www.relaxuj.cz
>

Bylinky šamanů

Bylinky šamanů
, , článek
Ing. Josef Pospíšil je člověk, který je velkým znalcem čajů a bylin. V minulosti vlastnil čajovnu a nyní cestuje po pralesích a zdokonaluje se v šamanských léčitelských schopnostech. Jeho zájem o šamanismus je obdivuhodný, sám napsal několik knih ve kterých popisuje účinky jednotlivých nám příliš neznámých bylin. Alespoň některé vám přiblížíme v tomto článku.
K oblíbeným
reklama

VILCACORA


Vilcacora je liánovitá rostlina z Amazonie, dosahující délky až třiceti metrů. Šamani indiánských kmenů používají tuto rostlinu po stovky generací při léčení širokého spektra onemocnění, jako například k léčení zánětlivých onemocnění a nemocí souvisejících s látkovou výměnou. Zájem o tuto tradiční indiánskou léčivou rostlinu byl vyvolán mimo jiné i zjištěním, že u amazonských indiánských kmenů hojně užívajících Vilcacoru, jsou téměř neznámé novotvary,“ popisuje Josef Pospíšil.

Jedním z prvních známých případů požití Vilcacory při léčení „neindiána“ byl Don Luis, osmasedmdesátiletý plantážník z Peru. V roce 1972 u něho lékaři diagnostikovali poslední stádium rakoviny plic. Kvůli bezradnosti konvenční medicíny se jeden ze synů Dona Luise obrátil s prosbou o pomoc na starou indiánskou bylinkářku. A ta mu poradila, aby dával otci odvar z Vilcacory. Don Luis ho pil několikrát denně. Po šesti měsících se rakovina beze stopy ztratila, a co více, Don Luis se v plném zdraví dožil devadesátky. Ze šedesáti druhů Vilcacory je jen jeden druh – Uncaria tomentosa unikátní svými léčivými vlastnostmi.

Výzkum pod vedením Dr. Brenta W. Davise uvádí, že Uncaria tomentosa je rostlina světového významu, která má sílu zvrátit hluboké patologické změny a značně urychlit návrat ke zdraví.

Nejvíce léčivých látek je obsaženo v kůře a v kořenu Vilcacory. Ta totiž obsahuje alkaloid izopteropodin, který má až magickou účinnost v aktivaci imunitního systému. Dále obsažený alkaloid rynkofin má schopnost působit proti kumulaci krevních destiček a trombů, snižuje riziko mozkové mrtvice, srdečního infarktu a srdečních záchvatů, má i pozitivní vliv na snižování krevního tlaku a posílení krevního oběhu. Ještě musím zmínit alkaloid hursutin, který má silně antivirový charakter, uvolňuje hladké svalostvo, působí proti křečím, chrání sliznici trávicího traktu, a tím předchází vzniku vředového onemocnění žaludku a má vlastnosti znecitlivující. Kyselina ursulová a oleanolová mají vlastnosti antioxidační. Kyselina ursulová se při klinických testech výborně osvědčila při apoptosu (sebezničení novotvarových buněk) novotvarových buněčných linií rakoviny plic, rakoviny vaječníků, rakoviny kůže, mozkových nádorů, rakoviny tračníku, žaludku, melanomů a leukémie,“ konstatuje pan Josef.

Další dobré zkušenosti Vilcacora přinesla při léčbě zánětlivých onemocnění, oparech, astmatu, virových onemocněních, v léčbě artrózy, lupenky a jiných kožních neduhů, v menopauze, při špatné funkci jater, při psychických problémech a cukrovce.

Vzhledem k tomu, že Vilcacora silně aktivizuje imunitní systém a obranné reakce na cizí tělesa v organismu, nedoporučuje se podávat osobám, které podstoupily nebo mají v nejbližší době podstoupit transplantaci kostní dřeně a vnitřních orgánů. Dále se nedoporučuje při transfúzích krve nebo při užívání krevních preparátů. Vilcacoru by měly vynechat i těhotné a kojící ženy a děti do pěti let věku,“ upozorňuje pan Pospíšil.

Vilcacoru lze zakoupit v dobrých čajovnách, bylinkářstvích či prodejnách se zdravou výživou. Návod na přípravu čaje je vždy přiložen.

Snad se prevence vzniku závažných chorob nebo jejich léčba pomocí přírodních preparátů stane v blízké budoucnosti hlavním cílem činnosti medicína – je prospěšnější, příjemnější a jednodušší i mnohem lacinější zachovat zdraví člověka, než ho léčit pomocí komplikovaných terapií, jejichž úspěšnost nebývá vždy sto procentní a navíc silně zatěžují organismus. Pacient by měl mít vždy možnost si vybrat mezi chemickými preparáty a přírodními léčivy, vždyť v zahraničí je tato volba možná u všech typů onemocnění. V takové situaci najde Vilcacora své široké uplatnění,“ dodává Josef Pospíšil.


LAPACHO


Lapacho je vlastně nasekaná vnitřní kúra stromů Tecome Lapacho – odrůd Lapacho Colorado a Lapacho Morado, rostoucích v lesích severní Argentiny, Paraguaje, Brazílie, Bolívie, Peru. V Andách dosahují stáří až sedm set let.

Do Evropy se tato bylina dostala až s Vikingy, kteří ji během svých cest měnili za drahé kameny. Lapacho nejspíš popíjeli i ruští carové i mniši v makedonských klášterech, protože této kúře vždy byly připisovány neuvěřitelné kladné účinky na lidské zdraví,“ popisuje pan Pospíšil.

Domorodci tuto rostlinu používají k odstraňování toxických látek z těla, k povzbuzení močopudnosti, harmonizování činnosti jater, ledvin a sleziny. Lapacho silně povzbuzuje srdce a krevní oběh, eliminuje otoky, odstraňuje usazeniny v krevním oběhu. Nezanedbatelná je i schopnost zvyšování odolnosti nervového systému, včetně zlepšení spánku a posilování s normalizací činnosti sexuálních orgánů. Dále má Lapacho protiplísňové účinky, ničí většinu bakterií, povzbuzuje trávení a celkově posiluje imunitní systém. Výborná je jeho schopnost harmonizovat látkovou výměnu, například po chemoterapii nebo při dlouhodobém užívání psychofarmak. Byla zaznamenána pozitivní reakce na léčení leukémie. Při jeho užívání mizí i migrény,“ radí pan Josef, specialista na jednotlivé druhy čajů.

Příprava
Čtyři čajové lžičky Lapacha vsypeme do jednoho litru vroucí vody, pět minut povaříme a ještě patnáct minut necháme louhovat. Pijeme třikrát denně při léčbě nějakého problému nebo si čaj vaříme podle chuti a nálady.

Lapacho je už u nás běžně k dostání v dobrých čajovnách,lékárnách, bylinkářstvích či obchodech se zdravou výživou,“ uvádí Josef Pospíšil.


CATUABA


Catuaba (Erythoxylum catuaba) je středně vysoký listnatý strom se silným, provazovitým kmenem a krásnými žlutými květy, rostoucí v deštných pralesích na severovýchodě Brazílie.

Catuaba obsahuje v kúře alkaloidy, které jsou známy jako afrodiziaka a tonika pro nervovou soustavu, dále je bohatá na minerály a stopové prvky, a to především magnézium, potassium a vápník,“ popisuje pan Josef.

V Brazílii je Catuaba velmi oblíbená jako osvěžující nápoj, který navíc zklidňuje činnosti jednotlivých orgánů. Dále působí pomalu při obnově energie v organismu. Catuaba působí pozitivně na neklidný spánek, nervozitu, emocionální nestabilitu, při problémech se soustředěním, žaludečních potížích a je velmi vhodný doplněk pro rekonvalescenty po vážných nemocech. Dále pomáhá při potížích s erekcí, při vagínismu či neschopnosti orgasmu, protože celkově povzbuzuje libido obou pohlaví,“ doporučuje Josef Pospíšil.

Příprava
Do litru vody vsypte čtyři čajové lžičky Catuaby a povařte pět minut a ještě patnáct minut nechejte louhovat. Přeceďte a nápoj je hotov.

Catuabu koupíte v dobrých čajovnách, bylinkářstvích nebo obchodech se zdravou výživou, dá se objednat i přes internet,“ doplňuje Josef Pospíšil.

Zdroj: materiály J. Pospíšila
Titulní foto: Roman Shiyanov
Nejnovější články
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář
Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama! Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama!
Voňavý parfém – 1200 Kč, řasenka vytvářející neodolatelné řasy – 250 Kč, neslíbatelná rtěnka – 190 Kč, halenka vybraná s maximální péčí 600 Kč, jízdenka na mhd 32 Kč. Zkušenosti z nepovedeného rande? - K nezaplacení. Na všechno ostatní je tady MasterCard.
23.5.2019, článek, Pavlína Uhrinová
Cestování po Šanghaji: Yu Garden, Jing'an a maglev Cestování po Šanghaji: Yu Garden, Jing'an a maglev
Je tu poslední den v Šanghaji. V ten jsme navštívili starobylou Yuyuan Garden s velkým tržištěm, Jing'an Temple a znovu jsme se byli posilnit českým jídlem. A co by to byla za návštěva Šanghaje, kdybychom na letiště nejeli maglevem? 430 km/h! 
15.5.2019, článek, Milan Šurkala
10 důvodů, proč si pořídit nafukovací vířivku 10 důvodů, proč si pořídit nafukovací vířivku
Milujete relaxaci v prohřáté vodní lázni mezi bublinkami? Líbila by se vám možnost užívat si tuto slast pravidelně v pohodlí domova? Nafukovací vířivka je pro vás to pravé. Tady je 10 důvodů proč.
10.5.2019, inzerce, PR článek