www.relaxuj.cz
>

Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu

Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu
, , článek
Pokud při práci rádi posloucháte hudbu a jde o práci kreativní, možná byste měli zvážit, zda při ní poslouchat hudbu nebo nikoli. Vědci z několika univerzit totiž nově tvrdí, že poslouchání hudby negativně ovlivňuje verbální kreativní výkony.
K oblíbeným
reklama
Každou chvíli vychází nějaká studie, která přináší zajímavé výsledky (a nezřídka i přesně opačné od jiných), jež mohou ovlivnit váš život, máte-li nějaké specifické cíle. Vědci z University of Central Lancashire, University of Gävle a Lancaster University totiž zkoumali vliv hudby na kreativitu lidí při práci. A zjistili, že hudba zde může mít i negativní vliv a nikoli jen pozitivní, jak tvrdí zase jiné studie. Kontrolní skupině lidí dali několik cvičení pro zkoumání verbálních kreativních schopností a zkusili jim při těchto úlohách pouštět hudbu. Celkem proběhly tři testy s hudbou, kdy skupina poslouchala instrumentální hudbu beze slov, ve druhém případě sice se slovy, ale v jazyce, kterému zkoumaní lidé nerozuměli (anglicky mluvící poslouchali např. písně se španělským textem) a ve třetím případě pak v jazyce, kterému rozuměli.
 
Sluchátka
 
autor: Svengraph [CC BY 3.0] přes Wikimedia Commons
 
Výsledkem bylo, že ve všech třech případech byly kreativní schopnosti lidí negativně ovlivněny. Hudba se svým rytmem vytváří prostředí, které člověka podvědomě ruší, a ten se pak nedokáže dostatečně soustředit a správně používat paměť. Naproti tomu klasické "knihovní" prostředí s monotónním šumem tichého hovoru lidí, listování v knihách nebo vzdáleného hluku kopírky soustředění nenarušuje a člověk při něm podává dobré výkony, které se nijak neliší od práce v tichém prostředí bez okolního šumu. Účastníci testu nicméně tvrdili, že s hudbou měli rozhodně lepší náladu.
 
Jak už je to ale obvyklé, jde opět o jeden z mnoha výsledků studií, které jdou svými závěry proti sobě, neboť obecně se tvrdí, že hudba má výkony zlepšovat. Zde je ale nutno říci, že šlo jen o test verbální kreativity, ale ne kreativity v ostatních oblastech. Tam může být účinek přesně opačný, to však už studie nezkoumala. No, nezbývá, než to zkusit sám na sobě při psaní článků.
 Vývoj ceny testovaného produktu:
Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář
Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama! Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama!
Voňavý parfém – 1200 Kč, řasenka vytvářející neodolatelné řasy – 250 Kč, neslíbatelná rtěnka – 190 Kč, halenka vybraná s maximální péčí 600 Kč, jízdenka na mhd 32 Kč. Zkušenosti z nepovedeného rande? - K nezaplacení. Na všechno ostatní je tady MasterCard.
23.5.2019, článek, Pavlína Uhrinová
Cestování po Šanghaji: Yu Garden, Jing'an a maglev Cestování po Šanghaji: Yu Garden, Jing'an a maglev
Je tu poslední den v Šanghaji. V ten jsme navštívili starobylou Yuyuan Garden s velkým tržištěm, Jing'an Temple a znovu jsme se byli posilnit českým jídlem. A co by to byla za návštěva Šanghaje, kdybychom na letiště nejeli maglevem? 430 km/h! 
15.5.2019, článek, Milan Šurkala
10 důvodů, proč si pořídit nafukovací vířivku 10 důvodů, proč si pořídit nafukovací vířivku
Milujete relaxaci v prohřáté vodní lázni mezi bublinkami? Líbila by se vám možnost užívat si tuto slast pravidelně v pohodlí domova? Nafukovací vířivka je pro vás to pravé. Tady je 10 důvodů proč.
10.5.2019, inzerce, PR článek