Články
Doporučení  |  Diskuze
Cestování
Gurmán
Lázně
Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování
Styl a vzhled
Ostatní
O nás
Napište nám
Relaxuj na Facebooku
Relaxuj na Twitteru

Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu

, , článek
Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu
Pokud při práci rádi posloucháte hudbu a jde o práci kreativní, možná byste měli zvážit, zda při ní poslouchat hudbu nebo nikoli. Vědci z několika univerzit totiž nově tvrdí, že poslouchání hudby negativně ovlivňuje verbální kreativní výkony.
Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu
Každou chvíli vychází nějaká studie, která přináší zajímavé výsledky (a nezřídka i přesně opačné od jiných), jež mohou ovlivnit váš život, máte-li nějaké specifické cíle. Vědci z University of Central Lancashire, University of Gävle a Lancaster University totiž zkoumali vliv hudby na kreativitu lidí při práci. A zjistili, že hudba zde může mít i negativní vliv a nikoli jen pozitivní, jak tvrdí zase jiné studie. Kontrolní skupině lidí dali několik cvičení pro zkoumání verbálních kreativních schopností a zkusili jim při těchto úlohách pouštět hudbu. Celkem proběhly tři testy s hudbou, kdy skupina poslouchala instrumentální hudbu beze slov, ve druhém případě sice se slovy, ale v jazyce, kterému zkoumaní lidé nerozuměli (anglicky mluvící poslouchali např. písně se španělským textem) a ve třetím případě pak v jazyce, kterému rozuměli.
 
Sluchátka
 
autor: Svengraph [CC BY 3.0] přes Wikimedia Commons
 
Výsledkem bylo, že ve všech třech případech byly kreativní schopnosti lidí negativně ovlivněny. Hudba se svým rytmem vytváří prostředí, které člověka podvědomě ruší, a ten se pak nedokáže dostatečně soustředit a správně používat paměť. Naproti tomu klasické "knihovní" prostředí s monotónním šumem tichého hovoru lidí, listování v knihách nebo vzdáleného hluku kopírky soustředění nenarušuje a člověk při něm podává dobré výkony, které se nijak neliší od práce v tichém prostředí bez okolního šumu. Účastníci testu nicméně tvrdili, že s hudbou měli rozhodně lepší náladu.
 
Jak už je to ale obvyklé, jde opět o jeden z mnoha výsledků studií, které jdou svými závěry proti sobě, neboť obecně se tvrdí, že hudba má výkony zlepšovat. Zde je ale nutno říci, že šlo jen o test verbální kreativity, ale ne kreativity v ostatních oblastech. Tam může být účinek přesně opačný, to však už studie nezkoumala. No, nezbývá, než to zkusit sám na sobě při psaní článků.
 



Vývoj ceny testovaného produktu: