www.relaxuj.cz
>
>

Brusnice brusinka

, , článek
Brusinky jsou tradiční součástí svíčkové. Vyzkoušejte tentokrát vynikající brusinkový džem spolu i jeho léčivé účinky!
K oblíbeným

Charakteristika


Brusnice brusinka, latinským názvem Vaccinium vitis-idaea, je rozvětvená stále zelená rostlinka. Tento polokeřík roste v Evropě, Asii, ale i Americe.Jeho lístky jsou oválné a na rubu hnědě tečkované. Kvítky jsou bílé až narůžovělé, plodem jsou lesklé, červené bobulky. Brusinky kvetou v červnu a červenci, plody dozrávají od července do září. Brusinky se vyskytují v rašeliništích, borových lesích, nebo i na písčitých půdách. Nalezneme ji v nížinách, ale i v horách.


Účinky


Brusinky obsahují několik druhů kyselin, takže nejsou vhodné pro lidi trpící ledvinovými kameny. Dále obsahují velké množství vitamínu C, provitamínu A a minerálních látek.

V léčitelství se ale využívají hlavně listy, které se sbírají koncem léta nebo na podzim. Ve stínu nebo na slunci se usuší a posléze je potřeba odstranit zhnědlé listy. Správné jsou ty, které si zachovaly barvu zelenou.

Používají se k vnitřnímu užití při průjmech a s oblibou jsou také vyhledávány lidmi trpícími cukrovkou. Využít můžeme i její dezinfekční a protizánětlivé účinky.


Použití


První věcí, kterou je nutné zmínit, je, že brusinky obsahují kyselinu benzoovou, díky níž se nekazí v případě kompotování. Plody se pro tento účel sbírají, když jsou zcela zralé. Kompot se poté často servíruje ke zvěřině. Sušené plody se používají do omáček.Tip: Brusinkový džem

Ingredience: 1 kg brusinek, 500 g medu (nebo cukru), pomerančová kůra, kousek skořice, 3 hřebíčky.

Omyté brusinky vložíme do hrnce a zalijeme sklenkou vody. Přidáme kůru, skořici, med či cukr, hřebíček a vše pomalu mícháme, dokud směs nezhoustne.
Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář