www.relaxuj.cz
>
>

Celer

Celer
, , článek
Chcete si zpříjemnit večer? Pak jistě uvítáte afrodiziakální účinky celeru. :-)
reklama

Charakteristika


Celer, latinským názvem Apium graveolens, je dvouletá bylina z čeledi miříkovitých. Standardně se pěstují tři typy: hlíznatý, řapíkatý a listový. Prvně jmenovaný se pěstuje pro hlízu, ale i listy. Druhý nevytváří hlízu, ale má mohutné řapíky, které se bělí a využívají jako zelenina. Poslední tvoří jemné listové výhonky. Celer řapíkatý a hlíznatý nalezneme ve Francii, na Balkáně, ale i v Anglii a Americe.


Pěstování


Celer pochází z přímořských oblastí, a tak mu svědčí hlubší půda s dostatkem vláhy. Můžeme jej předpěstovat v truhlících, nebo rovnou vysévat ve vzdálenostech 30 x 30 cm. Důležité je okopávání, zalévání a hnojení. Malé hlízy se na podzim přesazují do květináčů a poté dopěstovávají, pak můžete mít čerstvou nať i v zimě. Pokud se rozhodnete začít ho pěstovat i teď, vyklíčí vám v truhlíku při teplotě okolo dvaceti stupňů během tří týdnů.Pokud objevíte na celeru suché listy, tak většinou se není třeba obávat nemoci, lístky nemusíte ani otrhávat.


Účinky


Nať celeru obsahuje vitamín C i A, dále, silice a minerální látky v čele s draslíkem. Rostlinka má pozitivní vliv na ledviny, pomáhá při revmatismu a dně. Zvyšuje i činnost pohlavních žláz. Pomáhat může i lidem s cukrovkou. Dále snižuje tlak a zlepšuje pohyb střev. Známe jsou i jeho antibakteriální účinky v ledvinách i močovém měchýři. Prospívá také pokožce a vlasům.


Použití


Nejprve byl celer symbolem smutku, a tak byl součástí pohřebních věnců. Dnes je naopak považován naopak za rostlinu štěstí například v Řecku.

Při zpracování celer pořádně odrhneme pod vodou. Poté oloupeme a vložíme do mírně kyselé vody, aby na vzduchu nezoxidoval, a tudíž nezčernal. Sušené listy i semena uchováváme v tmavé, uzavřené nádobě.

Čerstvé i usušené listy se využívají nejen v balkánské a americké kuchyni. Přidávají se k mletému masu, ale i do polévek nebo salátů.
Nejnovější články
Tipy na deskové hry pro dlouhé zimní večery Tipy na deskové hry pro dlouhé zimní večery
Máte hravou náturu a nechcete hrát s přáteli jen žolíka a Člověče, nezlob se? V tom případě pro vás máme pár tipů na několik deskových a karetních her, které jsou zábavné a většinou i velmi jednoduché na pochopení.
25.12.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: Longhua Temple, svatba i parky Cestování po Šanghaji: Longhua Temple, svatba i parky
Česko-čínská svatba, která byla primárním cílem našeho putování, se blížila. Sobotní ráno jsme tak využili k návštěvě Longhua Temple a zahrad okolo, nedělní odpoledne pak k návštěvě místních parků. A ke hledání kešek, samozřejmě.
23.11.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: People's Square, český pivovar Cestování po Šanghaji: People's Square, český pivovar
Další den nás zavedl do People's Square a prohlídli jsme si i obrovské muzeum v Šanghaji. Poté, co jsme byli zklamání jedním z chrámů, chtěli jsme si spravit chuť "českým" pivem v české restauraci. No, nespravili.
15.5.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: Bund a Shanghai Tower Cestování po Šanghaji: Bund a Shanghai Tower
Šanghaj je město mrakodrapů, které nejlépe uvidíte z Bundu, protějšího pobřeží. Panorama má rozhodně něco do sebe a nenechejte si ujít ani Shanghai Tower. Kde jinde můžete vidět mrakodrapům na střechu a projet se nejrychlejším výtahem na světě?
9.1.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: čínská víza a trampoty první noci Cestování po Šanghaji: čínská víza a trampoty první noci
Další cesta nás zavede do Číny. Konkrétně navštívíme nejlidnatější město tohoto státu, Šanghaj. A proč zrovna Šanghaj? Věřte nebo ne, kamarád se zde ženil. Svatba v Číně, to si člověk nemůže nechat ujít.
10.7.2017, článek, Milan Šurkala2 komentáře