www.relaxuj.cz
>
>

Celer

Celer
, , článek
Chcete si zpříjemnit večer? Pak jistě uvítáte afrodiziakální účinky celeru. :-)
K oblíbeným

Charakteristika


Celer, latinským názvem Apium graveolens, je dvouletá bylina z čeledi miříkovitých. Standardně se pěstují tři typy: hlíznatý, řapíkatý a listový. Prvně jmenovaný se pěstuje pro hlízu, ale i listy. Druhý nevytváří hlízu, ale má mohutné řapíky, které se bělí a využívají jako zelenina. Poslední tvoří jemné listové výhonky. Celer řapíkatý a hlíznatý nalezneme ve Francii, na Balkáně, ale i v Anglii a Americe.


Pěstování


Celer pochází z přímořských oblastí, a tak mu svědčí hlubší půda s dostatkem vláhy. Můžeme jej předpěstovat v truhlících, nebo rovnou vysévat ve vzdálenostech 30 x 30 cm. Důležité je okopávání, zalévání a hnojení. Malé hlízy se na podzim přesazují do květináčů a poté dopěstovávají, pak můžete mít čerstvou nať i v zimě. Pokud se rozhodnete začít ho pěstovat i teď, vyklíčí vám v truhlíku při teplotě okolo dvaceti stupňů během tří týdnů.Pokud objevíte na celeru suché listy, tak většinou se není třeba obávat nemoci, lístky nemusíte ani otrhávat.


Účinky


Nať celeru obsahuje vitamín C i A, dále, silice a minerální látky v čele s draslíkem. Rostlinka má pozitivní vliv na ledviny, pomáhá při revmatismu a dně. Zvyšuje i činnost pohlavních žláz. Pomáhat může i lidem s cukrovkou. Dále snižuje tlak a zlepšuje pohyb střev. Známe jsou i jeho antibakteriální účinky v ledvinách i močovém měchýři. Prospívá také pokožce a vlasům.


Použití


Nejprve byl celer symbolem smutku, a tak byl součástí pohřebních věnců. Dnes je naopak považován naopak za rostlinu štěstí například v Řecku.

Při zpracování celer pořádně odrhneme pod vodou. Poté oloupeme a vložíme do mírně kyselé vody, aby na vzduchu nezoxidoval, a tudíž nezčernal. Sušené listy i semena uchováváme v tmavé, uzavřené nádobě.

Čerstvé i usušené listy se využívají nejen v balkánské a americké kuchyni. Přidávají se k mletému masu, ale i do polévek nebo salátů.
Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář