www.relaxuj.cz
>

Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu

Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu
, , článek
Pokud při práci rádi posloucháte hudbu a jde o práci kreativní, možná byste měli zvážit, zda při ní poslouchat hudbu nebo nikoli. Vědci z několika univerzit totiž nově tvrdí, že poslouchání hudby negativně ovlivňuje verbální kreativní výkony.
K oblíbeným
Každou chvíli vychází nějaká studie, která přináší zajímavé výsledky (a nezřídka i přesně opačné od jiných), jež mohou ovlivnit váš život, máte-li nějaké specifické cíle. Vědci z University of Central Lancashire, University of Gävle a Lancaster University totiž zkoumali vliv hudby na kreativitu lidí při práci. A zjistili, že hudba zde může mít i negativní vliv a nikoli jen pozitivní, jak tvrdí zase jiné studie. Kontrolní skupině lidí dali několik cvičení pro zkoumání verbálních kreativních schopností a zkusili jim při těchto úlohách pouštět hudbu. Celkem proběhly tři testy s hudbou, kdy skupina poslouchala instrumentální hudbu beze slov, ve druhém případě sice se slovy, ale v jazyce, kterému zkoumaní lidé nerozuměli (anglicky mluvící poslouchali např. písně se španělským textem) a ve třetím případě pak v jazyce, kterému rozuměli.
 
Sluchátka
 
autor: Svengraph [CC BY 3.0] přes Wikimedia Commons
 
Výsledkem bylo, že ve všech třech případech byly kreativní schopnosti lidí negativně ovlivněny. Hudba se svým rytmem vytváří prostředí, které člověka podvědomě ruší, a ten se pak nedokáže dostatečně soustředit a správně používat paměť. Naproti tomu klasické "knihovní" prostředí s monotónním šumem tichého hovoru lidí, listování v knihách nebo vzdáleného hluku kopírky soustředění nenarušuje a člověk při něm podává dobré výkony, které se nijak neliší od práce v tichém prostředí bez okolního šumu. Účastníci testu nicméně tvrdili, že s hudbou měli rozhodně lepší náladu.
 
Jak už je to ale obvyklé, jde opět o jeden z mnoha výsledků studií, které jdou svými závěry proti sobě, neboť obecně se tvrdí, že hudba má výkony zlepšovat. Zde je ale nutno říci, že šlo jen o test verbální kreativity, ale ne kreativity v ostatních oblastech. Tam může být účinek přesně opačný, to však už studie nezkoumala. No, nezbývá, než to zkusit sám na sobě při psaní článků.
 Vývoj ceny testovaného produktu:
Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář