Obsahuje velké množství užitečných látek, proto má velké využití v léčitelství. Povzbuzuje totiž vylučování trávicích šťáv i žluči. Kladně působí celkově v trávicím traktu. Má protikřečové účinky, podporuje tvorbu krve a snižuje krevní tlak i obsah cukru v krvi. Pomáhá i proti chřipce a paradentóze. Ovšem jeho nejznámějším účinkem, o kterém ví i malé děti, je samozřejmě odpuzování upírů. :-)


Pěstování


Česnek se vysazuje nejlépe na podzim, ale lze i na jaře, pokud počítáte s menším výnosem. Pěstuje se většinou jeho jednoletá kultura, nejlépe v lehčích půdách, kde nebude trpět ani mokrem, ani suchem. Vysazují se jednotlivé stroužky. Sklízí se v momentě, kdy nať začne sesychat. Později by se mohl česnek v půdě začít rozpadat. Jako koření a zelenina se používá čerstvý. Lze ho ale i konzervovat nebo usušit.


Použití


V kuchyni má česnek stejně rozsáhlé využití jako v léčitelství. Přidává se k masu, do majonéz, omáček, polévek, ale i například do bramboráků. Mladé lístky divokého česneku jsou vhodné jako koření právě do omáček a polévek. Vyrábí se z něj i různé pasty a prášky. V domácnosti se dá uchovávat i za pomoci solného roztoku. Jinak se dá běžnějším způsobem skladovat v chladné místnosti, která je ale zajištěná proti mrazu.
Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář