www.relaxuj.cz
>
>

Celer

Celer
, , článek
Chcete si zpříjemnit večer? Pak jistě uvítáte afrodiziakální účinky celeru. :-)
K oblíbeným
reklama

Charakteristika


Celer, latinským názvem Apium graveolens, je dvouletá bylina z čeledi miříkovitých. Standardně se pěstují tři typy: hlíznatý, řapíkatý a listový. Prvně jmenovaný se pěstuje pro hlízu, ale i listy. Druhý nevytváří hlízu, ale má mohutné řapíky, které se bělí a využívají jako zelenina. Poslední tvoří jemné listové výhonky. Celer řapíkatý a hlíznatý nalezneme ve Francii, na Balkáně, ale i v Anglii a Americe.


Pěstování


Celer pochází z přímořských oblastí, a tak mu svědčí hlubší půda s dostatkem vláhy. Můžeme jej předpěstovat v truhlících, nebo rovnou vysévat ve vzdálenostech 30 x 30 cm. Důležité je okopávání, zalévání a hnojení. Malé hlízy se na podzim přesazují do květináčů a poté dopěstovávají, pak můžete mít čerstvou nať i v zimě. Pokud se rozhodnete začít ho pěstovat i teď, vyklíčí vám v truhlíku při teplotě okolo dvaceti stupňů během tří týdnů.Pokud objevíte na celeru suché listy, tak většinou se není třeba obávat nemoci, lístky nemusíte ani otrhávat.


Účinky


Nať celeru obsahuje vitamín C i A, dále, silice a minerální látky v čele s draslíkem. Rostlinka má pozitivní vliv na ledviny, pomáhá při revmatismu a dně. Zvyšuje i činnost pohlavních žláz. Pomáhat může i lidem s cukrovkou. Dále snižuje tlak a zlepšuje pohyb střev. Známe jsou i jeho antibakteriální účinky v ledvinách i močovém měchýři. Prospívá také pokožce a vlasům.


Použití


Nejprve byl celer symbolem smutku, a tak byl součástí pohřebních věnců. Dnes je naopak považován naopak za rostlinu štěstí například v Řecku.

Při zpracování celer pořádně odrhneme pod vodou. Poté oloupeme a vložíme do mírně kyselé vody, aby na vzduchu nezoxidoval, a tudíž nezčernal. Sušené listy i semena uchováváme v tmavé, uzavřené nádobě.

Čerstvé i usušené listy se využívají nejen v balkánské a americké kuchyni. Přidávají se k mletému masu, ale i do polévek nebo salátů.
reklama
Nejnovější články
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář
Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama! Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama!
Voňavý parfém – 1200 Kč, řasenka vytvářející neodolatelné řasy – 250 Kč, neslíbatelná rtěnka – 190 Kč, halenka vybraná s maximální péčí 600 Kč, jízdenka na mhd 32 Kč. Zkušenosti z nepovedeného rande? - K nezaplacení. Na všechno ostatní je tady MasterCard.
23.5.2019, článek, Pavlína Uhrinová