www.relaxuj.cz
>
>

Brusnice brusinka

, , článek
Brusinky jsou tradiční součástí svíčkové. Vyzkoušejte tentokrát vynikající brusinkový džem spolu i jeho léčivé účinky!
reklama

Charakteristika


Brusnice brusinka, latinským názvem Vaccinium vitis-idaea, je rozvětvená stále zelená rostlinka. Tento polokeřík roste v Evropě, Asii, ale i Americe.Jeho lístky jsou oválné a na rubu hnědě tečkované. Kvítky jsou bílé až narůžovělé, plodem jsou lesklé, červené bobulky. Brusinky kvetou v červnu a červenci, plody dozrávají od července do září. Brusinky se vyskytují v rašeliništích, borových lesích, nebo i na písčitých půdách. Nalezneme ji v nížinách, ale i v horách.


Účinky


Brusinky obsahují několik druhů kyselin, takže nejsou vhodné pro lidi trpící ledvinovými kameny. Dále obsahují velké množství vitamínu C, provitamínu A a minerálních látek.

V léčitelství se ale využívají hlavně listy, které se sbírají koncem léta nebo na podzim. Ve stínu nebo na slunci se usuší a posléze je potřeba odstranit zhnědlé listy. Správné jsou ty, které si zachovaly barvu zelenou.

Používají se k vnitřnímu užití při průjmech a s oblibou jsou také vyhledávány lidmi trpícími cukrovkou. Využít můžeme i její dezinfekční a protizánětlivé účinky.


Použití


První věcí, kterou je nutné zmínit, je, že brusinky obsahují kyselinu benzoovou, díky níž se nekazí v případě kompotování. Plody se pro tento účel sbírají, když jsou zcela zralé. Kompot se poté často servíruje ke zvěřině. Sušené plody se používají do omáček.Tip: Brusinkový džem

Ingredience: 1 kg brusinek, 500 g medu (nebo cukru), pomerančová kůra, kousek skořice, 3 hřebíčky.

Omyté brusinky vložíme do hrnce a zalijeme sklenkou vody. Přidáme kůru, skořici, med či cukr, hřebíček a vše pomalu mícháme, dokud směs nezhoustne.
Nejnovější články
Tipy na deskové hry pro dlouhé zimní večery Tipy na deskové hry pro dlouhé zimní večery
Máte hravou náturu a nechcete hrát s přáteli jen žolíka a Člověče, nezlob se? V tom případě pro vás máme pár tipů na několik deskových a karetních her, které jsou zábavné a většinou i velmi jednoduché na pochopení.
25.12.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: Longhua Temple, svatba i parky Cestování po Šanghaji: Longhua Temple, svatba i parky
Česko-čínská svatba, která byla primárním cílem našeho putování, se blížila. Sobotní ráno jsme tak využili k návštěvě Longhua Temple a zahrad okolo, nedělní odpoledne pak k návštěvě místních parků. A ke hledání kešek, samozřejmě.
23.11.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: People's Square, český pivovar Cestování po Šanghaji: People's Square, český pivovar
Další den nás zavedl do People's Square a prohlídli jsme si i obrovské muzeum v Šanghaji. Poté, co jsme byli zklamání jedním z chrámů, chtěli jsme si spravit chuť "českým" pivem v české restauraci. No, nespravili.
15.5.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: Bund a Shanghai Tower Cestování po Šanghaji: Bund a Shanghai Tower
Šanghaj je město mrakodrapů, které nejlépe uvidíte z Bundu, protějšího pobřeží. Panorama má rozhodně něco do sebe a nenechejte si ujít ani Shanghai Tower. Kde jinde můžete vidět mrakodrapům na střechu a projet se nejrychlejším výtahem na světě?
9.1.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: čínská víza a trampoty první noci Cestování po Šanghaji: čínská víza a trampoty první noci
Další cesta nás zavede do Číny. Konkrétně navštívíme nejlidnatější město tohoto státu, Šanghaj. A proč zrovna Šanghaj? Věřte nebo ne, kamarád se zde ženil. Svatba v Číně, to si člověk nemůže nechat ujít.
10.7.2017, článek, Milan Šurkala2 komentáře